Kolektory próżniowe
Produkcja ciepła
W przeciwieństwie do samych instalacji fotowoltaicznych, w kolektorach słonecznych, nazywanych również solarami, nie przekształca się promieni słonecznych na prąd elektryczny, ale na ciepło. Jest to doskonałe rozwiązanie dla domostw, które są zmuszone płacić wysokie rachunki zewnętrznemu dostawcy elektroenergetycznemu. Kolektor słoneczny pozwala zaoszczędzić pieniądze, zapewniając przez większość roku nawet 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Istnieją dwa główne rodzaje kolektorów:
- kolektor próżniowy,
- kolektor płaski.
Różnią się one przede wszystkim wykorzystanym w instalacji sprzętem, wydajnością, a także przez to ceną inwestycji. Kolektory słoneczne nie tylko zapewniają ciepłą wodę, ale i mogą wspomóc system centralnego ogrzewania, obniżając wysokość rachunków.
Budowa i działanie kolektora próżniowego
Kolektor próżniowy, znany również jako próżniowo-rurowy, to sprawniejsze oraz droższe rozwiązanie, które posiada o wiele bardziej skomplikowaną konstrukcję, niż to można zauważyć przy kolektorach płaskich. Proponowane są przede wszystkim domostwom, które posiadają większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę przez cały rok.
Instalacja wykorzystująca tego rodzaju kolektor składa się z ułożonych równolegle szklanych rur próżniowych, które od wewnątrz pokryte są absorberem wykonanym z zaciemnionej powierzchni. Spełnia on podobną funkcję, co panele fotowoltaiczne, przyciągając oraz pochłaniając promienie słoneczne. Jednak zamiast tworzyć napięcie elektryczne, przyczynia się on do produkcji energii cieplnej. Przez rury transportowana jest ogrzewana ciecz, która dzięki warunkom próżniowym nie przekazuje swoich właściwości cieplnych otoczeniu.
W zależności od konstrukcji, w rurce może znajdować się również płyn solarny (roztwór glikolu) lub też specjalny przewód (Heat-pipe), który umożliwia zaistnienie przemiany fazowej. W tym przypadku oznacza to ponawiany kilkakrotnie proces skraplania oraz parowania. Ogrzana woda zostaje przekazana do właściwego zbiornika na wodę lub bezpośrednio do urządzeń sanitarnych. Konstrukcja kolektora próżniowego sprawia, że działa on sprawniej zwłaszcza podczas chłodniejszych dni, nawet tych pochmurnych.
Różnice w instalacjach
Kolektor próżniowy należy zamontować na dachu budynku lub też na działce znajdującej się przez większość dnia w pełnym słońcu. Warto zadbać, by położony był on po stronie południowej, ponieważ dzięki temu będzie miał większy dostęp do promieni słonecznych. Należy unikać miejsc, w okolicy których rosną drzewa, ponieważ zaciemnienie przyczyni się do mniejszej wydajności kolektora.
Wyróżnia się dwa rodzaje instalacji, które są niezbędne dla poprawnego działania kolektora próżniowego:
- instalacja grawitacyjna,
- instalacja z pompą cyrkulacyjną.
W grawitacyjnej, zbiornik na wodę umieszczony jest ponad kolektorem, co umożliwia przepływ wody bezpośrednio do urządzenia. W instalacjach wykorzystujących pompę cyrkulacyjną, zimna woda jest tłoczona do kolektora, gdzie zostaje następnie podgrzana.