Czy net-billing jest opłacalny?

Czy net-billing jest opłacalny?

System net-billing towarzyszy właścicielom fotowoltaiki już od niemal dwóch lat i wiemy o nim dzisiaj dużo więcej niż w 2022 roku, kiedy to został wdrożony. Możemy więc odpowiedzieć na pytanie, które najbardziej nurtuje inwestorów – czy jest to rozwiązanie opłacalne? Naszym zdaniem tak, a potwierdzenie tego znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Net-billing, czyli pobieraj nadwyżki z sieci bez strat

System opustów (net-metering), który przed wprowadzeniem net-billingu był jedyną alternatywą dla prosumentów, miał jedną wadę. Umożliwiał on pobieranie z sieci wcześniej przekazanej tam energii w zaledwie 70-80% (w zależności od mocy przy domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej). Rzucało to cień na jego opłacalność i spotykało się z głosami krytyki. Dlatego net-billing wprowadził w tym zakresie zmiany – prosument może teraz pobierać nadwyżki energii z sieci bez strat, a wprowadzana przez niego energia do sieci jest przeliczana na wartość pieniężną.

Efekt? Możliwość zyskania sporych oszczędności. Jak dużych? Wszystko zależy z jednej strony od mocy posiadanej instalacji fotowoltaicznej, a z drugiej od tego, ile wytworzonej energii użytkownik zużywa na własne potrzeby, a ile sprzedaje dystrybutorowi. W praktyce, właściciele instalacji o mocy 5 kWp, których poziom autokonsumpcji wynosi 25%, mogą liczyć na roczne oszczędności rzędu 2-3 tysięcy złotych. Warto dodać, że system net-billing ułatwia kontrolowanie zużycia i wydatków na energię, co wpływa wymiernie na jego opłacalność.

Szybszy zwrot inwestycji? Z net-billing to możliwe!

Duże oszczędności, jakie wynikają z korzystania z systemu net-billing, mają bezpośrednie przełożenie na zwrot inwestycji w fotowoltaikę. Jeżeli jesteś nowym użytkownikiem instalacji PV (zamontowałeś ją po 1 kwietnia 2022 roku) możesz liczyć na to, że jej koszt zwróci się w krótkim czasie – nawet w ciągu 5-7 lat.

Aby to udowodnić, ponownie posłużymy się liczbami. Załóżmy, że koszt wykonania mikroinstalacji o mocy 5 kWp wynosi 30 000 zł. Po skorzystaniu z dotacji w ramach programu Mój Prąd (6 000 zł) oraz uzyskaniu zwrotu w ramach ulgi termomodernizacyjnej (12% od kwoty 24 000 zł, czyli 2 880 zł), całkowity koszt inwestycji wyniesie 21 200 zł. Jeżeli Twoje oszczędności będą wynosić w skali roku 3 000 zł, czas zwrotu inwestycji wyniesie około 7 lat.

Jak więc widać, inwestowanie w fotowoltaikę wciąż jest niezwykle opłacalne – system net-billing okazał się bardzo dobrym rozwiązaniem, które doceniają również bardziej doświadczeni użytkownicy instalacji PV. Warto bowiem wiedzieć, że również osoby korzystające z systemu opustów mogą przejść na net-billing i na taki krok decyduje się coraz większa liczba prosumentów.

Co jeszcze wpływa na opłacalność systemu net-billing?

System net-billing to wiele korzyści dla prosumentów, a jego zalety nie kończą się na obniżeniu rachunków za prąd oraz skróceniu czasu zwrotu inwestycji. To świetne rozwiązanie również dlatego, że:

  • pozwala łatwiej kontrolować zużycie energii, a także dopasować moc instalacji do indywidualnych potrzeb, co pozwala uniknąć zawyżonych kosztów związanych z zakupem fotowoltaiki o zbyt dużej mocy;
  • dzięki niemu możliwe jest ustabilizowanie ilości napięcia w sieci, co może mieć pozytywny wpływ na jej działanie (mniej awarii);
  • pozwala na uczciwe rozliczanie się z dystrybutorami energii – po cenach rynkowych, do których wgląd ma każdy prosument;
  • umożliwia zwolnienie z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego PIT, a także VAT i akcyzy.

Oczywiście kluczem do opłacalności net-billingu jest zrozumienie zasady jego działania. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, zachęcamy do kontaktu z naszym pracownikiem. Nie tylko udzieli on odpowiedzi, ale również pomoże w wyborze odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej, której moc będzie dostosowana do potrzeb Twoich oraz innych domowników.