Fotowoltaika Małopolskie

Instalacje fotowoltaiczne w Małopolsce – zobacz, co możesz zyskać

Zastanawiasz się nad rozwiązaniem, jakim jest fotowoltaika? Małopolskie miasta, takie jak Kraków, Bochnia czy Oświęcim, są w czołówce biorąc pod uwagę tego typu instalacje. Co możesz zyskać decydując się na montaż fotowoltaiki? Głównym zadaniem, jakie mają panele fotowoltaiczne jest pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Jest ona następnie poddawana zjawisku konwersji, czyli zamianie na prąd stały. Kolejnym krokiem jest zamiana pozyskanego prądu stałego na prąd zmienny przy zastosowaniu falownika. W ten sposób instalacje fotowoltaiczne produkują energię, która może być bez obaw wykorzystywana do zasilania różnego rodzaju sprzętu – nie tylko w domach, ale także w obiektach użyteczności publicznej czy budynkach firmowych. Pozwala to uniezależnić się od obecnego dostawcy prądu. Dodatkowo wyprodukowana nadwyżka energii może być zmagazynowana w bateriach lub oddana do wspólnej sieci skąd można odzyskać maksymalnie do 80% przesłanej energii. Korzystanie z fotowoltaiki niesie za sobą wiele korzyści dla właściciela. Najważniejszym aspektem jest korzystanie z prądu za darmo lub znaczące ograniczenie rachunków. Latem możliwe jest wyprodukowanie dużych nadwyżek, które następnie w okresie zimowym można odzyskać z sieci z niewielką stratą. Wysoki koszt początkowy związany z inwestycją w panele fotowoltaiczne szybko się zwraca. Instalacja zwraca się w ciągu od 5 do 7 lat. Najważniejszą zaletą jest jednak pełna bezobsługowość, jaką zapewniają instalacje fotowoltaiczne. Podczas wstępnych rozmów ze specjalistami wylicza się roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Na tej podstawie planuje się cały projekt, a po jego wykonaniu można cieszyć się energią, która produkuje się sama – bez ingerencji użytkowników.

Wytrzymałość paneli

Jedną z bardzo ważnych kwestii jest żywotność, jaka charakteryzuje panele fotowoltaiczne. Szacuje się, że wysokiej jakości komponenty instalacji zachowują niezmienne parametry techniczne przez 25 a często nawet 30 lat. Jednak to, co jest najważniejsze, to fakt, że ich moc oraz jakość pozyskiwania energii słonecznej na przestrzeni lat praktycznie nie ulegają żadnym zmianom. W niektórych przypadkach zauważa się, że po upływie nawet 30 lat utrzymują one sprawność niewiele mniejszą od wartości początkowej. Świadczy to o tym, że fotowoltaika jest inwestycją na długie lata.

Fotowoltaika małopolskie - Wadowice, Wieliczka i okolice. Jak wygląda montaż instalacji?

Realizujemy montaż paneli fotowoltaicznych w małopolskich miastach takich jak: Kraków, Nowy Targ, Chrzanów, Limanowa, Wadowice, Wieliczka, czy Oświęcim. Zależnie od projektu instalacji montaż fotowoltaiki odbywa się na dwa sposoby. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest fotowoltaika, którą umieszcza się na dachu budynku. Taki typ instalacji można spotkać w większości gospodarstw domowych. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy jest to niemożliwe. Wówczas rozwiązaniem jest wykonanie instalacji na ziemi - w okolicy budynku wystawionej na ekspozycję słoneczną. Zastanawiasz się, który montaż fotowoltaiki jest lepszy? Instalacja paneli na dachu jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Przede wszystkim panele nie zajmują cennego miejsca na działce, a potrzebne kable do sprawnego działania instalacji są krótkie i nie ma problemu z ich podłączeniem. W przypadku instalacji naziemnej konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przewodów, oraz doprowadzenie ich do domu.

Montaż fotowoltaiki Małopolska - o tym warto pamiętać!

