Magazyny energii jako rozwiązanie dla ograniczenia szczytowego zapotrzebowania na prąd
Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych to jedyny sposób na zatrzymanie zmian klimatu. Emisję dwutlenku węgla można zmniejszyć, zastępując węgiel, ropę naftową i gaz odnawialnymi źródłami energii, do których zalicza się energię wodną, wiatrową i słoneczną. Źródła energii odnawialnej dostarczają ją w mało stabilny sposób – działanie elektrowni wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych uzależnione jest od warunków pogodowych. Stąd też coraz większą rolę zaczynają odgrywać magazyny energii.
Kiedy mówimy o szczytowym zużyciu energii?
Zapotrzebowanie na prąd kształtuje się różnie w ciągu dnia. Szczytowe zużycie energii elektrycznej na ogół przypada w godzinach popołudniowych, a więc między godziną 15 a 19, ale równie dobrze większe zapotrzebowanie na prąd może wypaść między godziną 13 a 16. W tych godzinach jest nie tylko najwyższe zapotrzebowanie na prąd, ale jest on też najdroższy. Do tego częściej zdarzają się awarie, często też zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną prowadzi do blackoutów – krótszych lub dłuższych przerw w dostawie prądu, które mogą sparaliżować nie tylko funkcjonowanie gospodarstwa domowego, ale także przedsiębiorstwa. Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać niezależność energetyczną decydują się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Taką pełną niezależność osiągną, gdy postawią na magazyn energii. Ci, którzy go posiadają mogą przestać bać się blackoutu.
Dlaczego warto magazynować energię z odnawialnych źródeł?
Jak już wspominaliśmy, to, ile energii dostarczą instalacje fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe zależy od warunków pogodowych – w wietrzne dni tej pochodzącej z elektrowni wiatrowych będzie więcej niż wtedy, gdy będzie panowała cisza wiatrowa. Z kolei instalacje fotowoltaiczne nie pracują nocą, wytwarzają też mniej prądu w pochmurne dni. Wtedy, kiedy energii z instalacji PC czy elektrowni wiatrowych jest produkowanych więcej, systemy bezpieczeństwa w sieciach elektrycznych mogą odcinać producentów, energia jest więc marnotrawiona. Magazyn energii pozwoli na jej wykorzystanie w późniejszym terminie, nie tylko wtedy, gdy jej produkcja będzie mniejsza, ale także w czasie szczytowego zapotrzebowania. Wykorzystując zmagazynowaną energię w godzinach największego zużycia, można nie tylko uniknąć obciążenia sieci – to także zmniejszenie wydatków na prąd, co przekłada się na spadek cen.
Z jakimi rodzajami magazynów energii można się spotkać?
Do najbardziej popularnych magazynów energii elektrycznej, które bez większego trudu mogą zostać włączone w instalację fotowoltaiczną zaliczają się baterie i akumulatory. Pozwalają one kumulować także energię elektryczną pochodzącą z elektrowni wiatrowych. W przypadku akumulatorów największą popularnością cieszą się kwasowo-ołowiowe, a do najbardziej popularnych baterii zalicza się jonowo-litowe. Działanie magazynów energii oparte jest na procesach elektrochemicznych, które zachodzą podczas ich ładowania i rozładowywania. Skumulowany w magazynie energii prąd może zasilać wszystkie urządzenia elektryczne zarówno w domu, jak i firmie, dzięki niemu można o wiele lepiej wykorzystać czystą energię niezależnie od tego, czy pochodzi ona z instalacji fotowoltaicznej czy elektrowni wiatrowej.
Gdzie sprawdzą się magazyny energii?
Magazyny energii różnią się nie tylko zastosowanymi w nich rozwiązaniami technicznymi, ale także pojemnością. Na rynku dostępne są zarówno takie, w których pojemność wynosi kilka, maksymalnie kilkanaście kilowatogodzin, jak i te o znacznie większej pojemności zdolne do zmagazynowania nawet kilkuset megawatogodzin. W zależności więc od pojemności magazyny energii znajdują zastosowanie w gospodarstwach domowych oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach korzystających z odnawialnych źródeł energii. Sprawdzają się też tam, gdzie pobór prądu jest naprawdę bardzo duży. Rozwiązują niemal wszystkie problemy, które przynoszą przerwy prądu pochodzącego z sieci energoelektrycznej. Czas przechowania energii może wynosić od kilku godzin do kilku miesięcy.