Magazyny energii w domach jednorodzinnych – jak wybrać odpowiednią pojemność?

Magazyny energii w domach jednorodzinnych – jak wybrać odpowiednią pojemność?

Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na montaż fotowoltaiki, a chcąc wykorzystać jej potencjał w stu procentach, inwestują także w magazyn energii. Urządzenie to pozwala gromadzić i przechowywać nadwyżki energii wyprodukowane przez panele PV i wykorzystywać je w dowolnym momencie. Tylko na co zwrócić uwagę, wybierając magazyn energii? Kluczową kwestią jest jego pojemność – sprawdźmy, jaka będzie odpowiednia dla Ciebie!

Czym jest pojemność magazynu energii?

Pojemność magazynu energii, określana w kilowatogodzinach (kWh) określa, jaką maksymalną ilość prądu jest w stanie gromadzić i przechowywać urządzenie. Jest to jeden z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru magazynu dla instalacji fotowoltaicznej, co wynika z dwóch kwestii.

Po pierwsze, zbyt mała pojemność może spowodować, że magazyn nie będzie w stanie przechowywać wszystkich nadwyżek wyprodukowanego przez panele PV prądu. To z kolei znacząco utrudni zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego mieszkańców domu jednorodzinnego.

Po drugie, zbyt duża pojemność wiązać się będzie z nadmiernie wysokimi kosztami zakupu i eksploatacji urządzenia. W efekcie niemożliwe może okazać się uzyskanie zwrotu z inwestycji i tym samym okaże się ona nieopłacalna.

Jeżeli więc chcesz cieszyć się pełną niezależnością energetyczną, powinieneś wybrać magazyn energii o optymalnej pojemności, który pozwoli Ci przechowywać odpowiednie ilości prądu.

Jak wybrać odpowiednią pojemność magazynu energii?

Ustalając pojemność magazynu energii, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić audyt energetyczny. Wynika to z faktu, że zależy ona od dwóch kluczowych czynników, czyli:

  • dobowego zapotrzebowania domu jednorodzinnego na energię elektryczną;
  • średniej dobowej ilości energii, jaką wytwarza instalacja fotowoltaiczna;

Co więcej, wpływ na pojemność magazynu energii może mieć także sposób ogrzewania domu, rodzaj zastosowanych materiałów izolacyjnych, a nawet technologia, w jakiej wzniesiony został budynek.

Audyt energetyczny przeprowadzają specjaliści, którzy biorą pod uwagę wszystkie niezbędne czynniki i dzięki temu są w stanie dopasować odpowiednią pojemność magazynu energii.

Jaka powinna być pojemność magazynu energii?

Choć ustalanie pojemności magazynu energii jest kwestią w pełni indywidualną, istnieją pewne założenia, które ułatwiają to zadanie. Zgodnie z opiniami specjalistów, powinna ona wynosić co najmniej 1,5 mocy instalacji fotowoltaicznej, co oznacza, że w przypadku paneli PV o mocy 5 kWp, magazyn energii musi mieć pojemność minimum 7,5 kWh.

Najczęściej dla domów jednorodzinnych o powierzchni 100 m2 optymalne okazują się magazyny energii o pojemności do 10 kWh. Oczywiście jest to wartość uśredniona i, w zależności od wymienionych wyżej czynników, może wahać się między 4-5 a 20-25 kWh.

Pamiętaj! Istnieje możliwość rozbudowania każdego magazynu energii o kolejne baterie w przyszłości. Może to być konieczne np. w sytuacji, gdy zakupione kilka lat wcześniej urządzenie przestało zaspokajać potrzeby domowników.

Chcesz wybrać magazyn energii o odpowiedniej pojemności? Skontaktuj się z Elektro Masters!

Wybór odpowiedniego magazynu energii nie jest wbrew pozorom łatwym zadaniem. Oprócz pojemności baterii, należy również zwrócić uwagę na jego moc, żywotność, jakość komponentów i kilka innych kwestii. Jeżeli chcesz mieć pewność, że zostanie on dopasowany w stu procentach do Twoich potrzeb, skontaktuj się z Elektro Masters.

Nasi specjaliści przeprowadzają audyty energetyczne i dopasowują pojemność oraz inne parametry magazynów energii do indywidualnego zapotrzebowania czy też mocy instalacji fotowoltaicznych. Po ustaleniu kluczowych cech urządzenia zaproponujemy Ci rozwiązanie z najwyższej półki jakościowej i zajmiemy się jego montażem oraz integracją z instalacją PV. Dzięki temu zyskasz niezależność i bezpieczeństwo energetyczne na długie lata oraz w pełni wykorzystasz potencjał swojej fotowoltaiki.