Najlepszy, a raczej najkorzystniejszy kąt, pod jakim powinno się montować panele fotowoltaiczne musi mieścić się w przedziale od 15 do 35°. Wówczas otrzymuje się najlepsze osiągi całego systemu i instalacje fotowoltaiczne pozyskują najwięcej energii słonecznej. W Polsce kluczowe jest również ustawienie paneli w odpowiednim kierunku – w tym przypadku na południe, ale brak możliwości ich ustawienia w takiej ekspozycji nie wyklucza montażu i nadal będzie on opłacalny. Chcesz wiedzieć więcej na temat montażu fotowoltaiki w Małopolsce? Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga albo bezpośredniego kontaktu z pracownikiem Elektro Masters. Odpowie on na wszystkie Twoje pytania i doradzi najlepsze rozwiązania. Odnawialne źródła energii są na wyciągnięcie ręki - my pomożemy Ci wykorzystać ich potencjał!

Co oferujemy?​

Zajmujemy się kompleksową realizacją inwestycji – od projektu, przez pozyskanie dofinansowania, aż po montaż. Posiadamy 6 lat doświadczenia w montażu i przyłączyliśmy panele fotowoltaiczne o mocy 15 MW. Zrealizowaliśmy ponad 3 tys. projektów fotowoltaicznych – od 3 do 200kW. W naszej ofercie znajdą Państwo pompy ciepła, magazyny energii i ładowarki do samochodów elektrycznych. Od 2020 roku zajmujemy się także budową farm fotowoltaicznych.

Fotowoltaika

Typowa instalacja fotowoltaiczna składa się paneli fotowoltaicznych zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych pozwalających przetworzyć energię słoneczną na wytworzenie energii elektrycznej. Bardzo ważnym elementem jest również falownik (inwerter), który przetwarza prąd stały z paneli na zmienny. Dodatkowo w skład instalacji wchodzą zabezpieczenia DC i AC. Po stronie stałoprądowej DC stosuje się ograniczniki przepięć, które chronią instalację przed przejściowymi przepięciami wywołanymi np. uderzeniem pioruna w linię elektroenergetyczną. Strona zmiennoprądowa AC zabezpieczona jest wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi służącymi do ochrony przed przeciążeniami elektrycznymi. Poszczególne elementy połączone są przewodami o odpowiedniej średnicy.

Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw krzemowych, które mogą być podłączone szeregowo lub równolegle. Z obu stron moduły zaizolowane są folią przez co pozostają w próżni. Przeważnie moduły są umieszczane w stalowej lub aluminiowej ochronnej ramie, gdzie uszczelnione hermetycznie szyby ochronne chronią kruche ogniwa przed wpływem środowiska i uszkodzeniami mechanicznymi.


