Czy fotowoltaika może wspomóc działania na rzecz ochrony klimatu?
Zanieczyszczone powietrze, jakim oddychamy na co dzień, oraz niekorzystne w dłuższej perspektywie zmiany klimatu to problemy, które wymagają podejmowania odpowiednich działań. Należy do nich bez wątpienia zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii, a co za tym idzie – montaż fotowoltaiki na dachach budynków czy gruntach. W jaki sposób może ona wpływać na klimat i czy rzeczywiście ma tak duże znaczenie w kontekście jego ochrony? Przekonajmy się!
Fotowoltaika to najlepszy sposób na redukcję śladu węglowego
Zmiany klimatyczne, które są wynikiem wzrostu ilości gazów cieplarnianych w atmosferze, mają szeroki i negatywny wpływ na naszą planetę, ekosystemy oraz społeczeństwa. Prowadzą do podnoszenia się poziomu mórz i oceanów, natężenia ekstremalnych zjawisk pogodowych czy zaniku ekosystemów i bioróżnorodności. Dlatego kluczowe dla losów naszej planety i nas wszystkich jest ograniczenie gazów cieplarnianych, zwłaszcza dwutlenku węgla (CO2), metanu (CH4) oraz tlenków azotu (NOx), które mają niekorzystny wpływ na klimat.
Fotowoltaika jest jedną z najlepszych metod, ponieważ znacząco redukuje emisję CO2 do atmosfery. Panele PV wytwarzają bowiem energię elektryczną w sposób ekologiczny, bezpośrednio z promieniowania słonecznego, dzięki czemu – w przeciwieństwie do tradycyjnych elektrowni opartych na węglu, gazie czy ropie naftowej – nie generują zanieczyszczeń. Co więcej, fotowoltaika pozwala na zmniejszenie użycia paliw kopalnych w energetyce, co w dłuższej perspektywie pozwala na globalną redukcję śladu węglowego.
Większa efektywność energetyczna i mniejsza eksploatacja zasobów naturalnych
Montaż instalacji fotowoltaicznej niesie za sobą jeszcze inne korzyści dla klimatu. Przede wszystkim pozwala znacząco zmniejszyć zużycie energii z sieci – zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle. Dzięki temu obniżone zostaje zapotrzebowanie na energię wytwarzaną w tradycyjnych, emisyjnych elektrowniach. Nie bez znaczenia jest również fakt, że fotowoltaika umożliwia optymalizację wykorzystania energii – zwłaszcza po zintegrowaniu jej z magazynem energii, który przechowuje nadwyżki prądu. Efekt? Poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie obciążenia sieci.
Warto również zauważyć, że produkcja energii ze słońca nie wiąże się z tak intensywną eksploatacją zasobów naturalnych, jak wydobycie węgla, gazu czy ropy naftowej, dzięki czemu fotowoltaika przyczynia się do zmniejszenia degradacji środowiska. Przejście na nią pozwala też na stabilizację kosztów energii, ponieważ słońce jest źródłem darmowym, a koszt instalacji i utrzymania systemów fotowoltaicznych jest coraz bardziej konkurencyjny w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii.
Integracja z innymi OZE oraz wsparcie dla wielu sektorów gospodarki
Duża popularność fotowoltaiki wynika również z faktu, że może ona współpracować z innymi źródłami odnawialnymi – mowa tu np. o energii wiatrowej czy biomasie. W efekcie pozwala tworzyć zróżnicowane systemy energetyczne, które są bardziej stabilne i odporne na zmiany warunków pogodowych, co sprzyja większej niezależności energetycznej i zmniejsza negatywny wpływ na klimat.
Kluczowe jest także to, że fotowoltaika wspiera nie tylko energetykę, ale również inne sektory gospodarki, takie jak:
- transport (np. ładowanie pojazdów elektrycznych);
- przemysł (np. zasilanie procesów produkcyjnych);
- budownictwo (np. zasilanie budynków energooszczędnych);
- rolnictwo (np. zasilanie systemów nawadniających czy urządzeń w gospodarstwie).
Wszystko to pozwala zmniejszyć ślad węglowy i zwiększyć efektywność energetyczną budynków, co ma ogromny wpływ na klimat.
Nic więc dziwnego, że wiele krajów na całym świecie zobowiązało się do osiągnięcia celów związanych z redukcją emisji i dekarbonizacją gospodarek przy użyciu odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi do realizacji tych celów w kontekście różnych sektorów gospodarki.