Jak prawidłowo eksploatować pompy ciepła?
Pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe, które pozwalają zyskać codzienny komfort i spore oszczędności. I choć ich eksploatacja nie jest skomplikowana, warto zapoznać się z kilkoma istotnymi kwestiami, dzięki którym z jednej strony zadbasz o wydajność urządzenia, a z drugiej unikniesz problemów z jego działaniem. Oto, co warto wiedzieć o eksploatacji pompy ciepła!
Konserwacja, czyli klucz do niezawodności pompy ciepła
Pompa ciepła przetłacza duże ilości powietrza, a co za tym idzie na wymienniku gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia. W efekcie zmniejszona zostaje skuteczność odbioru ciepła i tym samym efektywność urządzenia. Aby uniknąć tego problemu, pompę ciepła należy poddawać regularnym konserwacjom. Co to oznacza?
Konserwacja pompy ciepła polega na wyczyszczeniu parownika urządzenia oraz sprawdzeniu jej działania. Specjaliści zadbają o usunięcie zanieczyszczeń i, jeżeli to konieczne, zmianę ustawień urządzenia, by działało ono jeszcze efektywniej. Takie prace konserwacyjne powinny być przeprowadzane minimum raz w roku!
Sterowanie temperaturą wody w instalacji
Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja pompa ciepła będzie działała prawidłowo i zapewniała Tobie oraz pozostałym domownikom należyty komfort, kluczem do sukcesu jest ustawienie odpowiedniej temperatury. Możesz ręcznie ustawić stałą wartość temperatury wody przesyłanej do odbiorników ciepła albo skorzystać z regulacji automatycznej, dzięki której temperatura będzie ustalana przez system sterowania adekwatnie do warunków zewnętrznych.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z temperaturą, zgłoś się do specjalistów, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.
Zwróć uwagę na niepokojące sygnały!
Eksploatacja pompy ciepła powinna odpowiadać wytycznym producenta, dlatego zawsze warto zapoznać się z instrukcją dołączaną do zestawu. Pamiętaj również o tym, by zwracać uwagę na nieprawidłowe działanie pompy ciepła, które może być sygnałem alarmowym i świadczyć o konieczności naprawy albo wymiany podzespołu. Twój niepokój powinno budzić zwłaszcza:
- zbyt częste włączanie i wyłączanie się pompy (np. kilka raz na godzinę), co może oznaczać jej taktowanie;
- zbyt duże rachunki za ogrzewanie, które utrzymują się przez dłuższy czas (a nie tylko w początkowym okresie eksploatacji urządzenia);
- zbyt niskie temperatury wewnątrz pomieszczeń, które również mogą zwiastować problem.
Jeżeli dostrzegłeś któryś z tych problemów, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą – jako specjaliści w dziedzinie pomp ciepła, zapewnimy Ci skuteczną pomoc!