Pompa ciepła monoblok czy split?
Rosnące ceny ogrzewania domów gazem, prądem lub paliwami stałymi, a także wzrost świadomości wpływu paliw na środowisko, sprawiają, że coraz więcej rodzin poszukuje rozwiązań tańszych w eksploatacji oraz bardziej ekologicznych, czy nawet zeroemisyjnych. Jednym z takim rozwiązań są powietrzne pompy ciepła. Rozwój technologiczny w tym zakresie sprawił, że pompy są w stanie skutecznie ogrzać dom, zapewnić ciepłą wodę użytkową, a nawet chłodzić pomieszczenia latem. Inwestorzy, którzy planują montaż pompy ciepła powietrznej spotykają się z koniecznością dokonania wyboru – monoblok czy split. Co to oznacza? Jakie są różnice między pompą ciepła monoblok a split?
Pompy ciepła monoblok czy split – o co w tym chodzi?
Pompy ciepła typu powietrze – woda zyskują coraz bardziej na popularności, zwłaszcza w połączeniu z zasilaniem pochodzącym z instalacji fotowoltaicznej (w takim przypadku ogrzewanie domu może być nawet darmowe). Zastanawiając się nad wyborem między pompą monoblok czy split, warto podkreślić podobieństwa między nimi:
- niezależnie od rodzaju pompy ciepła typu split czy monoblok – podobne pozostają zasady ich działania. W skrócie: powietrzne pompy pobierają energię z powietrza, a następnie przekazują ją wodzie, rozprowadzanej w instalacji ogrzewania, najczęściej podłogowego;
- obydwa typy jednostek w równym stopniu wymagają zasilania energią elektryczną sieciową lub z paneli fotowoltaicznych.
Różnice w budowie między pompami ciepła monoblok a split
Co do zasady obydwa rodzaje pomp ciepła złożone są z tych samych komponentów, jednak z zupełnie innym ich rozmieszczeniem:
- pompy typu split – układ chłodniczy zbudowany jest z dwóch jednostek:
- wewnętrznej z wymiennikiem ciepła (skraplaczem)
- oraz zewnętrznej zawierającej parownik, sprężarkę, zawór rozprężny oraz głośny wentylator.
Pomiędzy jednostkami krąży w przewodach układ chłodniczy, dlatego też do jego napełnienia i przeprowadzenia całej instalacji wymagane jest posiadanie uprawnień f-gazowych;
- pompy typu monoblok – wszystkie wskazane wyżej elementy zamknięte są w jednej, znacznie cichszej jednostce. Obudowa jest hermetycznie szczelna i produkowana fabrycznie w całości. Co dalej za tym idzie, monobloki nie wymagają osobnego napełniania czynnikiem chłodniczym, przez co instalacja nie wymaga uprawnień f-gazowych.
Różnice w montażu
Z różnic w budowie pompy ciepła monoblok czy split wynika również różnica w sposobie instalacji obydwu rodzaju jednostek:
- pompy ciepła split – jednostka wewnętrzna jest montowana w środku budynku w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu, koniecznie jak najbliżej jednostki zewnętrznej. Ta z kolei powinna być montowana daleko od pomieszczeń mieszkalnych (również względem sąsiadów) czy źródeł wilgoci. Splity o mocy przekraczającej 10kW wymagać będą corocznego przeglądu szczelności instalacji;
- pompy ciepła monoblok – istnieją dwa rodzaje jednostek:
- montowana wewnątrz domu, wymagająca zastosowania przewodów powietrznych (zasysanie i odprowadzanie) o bardzo dużej średnicy;
- monoblok zewnętrzny, montowany na zewnątrz budynku hermetyczny układ chłodniczy połączony jest bezpośrednio przez ścianę budynku rurkami z elementem zawierającym pozostałe elementy układu.
Monoblok czy split – co wybrać?
Pompy ciepła typu split są z reguły tańsze, ale wymagać mogą za to trudniejszego montażu, a także serwisowania. Takich problemów nie ma z monoblokami, które wymagają jednak odpowiedniego zabezpieczenia przed przemarzaniem. Z pewnością obydwa urządzenia są równie efektywne, dlatego niezależnie od rodzaju pompy ciepła monoblok czy split, warto ich zakup i montaż powierzyć w doświadczone ręce specjalistów z Elektro Masters.