Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?

Panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?

 

Popularność instalacji fotowoltaicznych staje się coraz większa, a wraz z tym nasuwają się pytania odnośnie działania tej technologii, stosowanych rozwiązań oraz tego, jaka instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego będzie najlepsza. Oczywiście jest to energia całkowicie czysta, ekologiczna, wykorzystująca odnawialne źródło energii, jakim są promienie słoneczne. Odpowiedź na to, ile paneli fotowoltaicznych należy zastosować zależeć będzie od wielu czynników. Każdy budynek będzie miał indywidualne potrzeby, cechy, czy możliwości. Niemniej jednak, istnieje kilka kluczowych zasad, na które warto zwrócić uwagę.

Panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego

Ile paneli fotowoltaicznych wystarczy na dom jednorodzinny?

Planując montaż instalacji fotowoltaicznej należy w pierwszej kolejności sprawdzić, jakie jest średnie roczne zużycie energii w kilowatogodzinach. Oszacowanie takiej wartości pomoże nam obliczyć moc paneli fotowoltaicznych, która będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie domu na energię. Można to zrobić na podstawie posiadanych rachunków za prąd, bądź skorzystać z porad specjalistów od fotowoltaiki. Panele słoneczne można zamontować zarówno na starych, jak i nowych budynkach, przy czym by odpowiedzieć na pytanie, jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie odpowiednia, warto najpierw zastanowić się, jakie urządzenia będą przez nie zasilane.

Planując instalację fotowoltaiczną dobrze jest zwiększyć ją o 20%, czyli szacowany koszt przechowywania energii w sieci. W przypadku nowo budowanych domów pojawia się problem realnego oszacowania, jakie będzie faktyczne zużycie prądu. Typowa instalacja fotowoltaiczna dla nowych domów jednorodzinnych ma zazwyczaj moc około 4 kWp. Wartość ta oczywiście może być zarówno mniejsza, jak i większa. To, ile faktycznie potrzeba paneli fotowoltaicznych na dom zależeć będzie od powierzchni i nachylenia dachu, ekspozycji na słońce, czy możliwości występowania zacienień.

Ilość i możliwości paneli fotowoltaicznych

Jak wspomnieliśmy, określenie mocy instalacji jest zdecydowanie prostsze w przypadku istniejących już budynków. Z tego względu, nowe domy zwykle wyposaża się w nieco większy falownik, by w razie większego zapotrzebowania na prąd istniała możliwość zainstalowania większej liczby paneli słonecznych. Mając własną elektrownię na dachu, z prądem możemy zrobić wszystko. Warto wziąć to pod uwagę i zastanowić się, jakie urządzenia będziemy zasilać fotowoltaiką. Możemy zdecydować się na ogrzewanie elektryczne, rekuperację, zainstalować pompę ciepła i przede wszystkim zasilić wszelkie urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym.

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego

Instalacja fotowoltaiczna dla domu – koszt i montaż

Koszt instalacji fotowoltaicznej to nie tylko cena za same panele. Kluczowym elementem całego systemu jest urządzenie zwane falownikiem. Pod uwagę należy brać także rodzaj ogniw, zastosowaną technologię, jak i prace montażowe. Ceny mogą wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto również zaznaczyć, że idealnie dobrana instalacja to taka, która w pełni pokrywała zapotrzebowanie gospodarstwa. O ile w przypadku zbyt małej mocy mamy jedynie do czynienia z mniejszymi oszczędnościami za prąd, to za duża moc instalacji wygeneruje sporo wyższe koszty inwestycji, dłuższy okres zwrotu i brak dodatkowych oszczędności. Nadmiar energii zwykle pozostaje utracony, dlatego tak ważne jest wykonanie prawidłowych obliczeń.

Choć w większości przypadków panele fotowoltaiczne umieszcza się na dachu, to możliwy jest także montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Oba rozwiązania mają wiele zalet. To, na jakie się zdecydujemy zależeć będzie głównie od wielkości i możliwości technicznych dachu, a także posiadanego budżetu. Czasem pod uwagę bierze się także względy estetyczne, bowiem nie każdy chce wyposażać dach w dodatkowe elementy, jakimi są panele fotowoltaiczne.