Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Coraz częściej panele fotowoltaiczne są wykorzystywane w domach prywatnych. Taka instalacja zdecydowanie przyczynia się do zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko naturalne, ale też do uniezależnienia energetycznego. Należy jednak pamiętać, że sama instalacja fotowoltaiki nie wystarcza. Wydajność i sprawność paneli fotowoltaicznych zależy od tego… czy są one regularnie czyszczone. Zabrudzenia redukują ich skuteczność energetyczną. Trzeba więc dbać o nie w odpowiedni sposób i systematycznie je konserwować.

Mycie paneli fotowoltaicznych

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna oparta o wspomniane panele, wymaga odpowiedniego czyszczenia. Nie jest to jedynie kwestia estetyczna – konserwacja i prawidłowe oczyszczanie ogniw gwarantuje nawet 15% lepszą wydajność. Zabrudzenia spowodowane dymem, pyłem z pobliskiej drogi czy pól, pyłkami roślin i traw, ale też liście, ptasie odchody, czy nawet drobne cząstki pochodzące np. ze spalin obniżają skuteczność fotowoltaiki. Niestety, nie cały brud zostanie zmyty przez deszcz – ten poradzi sobie z kurzem i pyłem, jednak trwałe zanieczyszczenia pozostaną. Warto więc zadbać o ich odpowiednie usunięcie.

Samodzielne mycie instalacji

Jeżeli decydujemy się na samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych należy pamiętać o kilku aspektach:

  1. Najlepiej do ich czyszczenia używać produktów, które poleca producent. Te specjalistyczne środki dedykowane do fotowoltaiki są dla ogniw najbezpieczniejsze i gwarantują skuteczne oczyszczenie.
  2. Można użyć również sposobu domowego, czyli roztworu wody z octem, którym delikatnie umyjemy panele.
  3. Akcesoria używane do czyszczenia fotowoltaiki powinny być dokładnie dobrane – najlepiej nada się do tego miękka gąbka lub szczotka z delikatnym włosiem, które nie zarysują powierzchni.
  4. Zdecydowanie trzeba unikać mycia paneli przy pomocy myjki ciśnieniowej. Może ona uszkodzić instalację i wyrwać jej kable.
  5. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie miejsca pracy – zwłaszcza, jeśli panele umiejscowione są na dachu budynku.

Kiedy myć panele?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych warto przeprowadzać rutynowo, raz na rok. Najlepiej robić to wiosną, by usunąć zanieczyszczenia po zimie. W razie potrzeby można rozważyć ich mycie także pod koniec lata, aby zmyć z nich zanieczyszczenia powstałe po żniwach lub pyleniu traw. Oczywiście, jeśli widoczne są na nich spore zabrudzenia, np. ptasie odchody, warto usuwać je na bieżąco. W celach estetycznych można robić to również częściej – wówczas będziemy cieszyć się sprawną instalacją przez wiele lat, a błyszczące panele będą ozdobą domu. Warto też wybrać odpowiednią porę konserwacji. Najlepiej robić to wieczorem, kiedy już ostygną i nie są nagrzane po całym dniu lub wczesnym rankiem, kiedy jeszcze nie zdążą się rozgrzać.

Oczyszczanie paneli fotowoltaicznych zimą

Zimowe oczyszczanie

Chociaż ostatnimi czasy nie doświadczamy ogromnych zasp śniegu czy bardzo dużych mrozów, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy takie się nie pojawią. Pozostaje więc pytanie czy panele fotowoltaiczne trzeba myć w zimie? Pierwszy ze sposobów na ich oczyszczenie, to poczekanie aż śnieg osadzony na nich sam stopnieje. Czasem jednak, przez kąt zamontowania instalacji, nie jest to możliwe, lub będzie długo trwało. Wówczas warto zamieść panele miękką szczotką, która nie zarysuje struktury, a umożliwi promieniom słonecznym dostęp do ich powierzchni. Warto też zastanowić się nad częściowym osłonięciem instalacji przed śniegiem.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości – umycie paneli fotowoltaicznych może zostać zlecone ekipie czyszczącej, która zrobi to w profesjonalny i bezpieczny sposób. Tak czy inaczej – czyste panele to czysta energia. Dzięki czystej powierzchni panele mogą przetworzyć więcej promieniowania słonecznego, a co za tym idzie: zwiększa się ich wydajność w produkcji energii. Pamiętanie o regularnej konserwacji zapewnia też dłuższy czas sprawności fotowoltaiki.