Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?
Tylko odpowiednio dobrana pompa będzie prawidłowo spełniać swoją rolę w domu. Warto wiedzieć, na jakie parametry i elementy należy zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia. Pompy ciepła montowane są zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych. Wybiera się je do ogrzania dużych i małych powierzchni. Sprawdź, jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu i jakie są jej zalety.
Pompa ciepła i jej zalety w ogrzewaniu domu
Zanim zdecydujemy się na instalację urządzenia – warto poznać jego zalety. Odzyskiwanie ciepła z powietrza i gruntu to nie tylko popularny ostatnio sposób, ale też bardzo ekologiczny. Pompa ciepła nie powoduje emisji szkodliwych substancji, które mogą przyczyniać się do powstawania smogu, są niebezpieczne i dla środowiska i dla nas samych. Kolejną zaletą jest uniwersalność pompy ciepła. Może ona bezproblemowo ogrzać dom zimą, a latem delikatnie chłodzić temperaturę we wnętrzach. Posiadając taki rodzaj ogrzewania nie musimy przejmować się umowami z dostawcami – jesteśmy znacząco uniezależnieni od innych źródeł energii. Dodatkowo – pompa ciepła nie wymaga prawie żadnych działań z naszej strony – jest bezobsługowa, czyli bardzo oszczędza nasz czas.
Jak dobrać pompę ciepła – parametry
Głównym parametrem przy wyborze rodzaju pompy ciepła jest powierzchnia domu, jaki będzie ona ogrzewać. Są jednak inne dane, na które warto zwrócić uwagę. Co należy wiedzieć? Oprócz powierzchni budynku trzeba odnotować m.in. jego kubaturę, czyli objętość, rodzaj oraz jakość izolacji cieplnej, roczne zużycie wody oraz średnie temperatury, jakie w ciągu roku panują w danej lokalizacji.
Dobór pompy ciepła do powierzchni domu
Każdy zrozumie, że zupełnie inny rodzaj pompy instaluje się w ogromnym domu o wielkiej powierzchni, a inny w domu jednorodzinnym o powierzchni 100m2. Dobór mocy pompy ciepła ma być wykonany tak, by pompa w stu procentach pokryła ona zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku, przy uwzględnieniu temperatury występującej na zewnątrz. Moc grzewcza pompy określa energię, jaka zostanie dostarczona przez sprężarkę do instalacji. Jest ona elementem kluczowym, ponieważ niewystarczająca moc urządzenia sprawi, że budynek nie będzie odpowiedni ogrzany, a zbyt duża moc – spowoduje nadmierne i niepotrzebne zużycie prądu.
Jaka moc pompy ciepła
Jak obliczyć moc pompy ciepła? Najprościej będzie skorzystać z poniższego wzoru:
100 m2 x 40W/m2 = 4 KW
Oznacza to, że taki dom należy zasilić pompą o mocy 4 KW. Warto jednak wiedzieć i zapamiętać, że takie obliczenia mają charakter orientacyjny. Zależność moc pompy ciepła a powierzchnia domu ma kluczowe znaczenie przy wyborze, ale istnieją też dodatkowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę. Jednym z nich jest także to, jakie przyzwyczajenia i potrzeby mają mieszkańcy.
Dobór pompy – sprawa osobista
Wybierając urządzenie do ogrzewania domu należy skupić się na wielu czynnikach wpływających na jego efektywność i późniejszy efekt. W przypadku jakichkolwiek problemów – warto skonsultować się z fachowcami, którzy dzięki swojemu doświadczeniu znacząco pomogą i rozwieją wszelkie wątpliwości. Dzięki ich obliczeniom poznasz też wiarygodny wynik zapotrzebowania i całego kosztu instalacji.
Z innego naszego artykułu dowiesz się także ile kosztuje pompa ciepła.