Bezpieczeństwo magazynów energii – jak zapobiegać ryzyku przegrzania i pożarów?
Na montaż magazynu energii decyduje się coraz więcej inwestorów, ponieważ to najlepszy sposób na zyskanie niezależności energetycznej i obniżenie rachunków za prąd. Są jednak osoby, które rezygnują z tego rozwiązania, ponieważ słyszały o przypadkach przegrzania się i pożaru urządzeń. Czy rzeczywiście jest się czego bać? I jak uniknąć ewentualnych problemów związanych z działaniem magazynu energii? Sprawdźmy!
Czy magazyny energii są bezpieczne?
Na wstępie warto zaznaczyć najistotniejszą kwestię – magazyny energii są urządzeniami w pełni bezpiecznymi i na ogół z ich użytkowaniem nie wiąże się żadne zagrożenie. „Na ogół”, ponieważ istnieją przypadki, w których takie urządzenie może nie tylko odmówić posłuszeństwa, ale nawet zapłonąć.
Są to jednak sytuacje sporadyczne, które wynikają przede wszystkim z niewłaściwego użytkowania albo przyczyn zewnętrznych. Wszelkim zagrożeniom można przeciwdziałać, stosując sprawdzone rozwiązania, o których mówimy poniżej.
Pamiętaj! O bezpieczeństwie magazynów energii najlepiej świadczy fakt, że – wbrew pozorom – korzystamy z nich w wielu dziedzinach życia. W końcu baterie do laptopów czy telefonów wykonywane są w oparciu o taką samą technologię, co urządzenia integrowane z fotowoltaiką.
Błędy produkcyjne najczęstszą przyczyną pożarów magazynów energii
Istnieje kilka przyczyn, które mogą doprowadzić do pożaru magazynu energii. Tą podstawową są błędy produkcyjne, które w skrajnych przypadkach powodują podwyższenie temperatury ogniwa i prowadzą do tzw. ucieczki termicznej.
Dlatego, decydując się na tę technologię, warto inwestować wyłącznie w sprawdzone urządzenia od cenionych producentów. Znajdziesz je w ofercie Elektro Masters, a nasi specjaliści zadbają o prawidłową integrację magazynu energii z Twoją fotowoltaiką, co zmniejszy ryzyko niebezpiecznych sytuacji praktycznie do zera.
Zagrożenia związane z użytkowaniem magazynów energii – jak im zapobiegać?
Oczywiście błędy produkcyjne to nie wszystko. Pożar magazynu energii może zostać wywołany również przez urazy mechaniczne, udary termiczne i elektryczne oraz czynniki zewnętrzne. Jak im zapobiegać?
1. Urazy mechaniczne
Uszkodzenie mechaniczne ogniw magazynu energii może doprowadzić do wzrostu temperatury, a nawet błyskawicznej ucieczki termicznej. Taka sytuacja zdarza się jednak bardzo rzadko, ponieważ urządzenia tego typu posiadają szczelne i niezwykle wytrzymałe obudowy. Dlatego zagrożenia dla nich nie stanowią nawet uderzenia czy skrajne warunki atmosferyczne, np. opady gradu.
Jedyny sposób na uszkodzenie magazynu energii to wjechanie w niego samochodem lub innym pojazdem. Dlatego chcąc się przed tym zabezpieczyć, warto umieścić urządzenie w zamkniętym pomieszczeniu albo z dala od drogi czy wjazdu. Można również odgraniczyć go odpowiednimi barierkami, które zatrzymają rozpędzony pojazd.
2. Udary termiczne i elektryczne
Do udarów termicznych, a więc reakcji łańcuchowej, w wyniku której produkowane są ogromne ilości ciepła, może dojść w skrajnych przypadkach – np. przy temperaturze pomieszczenia przekraczającej ponad 150 stopni Celsjusza. Znajdując się w miejscu montażu urządzenia, należy więc zachować wszelkie środki ostrożności, np. nie palić w nim papierosów. Co więcej, zaleca się ustawienie magazynu energii z dala od materiałów łatwo rozprzestrzeniających ogień i poza miejscem potencjalnego kroplenia się płonącego plastiku. Dodatkowo, w celach ostrożności, warto zamontować w pomieszczeniu czujnik dymu oraz umieścić gaśnicę.
Pożar urządzenia może wywołać także udar elektryczny, wynikający np. z nieprawidłowego systemu BMS. Aby uniknąć takiej sytuacji, wystarczy zakupić magazyn energii z górnej półki jakościowej, który został wyposażony w odpowiednie ogniwa i sprawdzony system zarządzania baterią.
3. Czynniki zewnętrzne
Zagrożenie pożarowe może zostać wywołane przez zalanie magazynu energii albo szkodliwą działalność gryzoni, które np. przegryzą przewody. Warto więc montować urządzenia na podwyższeniu i dbać o czystość w pomieszczeniu, w którym się ono znajduje.