Girl in a jacket
Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw powstałych z dużego monokryształu krzemu. Ogniwa te możemy rozpoznać po ich kolorze. Są one zazwyczaj barwy ciemnoniebieskiej lub czarnej. Mają one często zaokrąglone boki, ponieważ monokryształ krzemu w przekroju jest kołem. Moduły te osiągają wyższą sprawność od paneli polikrystalicznych na poziomie 18% co przekłada się również na ich wyższą cenę. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne składają się z ogniw wyprodukowanych z polikrystalicznego krzemu. Krzem polikrystaliczny jest to krzem który wykrystalizował z wielu monokryształów krzemu. Ze względu na technologię ich wytwarzania ogniwa te zawsze mają kształt prostokąta lub kwadratu i są barwy jasnoniebieskiej. Ich sprawność wynosi około 16% i są na pewno tańszą opcją w porównaniu do monokrystalicznych.
Wydajność modułów fotowoltaicznych rozumiana jako ilość energii elektrycznej, jaką możemy wyprodukować z systemu PV dla warunków panujących w Polsce wynosi ok 1000 kWh/kWp. Wielkość produkcji energii jest uzależniona zarówno od jakości i sprawności modułów fotowoltaicznych, jak i od możliwości dachu (występowania kominów czy wykuszy; orientacji budynku względem stron świata, kąta nachylenia połaci dachowych). Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie całkowicie zaopatrzyć budynek w energię elektryczną. Koszty związane z eksploatacją
Przeważnie instalacje fotowoltaiczne są mało awaryjne i bezobsługowe. Nie wymagają one także czyszczenia oraz są odporne na różne warunki atmosferyczne jak grad czy śnieg. Oczywiście aby być pewnym, że instalacja działa bez zarzutu zalecane są okresowe kontrole.
W Polsce z paneli fotowoltaicznych o mocy 1kW możemy uzyskać od 900 do 1000kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Oczywiście ilość wyprodukowanej energii zależna jest od ilości promieniowania słonecznego padającego na moduły. Ważnym elementem jest również orientacja i kąt nachylenia modułów. Dodatkowe czynniki wpływające na produkcję to sprawność zastosowanych modułów.
Nie. Panele fotowoltaiczne nie pracują w nocy.
Czas montażu instalacji na dachu jest zależny od wielkości instalacji, miejsca oraz od złożoności konstrukcji na której będzie montowana. W dobrych warunkach atmosferycznych, instalacja dla domku jednorodzinnego zostanie zamontowana w 1 dzień.
Instalację fotowoltaiczną można zainstalować wszędzie gdzie docierają promienie słoneczne. Najpowszechniej stosowane są systemu zintegrowane z dachem, natomiast coraz częściej instalacje montuje się na gruncie na specjalnych konstrukcjach montażowych. Spotykane są również systemy na elewacjach budynków lub balkonach, jednak wydajność tych systemów jest znacznie niższa a cena wyższa.
Obecnie na rynku dostępne są systemy montażowe przeznaczone dla każdego rodzaju pokrycia dachowego. Optymalne nachylenie generatora fotowoltaicznego to 25-35 ° w kierunku południowym. Dla dachów płaskich stosujemy konstrukcje wsporcze na trójkątach montażowych. Bardzo dobre uzyski otrzymujemy również z instalacji montowanych na dachach zorientowanych w kierunku E. Obecnie dostępne technologie falowników fotowoltaicznych umożliwiają montaż modułów PV na różnych połaciach i pod różnym kątem nachylenia.
Koszty związane z instalacją jest bardzo zróżnicowane i zależą od dużej ilości czynników. Cena systemu fotowoltaicznego zależy głownie od jego mocy, złożoności dachu oraz rodzaju zastosowanych komponentów. Dla instalacji rzędu 5 kWp trzeba przygotować się na wydatek od 23 000 zł do 25 000 zł.
Standardowy moduł fotowoltaiczny ma powierzchnie od 1,7 do 1,9 m2. System o mocy 4,5 kWp składający się z 15 modułów zajmie powierzchnię ok 26 m2 na dachu skośnym. Instalacja na dachu płaskim wymaga więcej miejsca ze względu na konieczność odsunięcia się poszczególnych rzędów modułów PV od siebie, tak aby nie zacieniały się nawzajem.
System On-grid jest to typ instalacji w której energia elektryczna wyprodukowana przez moduły i przekształcona na prąd przemienny przez falownik w pierwszej kolejności jest zużywana na potrzeby własne obiektu, a nadwyżka jest magazynowana w sieci, skąd można ją w dowolnym momencie bezpłatnie odebrać. Jest to obecnie najpopularniejszy typ instalacji PV. W przypadku firm nadwyżki energii wysyłane do sieci są odsprzedawane do zakładu energetycznego po średniej cenie sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym. System off-grid jest to system dla osób, które chcą być całkowicie bądź częściowo niezależne od energii w sieci elektroenergetycznej. Jego działanie polega na produkcji energii z modułów fotowoltaicznych, zużywaniu jej na bieżące potrzeby oraz magazynowaniu chwilowych nadwyżek energii w akumulatorach. Obecnie systemy te są mniej popularne ze względu na wysoką cenę akumulatorów i ich krótką żywotność.

Ich jedyną wspólną cechą jest to, że oba korzystają z energii słonecznej. Kolektor słoneczny zamienia ją na ciepło, przeważnie do podgrzania wody. W przypadku kolektorów potrzebny jest czynnik zwykle glikol, który odbiera ciepło i przekazuje dalej do systemu. Z kolei panel fotowoltaiczne zamienia energię słoneczna na elektryczną w wyniku ,,zjawiska fotowoltaicznego’’ polegającemu na powstaniu siły elektromotorycznej pod wpływem promieniowania świetlnego.

Fotowoltaika w Małopolsce – korzyści dla osób prywatnych i firm

OZE, czyli odnawialne źródła energii nie bez powodu cieszą się rosnącym zainteresowaniem – pozwalają uniezależnić się od zewnętrznych sieci energetycznych oraz rosnących cen prądu. Instalacje PV są tym zakresie najlepszym rozwiązaniem. Dzięki nim, bez względu na nasłonecznienie i moc instalacji, będziesz mógł produkować prąd na własny użytek, mając przy tym pewność, że ogniwa fotowoltaiczne będą sprawne i wydajne na przestrzeni wielu dziesięcioleci.

