Co zawiera rachunek za prąd?

Co zawiera rachunek za prąd?

Choć płacenie rachunków za media należy do obowiązku każdego z nas, odczytanie skomplikowanych i pełnych różnego rodzaju pozycji faktur bywa skomplikowane. W tym miejscu dowiesz się, jak odczytywać swoje rachunki za prąd – składają się ona z wielu elementów, a ich poznanie znacznie ułatwi Ci życie. Zapraszamy!

Z czego składa się rachunek za prąd?

To, jak wygląda rachunek za energię elektryczną, w dużej mierze zależy od dostawcy. Jednak najważniejsze elementy są do siebie podobne, dlatego skupimy się właśnie na nich.

Najczęściej faktura za prąd ma dwie strony. Na pierwszej z nich, w lewym górnym rogu możesz odczytać informacje dotyczące danych korespondencyjnych firmy, która zaopatruje Cię w energię. Znajdziesz tam adres jej siedziby oraz numer telefonu biura obsługi. Nieco niżej jest miejsce na dane nabywcy, a także numer faktury i numer ewidencyjny licznika oraz grupę taryfową, z której korzystasz. Po drugiej stronie, w prawym górnym rogu, znajdują się informacje na temat osoby opłacającej rachunki za prąd – mowa tu oczywiście o Twoich danych, w tym adresie (miejscu poboru energii).

Jednak tym, co interesuje Cię najbardziej, jest rozliczenie okresu sprzedaży. Oznacza odstęp czasowy, który dzieli dwa odczyty licznika energii przez pracownika firmy dostarczającej Ci prąd. Znajdziesz tam dwie istotne pozycje, w oparciu o które możesz zweryfikować prawidłowość rachunku, czyli:

  • sprzedaż energii, a więc koszt zużytej przez Ciebie energii;
  • dystrybucja energii, a więc koszt dostarczenia Ci energii.

Oczywiście kolejnymi pozycjami są kwota do zapłaty i dane, na które masz wykonać przelew. Zwróć również uwagę na termin płatności, który jest podawany na każdej fakturze – niedostosowanie się do niego może narazić Cię na zadłużenie oraz odłączenie licznika!

Druga strona rachunku za prąd to miejsce, w którym znajdują się tam prognozy dotyczące sprzedaży energii elektrycznej za kolejny okres.

Opłata za prąd – co się na nią składa?

Wiesz już, z jakich elementów składa się rachunek za prąd, więc jego odczytane nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. Pozostaje jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia, mianowicie to, co wchodzi w skład kwoty, jaką płacisz dostawcy energii. Oto elementy składające się na sumę opłat zawartych w taryfie dystrybutora, wraz z ich krótkim opisem!

  • Opłata dystrybucyjna stała – stanowi koszt utrzymania urządzeń energetycznych, który ponosi operator systemu dystrybucyjnego. Jej wysokość zależy od tego, czy zastosowano układ jedno- czy trójfazowy (opłata nie ma związku z ilością zużytego w danym okresie rozliczeniowym prądu).
  • Opłata dystrybucyjna zmienna – jej wysokość jest uzależniona od ilości wykorzystanej przez Twoje gospodarstwo domowe energii. Istotne są tutaj kilowatogodziny – im jest ich więcej, tym Twój rachunek za prąd będzie wyższy. Problemem w tym wypadku jest fakt, że nie zawsze cała energia trafia bezpośrednio do Ciebie (ze względu na przestarzały system przesyłu w naszym kraju).
  • Opłata OZE całodobowa – stanowi koszt wynikający ze wspierania producentów zielonej energii w Polsce.
  • Opłata końcowa – stanowi jedną z opłat dystrybucyjnych i zawsze jest stała, niezależnie od tego, ile prądu wykorzystasz w danym okresie rozliczeniowym.
  • Opłata abonamentowa – to koszt związany z obsługą klienta, w skład którego wchodzi np. przygotowanie rachunku, wysłanie go do klienta czy sprawdzenie stanu licznika przez pracownika firmy energetycznej.

Zawyżony rachunek? Sprawdź, jak go odczytać!

Jeżeli chcesz wiedzieć, czy kwota na Twoim rachunku jest prawidłowa, powinieneś w pierwszej kolejności znaleźć na fakturze zużycie energii czynnej, które wyrażone jest w kilowatogodzinach (kWh). Wystarczy pomnożyć je przez cenę jednostkową energii, która znajduje się obok, a następnie dodać kwoty pięciu wymienionych wyżej opłat.

Warto także zapoznać się z ostatnią stroną faktury, na której znajdują się prognozy dotyczące zużycia prądu, wyliczane na podstawie zużycia z wybranego okresu roku poprzedniego. Pozwoli to lepiej kontrolować wydatki na energię, a w konsekwencji – obniżyć rachunki.

Jak skuteczne obniżyć rachunek za prąd?

Rosnące ceny prądu sprawiają, że każdy z nas poszukuje oszczędności. Jeżeli Twoje rachunki za energię elektryczną są coraz wyższe i chcesz znaleźć sposoby na zmniejszenie jej zużycia, sprawdź kilka poniższych wskazówek. To bardzo proste rozwiązania, dzięki którym możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście-kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Aby obniżyć rachunki za prąd:

  • wyłączaj z prądu sprzęty, których nie używasz – również one mogą pobierać energię elektryczną;
  • korzystaj z urządzeń AGD i RTV tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, a więc wyłączaj telewizor, kiedy nikt go nie ogląda, albo komputer, gdy skończyłeś jego użytkowanie;
  • ekonomicznie korzystaj z domowych sprzętów, np. włączając pełną zmywarkę albo wypełniając wnętrze pralki jak największą liczbą ubrań;
  • wymień stare sprzęty na te energooszczędne, które są oznaczone klasą A.

Jeżeli to nie pomoże, rozważ zmianę dostawcy prądu na takiego, który zapewni Ci korzystniejszą ofertę albo zmień taryfę prądu, która będzie dostosowana do potrzeb Twoich oraz pozostałych domowników.