Czy istnieją ograniczenia w montażu instalacji fotowoltaicznej?

Czy istnieją ograniczenia w montażu instalacji fotowoltaicznej?

Planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej? Świetnie – to bardzo dobra decyzja, biorąc pod uwagę oszczędności na rachunkach, jakie zyskasz. Pamiętaj jednak, że przed wyborem odpowiednich paneli, powinieneś zapoznać się z obowiązującymi w Polsce przepisami, by proces montażu i przyłączenia instalacji PV nie stanowił żadnego problemu. Oto wszystko, co warto wiedzieć o pozwoleniach i kwestiach formalnych w kontekście fotowoltaiki!

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga zgłoszenia?

Zgodnie z polskimi przepisami prawa, zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej nie jest konieczne, jeżeli jej moc nie przekracza 50 kW. Czy to dużo? W praktyce w większości gospodarstw domowych moc fotowoltaiki znajduje się na poziomie maksymalnie 10-15 kW i jest ona wystarczająca, by pokryć zapotrzebowanie na energię w budynku oraz znacząco ograniczyć, a nawet całkowicie zredukować koszty związane ze zużyciem prądu.

Jeżeli więc moc Twojej fotowoltaiki nie przekroczy 50 kW, wizyta w urzędzie nie będzie konieczna, co jest bardzo dobrą wiadomością dla większości inwestorów.

Kiedy fotowoltaika wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę?

Oczywiście w niektórych przypadkach montaż instalacji fotowoltaicznej będzie wymagał zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Mowa tu o sytuacjach, w których:

  • fotowoltaika ma zostać zamontowana na budynku lub obszarze wpisanym do rejestru zabytków – potrzebne będzie zgłoszenie oraz otrzymanie zgody konserwatora obiektu, a gdy instalacja wpływa na konstrukcję dachu niezbędne okaże się odpowiednie pozwolenie;
  • fotowoltaika ma zostać zamontowana w nieruchomości, która znajduje się na terenie Natura 2000 – wtedy niezbędne okaże się jej zgłoszenie;
  • wysokość instalacji fotowoltaicznej przekracza 3 metry albo gdy jej montaż wiąże się z koniecznością ingerencji w strukturę budynku – wtedy potrzebne będzie pozwolenie na budowę;
  • fotowoltaika ma zostać zamontowana w nieruchomości znajdującej się w strefie ochronnej (np. w pobliżu lotniska lub terenów wojskowych) – wtedy również potrzebne będzie pozwolenie na budowę.

Jednak są to wyjątki spotykane stosunkowo rzadko – w większości przypadków możliwy będzie montaż instalacji fotowoltaicznej bez zgłoszenia lub pozwolenia na budowę.

Montaż fotowoltaiki a kwestie formalne

Brak konieczności zgłoszenia budowy instalacji fotowoltaicznej nie zwalnia jednak z obowiązków natury formalnej – zwłaszcza, jeżeli ma ona zostać przyłączona do sieci. Jeżeli moc paneli PV nie przekracza mocy przyłączeniowej określonej w umowie o dystrybucji energii elektrycznej, wystarczy zgłosić jej przyłączenie do właściwego operatora sieci dystrybucyjnej – na co najmniej 30 dni przed planowanym uruchomieniem instalacji.

Jeżeli jednak moc paneli przekracza wartość mocy przyłączeniowej, niezbędne będzie złożenie wniosku o ponowne określenie warunków przyłączenia do sieci i podpisanie nowej umowy. Należy podać w nim informacje dotyczące instalacji (m.in. rodzaj czy liczba i moc modułów), a także dołączyć jej schemat (wykonany przez uprawnionego instalatora) oraz dokumenty określające m.in. charakterystykę eksploatacyjną urządzeń.

Zrezygnować ze zgłoszenia można w sytuacji, gdy instalujesz fotowoltaikę wyłącznie do użytku prywatnego i nie zamierzasz podłączać jej do sieci energetycznej (tzw. instalacja off-grid). W takiej sytuacji zgłoszenie będzie obowiązkowe jedynie wtedy, gdy chcesz w przyszłości sprzedawać nadwyżki energii.

Czy instalację fotowoltaiczną trzeba zgłosić do Państwowej Straży Pożarnej?

Tak, ale taki obowiązek dotyczy wyłącznie instalacji PV o mocy przekraczającej 6,5 kW. W takiej sytuacji musisz poinformować Państwową Straż Pożarną o planowanej inwestycji. Wynika to z art. 29 ust. 2 pkt. 16 Prawa budowlanego i ma na celu chronić budynki oraz osoby przed potencjalnym zagrożeniem, jakie wiąże się z działaniem urządzeń elektrycznym.

Masz pytania albo wątpliwości związane z kwestiami formalnymi? Skontaktuj się z naszym specjalistą, który zapewni Ci fachowe wsparcie w tym zakresie!