Instalacje fotowoltaiczne w Małopolsce – zobacz, co możesz zyskać

Zastanawiasz się nad rozwiązaniem, jakim jest fotowoltaika? Małopolskie miasta, takie jak Kraków, Bochnia czy Oświęcim, są w czołówce biorąc pod uwagę tego typu instalacje. Co możesz zyskać decydując się na montaż fotowoltaiki? Głównym zadaniem, jakie mają panele fotowoltaiczne jest pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Jest ona następnie poddawana zjawisku konwersji, czyli zamianie na prąd stały. Kolejnym krokiem jest zamiana pozyskanego prądu stałego na prąd zmienny przy zastosowaniu falownika. W ten sposób instalacje fotowoltaiczne produkują energię, która może być bez obaw wykorzystywana do zasilania różnego rodzaju sprzętu – nie tylko w domach, ale także w obiektach użyteczności publicznej czy budynkach firmowych. Pozwala to uniezależnić się od obecnego dostawcy prądu. Dodatkowo wyprodukowana nadwyżka energii może być zmagazynowana w bateriach lub oddana do wspólnej sieci skąd można odzyskać maksymalnie do 80% przesłanej energii.

Korzystanie z fotowoltaiki niesie za sobą wiele korzyści dla właściciela. Najważniejszym aspektem jest korzystanie z prądu za darmo lub znaczące ograniczenie rachunków. Latem możliwe jest wyprodukowanie dużych nadwyżek, które następnie w okresie zimowym można odzyskać z sieci z niewielką stratą. Wysoki koszt początkowy związany z inwestycją w panele fotowoltaiczne szybko się zwraca. Instalacja zwraca się w ciągu od 5 do 7 lat. Najważniejszą zaletą jest jednak pełna bezobsługowość, jaką zapewniają instalacje fotowoltaiczne. Podczas wstępnych rozmów ze specjalistami wylicza się roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Na tej podstawie planuje się cały projekt, a po jego wykonaniu można cieszyć się energią, która produkuje się sama – bez ingerencji użytkowników.

Wytrzymałość paneli

Jedną z bardzo ważnych kwestii jest żywotność, jaka charakteryzuje panele fotowoltaiczne. Szacuje się, że wysokiej jakości komponenty instalacji zachowują niezmienne parametry techniczne przez 25 a często nawet 30 lat. Jednak to, co jest najważniejsze, to fakt, że ich moc oraz jakość pozyskiwania energii słonecznej na przestrzeni lat praktycznie nie ulegają żadnym zmianom. W niektórych przypadkach zauważa się, że po upływie nawet 30 lat utrzymują one sprawność niewiele mniejszą od wartości początkowej. Świadczy to o tym, że fotowoltaika jest inwestycją na długie lata.

Fotowoltaika małopolskie - Wadowice, Wieliczka i okolice. Jak wygląda montaż instalacji?

Realizujemy montaż paneli fotowoltaicznych w małopolskich miastach takich jak: Kraków, Nowy Targ, Chrzanów, Limanowa, Wadowice, Wieliczka, czy Oświęcim. Zależnie od projektu instalacji montaż fotowoltaiki odbywa się na dwa sposoby. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest fotowoltaika, którą umieszcza się na dachu budynku. Taki typ instalacji można spotkać w większości gospodarstw domowych. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy jest to niemożliwe. Wówczas rozwiązaniem jest wykonanie instalacji na ziemi - w okolicy budynku wystawionej na ekspozycję słoneczną. Zastanawiasz się, który montaż fotowoltaiki jest lepszy?

Instalacja paneli na dachu jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Przede wszystkim panele nie zajmują cennego miejsca na działce, a potrzebne kable do sprawnego działania instalacji są krótkie i nie ma problemu z ich podłączeniem. W przypadku instalacji naziemnej konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przewodów, oraz doprowadzenie ich do domu.

Montaż fotowoltaiki Małopolska - o tym warto pamiętać!

>Najlepszy, a raczej najkorzystniejszy kąt, pod jakim powinno się montować panele fotowoltaiczne musi mieścić się w przedziale od 15 do 35°. Wówczas otrzymuje się najlepsze osiągi całego systemu i instalacje fotowoltaiczne pozyskują najwięcej energii słonecznej. W Polsce kluczowe jest również ustawienie paneli w odpowiednim kierunku – w tym przypadku na południe, ale brak możliwości ich ustawienia w takiej ekspozycji nie wyklucza montażu i nadal będzie on opłacalny.

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Chętnie odpowiemy na wszystkie twoje pytania

Nowe pole

Co oferujemy?

Zajmujemy się kompleksową realizacją inwestycji – od projektu, przez pozyskanie dofinansowania, aż po montaż. Posiadamy 6 lat doświadczenia w montażu i przyłączyliśmy panele fotowoltaiczne o mocy 15 MW. Zrealizowaliśmy ponad 3 tys. projektów fotowoltaicznych – od 3 do 200kW. W naszej ofercie znajdą Państwo pompy ciepła, magazyny energii i ładowarki do samochodów elektrycznych. Od 2020 roku zajmujemy się także budową farm fotowoltaicznych.

FAQ

Chętnie odpowiemy na wszystkie twoje pytania

Jak oszacować moc instalacji fotowoltaicznej dla domu?
Do oszacowania potrzebnej mocy paneli fotowoltaicznych przydatna jest informacja o średnim rocznym zużyciu energii w kilowatogodzinach. Można ją określić na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd. Standardowo instalację zwiększa się o 20%, aby pokryć szacowany koszt przechowywania energii w sieci.

W przypadku nowych domów jednorodzinnych typowa instalacja fotowoltaiczna ma moc około 4kWp.

Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z porad specjalistów od fotowoltaiki – chętnie pomożemy dobrać odpowiednią moc instalacji.

Czy fotowoltaika ogrzeje dom?
Instalacja fotowoltaiczna o odpowiednio skalkulowanej mocy może skutecznie ogrzać dom. Może ona zasilać np. grzejniki elektryczne czy elektryczne maty grzewcze do ogrzewania podłogowego. Często również fotowoltaika jest łączona z pompą ciepła, która potrzebuje znacznie mniejszej ilości energii elektrycznej do ogrzania domu.

Pod kątem ogrzewania domu ważna jest również informacja, że rozliczenia z zakładem elektrycznym zazwyczaj odbywają się raz w roku, co pozwala na odbieranie zimą wyprodukowanego prądu przez własną instalację fotowoltaiczną w bardziej słonecznych porach roku.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?
W przypadku domów prywatnych najczęściej panele fotowoltaiczne są lokalizowane na dachu – najlepiej na południowej jego stronie. Jeśli jednak dach posiada inną ekspozycję lub dach jest płaski – również można zaplanować skuteczną instalację.

Można także zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, a nawet na elewacji.

Jak obniżyć rachunki za prąd? Sprawdź fotowoltaikę!

Chętnie odpowiemy na wszystkie twoje pytania.