Montaż instalacji fotowoltaicznej to również:

  • szerokie możliwości w zakresie wyboru rodzaju paneli oraz doboru mocy, dzięki czemu skorzystasz z takich rozwiązań fotowoltaicznych, które będą dopasowane do Twojego zapotrzebowania na prąd (w domu lub budynku firmy);
  • ekologiczność – montaż paneli fotowoltaicznych w Małopolsce to rozwiązanie korzystne dla środowiska naturalnego, a dla firm dodatkowo możliwość poprawienia wizerunku;
  • możliwość ograniczenia kosztów instalacji, dzięki różnego rodzaju dofinansowaniom, które są dostępne zarówno dla osób prywatnych, jak też właścicieli firm;
  • możliwość połączenia zestawu paneli z pompą ciepła, co pozwoli na jeszcze efektywniejsze korzystanie z odnawialnej energii.

Skorzystaj z instalacji fotowoltaczinych na terenie Małopolski – zapewnimy Ci zakup i montaż paneli z najwyższej półki jakościowej. Powiedz nam, jaka moc instalacji Cię interesuje i przedstaw swoje potrzeby, a my zajmiemy się resztą!

Potrzebujesz dofinansowania do fotowoltaiki? Możemy Ci pomóc!

Oferujemy nie tylko sprzedaż i montaż paneli słonecznych, ale również fachowe doradztwo i pomoc w kwestiach formalnych, związanych z dotacjami na instalacje PV. Dzięki nim cena fotowoltaiki nie będzie tak wysoka i będziesz mógł sporo zaoszczędzić. Jako specjaliści w branży fotowoltaicznej, zapewnimy CI kompleksową obsługę, wyszukując najlepsze dofinansowania i pomagając w ich pozyskaniu.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę czy korzystasz z paneli w gospodarstwie domowym, możesz liczyć na wsparcie w tym zakresie.

Magazyny energii dla fotowoltaiki

W naszej firmie fotowoltaicznej zajmujemy się nie tylko sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych na terenie Małopolski – oferujemy również nowoczesne magazyny energii, dzięki którym będziesz mógł gromadzić wyprodukowaną przez panele energię i wykorzystać ją wtedy, gdy będzie to najbardziej potrzebne (np. wieczorem, w nocy lub w przypadku pogorszenia pogody). Nie tylko jeszcze bardziej uniezależnisz się od zewnętrznych dostawców, ale również zyskasz możliwość korzystania z energii nawet w przypadku przerw w dostawie prądu.

Jest to rozwiązanie szczególnie wartościowe dla firm, które chcą uniknąć przestojów i pragną w stu procentach wykorzystać potencjał swoich systemów fotowoltaicznych. Sprawdź naszą ofertę na magazyny energii i zainwestuj w najlepsze rozwiązania na rynku, które będą dopasowane do Twoich potrzeb zarówno pod względem funkcji, jak też pojemności.

Zainwestuj w najlepsze panele fotowoltaiczne od cenionego sprzedawcy fotowoltaiki i obniż rachunki za prąd!

Elektro Masters to specjaliści w dziedzinie paneli słonecznych, którzy oferują kompleksowe usługi w tym zakresie. Zaproponujemy Ci najlepsze moduły fotowoltaiczne o wysokiej sprawności, które będą niezawodne na przestrzeni wielu lat i pozwolą Ci czerpać darmową energię z promieniowania słonecznego. Zapewniamy przy tym fachowe doradztwo, bezpłatną wycenę oraz profesjonalny montaż, wykonywany przez wykwalifikowanego instalatora paneli słonecznych, we wskazanym przez Ciebie miejscu.

Skorzystaj ze specjalistów od fotowoltaiki na terenie województwa małopolskiego – nasza firma posiada w tym zakresie bogate doświadczenie i wiele udanych realizacji. Zapewnimy Ci wsparcie na każdym etapie – od zakupu i montażu instalacji, przez pomoc w zakresie pozyskania dotacji. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z możliwości, jakie daje energia odnawialna i uniezależnisz się od rosnących cen energii. Zapraszamy do kontaktu!

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Chętnie odpowiemy na wszystkie twoje pytania

    Formularz kontaktowy