Pompy ciepła: wady, zalety i koszty inwestycji

Pompy ciepła: wady, zalety i koszty inwestycji

Coraz częściej mówi się o ekologicznych i nowoczesnych rozwiązaniach wykorzystywanych w gospodarstwach domowych takich jak np. fotowoltaika czy pompy ciepła. Ogrzewanie naszego domu za pomocą pompy ciepła jest tematem dość kontrowersyjnym, który wywołuje wiele sprzecznych emocji wśród klientów. Skąd bierze się różnica zdań?

 

Zanim przejdziemy do wyjaśnień, chcemy przyjrzeć się bliżej genezie całego systemu, wadom, zaletom, ale też kosztom inwestycji, które często odstraszają klientów od zakupu. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła, zapoznaj się z poniższym artykułem, który dla Ciebie przygotowaliśmy!

 

Charakterystyka i sposób działania pompy ciepła

Pompy ciepła są obecnie coraz częściej wykorzystywane w celu stworzenia nowoczesnego systemu centralnego ogrzewania budynków mieszkalnych oraz udostępnienia odpowiedniej ilości ciepłej wody zgodnie z zapotrzebowaniem mieszkańców. Rozwiązanie to może być zastosowane zarówno w przypadku budynków starszych, jak i tych powstałych w oparciu o nowoczesne zasady budownictwa.

 

Działanie pompy ciepła można podzielić na kilka etapu, a pierwszy z nich to pobranie energii tj. ciepła, z otoczenia do parownika, gdzie dochodzi do odparowania czynnika roboczego. Następnie odparowany czynnik roboczy trafia do sprężarki, w której dochodzi do podniesienia temperatury. Wytworzone ciepło zostanie oddane do skraplacza, skąd pobrany czynnik w postaci już ciekłej, trafia do naszego systemu grzewczego. Pompy ciepła do prawidłowego działania wykorzystują różnice temperatur, które panują pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Ciepłe powietrze pobierane zostaje z zewnątrz obiektu (np. z gruntu lub z powietrza), a następnie przekazują je do instalacji grzewczej tj. do grzejników lub ogrzewania podłogowego. Obecnie, sposób ogrzewania budynków z wykorzystaniem pompy ciepła, uznawany jest za najlepszy spośród tych dostępnych na rynku.

 

Wady i zalety związane z instalacją pompy ciepła w budynku mieszkalnym

Pompa ciepła to zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie, które pozwoli nam w przyszłości całkowicie zastąpić dotychczas wykorzystywane ogrzewanie gazowe, olejowe lub elektryczne. Jednak nie ma rozwiązań idealnych, więc nawet pompa ciepła posiada pewne wady, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o jej instalacji w naszym domu. Największą wadą, na którą zwracają uwagę klienci, są oczywiście koszty zakupu i montażu pompy, co jest dość problematyczne dla wielu osób, zwłaszcza, że inwestycja ta zwraca się nam dopiero po kilku latach. Dodatkowo, warto podkreślić, że pompa ciepła nie działa bez energii elektrycznej, co w przypadku jakiejkolwiek awarii oznacza problemy z ogrzewaniem obiektu oraz brakiem ciepłej wody. Choć na ten problem klienci znajdują rozwiązanie i to nie byle jakie, bo jest nim fotowoltaika, która w połączeniu z pompą ciepła jest sposobem na bezawaryjny system ogrzewania i wsparcia całego obiektu. Oczywiście, biorąc pod uwagę inwestycje w pompę ciepła i system fotowoltaiczny, ostateczne koszty mogą nas przerazić, jednak warto przemyśleć tego typu rozwiązanie, ponieważ gwarantuje nam ono co najmniej kilkanaście lat bezawaryjnej pracy i niezależności energetycznej.

 

Mówiąc o wadach, musimy powiedzieć o zaletach, których w tym przypadku mamy naprawdę wiele. Zacznijmy od tego, że pompa ciepła jest urządzeniem, a raczej systemem, całkowicie bezobsługowym. Dlatego możemy tu mówić o sporej oszczędności czasu, który musielibyśmy poświęcić na okresowe dokładanie opału do pieca, jego czyszczenie i przede wszystkim rozpalanie. Kolejną zaletą jest oczywiście łatwość montażu całego urządzenia, ponieważ zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w domu wolnostojącym, montaż pompy jest możliwy i niezwykle intuicyjny. Jednak najważniejszą zaletą związaną z instalacją pompy ciepła jest bezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą korzystanie z niej. W przypadku instalacji gazowej czy spalinowej istnieje naprawde wysokie ryzyko wybuchu czy wydostania się szkodliwych gazów do wnętrza budynku mieszkalnego, co może się skończyć nawet śmiercią. Pompa ciepła jest systemem zupełnie bezpiecznym i bezawaryjnym, co sprawia, że koszt podzespołów oraz instalacji jest stosunkowo niski w porównaniu do jakości całego systemu.

 

Koszty zakupu oraz montażu pompy ciepła

Nie da się jednoznacznie określić kosztów związanych z zakupem oraz instalacją pompy ciepła w wybranym przez klienta obiekcie. Koszty te są zależne od rodzaju wybranej przez klienta pompy ciepła, a także parametrów samego obiektu, lokalizacji, a nawet potrzeb domowników. Również klasa energetyczna obiektu ma duży wpływ na ostateczną cenę instalacji, choć nie każdy klient ma tego świadomość. Można jednak założyć, że koszty związane z instalacją pompy ciepła w wolnostojącym domu jednorodzinnym o powierzchni nieprzekraczającej 150 metrów kwadratowych, mogą wahać się od 30 do 45 tysięcy złotych. Oczywiście, ostateczne koszty mogą się zmienić również ze względu na ulgi czy dofinansowania, z których ma prawo skorzystać każda osoba zainteresowana tematem termomodernizacji w Polsce.