Czy panele słoneczne mogą działać w cieniu?

Czy panele słoneczne mogą działać w cieniu?

Jedną z najważniejszych zasad montażu paneli fotowoltaicznych jest unikanie nadmiernego zacienienia. Okazuje się bowiem, że choć instalacja fotowoltaiczna działa nawet wtedy, gdy pada na nią cień, to jej wydajność znacząco spada. Sprawdź, jak zacienienie wpływa na sprawność paneli i jak uniknąć ewentualnych problemów!

Cień a wydajność paneli fotowoltaicznych

Decydujesz się na montaż paneli fotowoltaicznych? Unikaj zacienienia! Dlaczego? Ponieważ cień obniża moc promieniowania słonecznego, a co za tym idzie – zmniejsza sprawność paneli, powodując, że produkuje ona o wiele mniej energii. To z kolei może przełożyć się na problemy z dostarczeniem prądu do wszystkich elementów budynku.

W praktyce obniżenie sprawności paneli może mieć miejsce nie tylko przy zacienieniu ich duże powierzchni. Problemem często okazuje się nawet cień padający na pojedyncze ogniwa – nie tylko zmniejsza on uzysk energii, ale również prowadzi do ich silnego nagrzewania się, co może mieć wpływ na żywotność modułów.

Dlatego najważniejszą kwestią związaną z montażem jest unikanie zacienienia oraz ułożenie paneli w odpowiednią stroną.

Jak uniknąć nadmiernego zacienienia instalacji fotowoltaicznej?

Chcąc uniknąć zacienienia i tym samym mniejszej wydajności paneli fotowoltaicznej, należy przede wszystkim:

  • instalować je w miejscach, gdzie na panele nie będzie padał cień – z dala od sąsiednich budynków, drzew, słupów energetycznych czy kominów;
  • układać je w odpowiednim kierunku, o najbardziej intensywnym nasłonecznieniu – najlepiej na południe;
  • montować je pod odpowiednim kątem – w polskich warunkach za optymalny przyjmuje się kąt nachylenia 35 stopni.

Stosując się do tych zasad, zyskasz pewność, że Twoja instalacja fotowoltaiczna będzie zawsze działała z pełną mocą i dostarczy do budynku odpowiednią ilość prądu. Pamiętaj, że możliwości związane z jej montażem są bardzo duże – możesz umieścić panele zarówno na dachu, jak i gruncie. Co więcej, dzięki odpowiednim konstrukcjom wsporczym uzyskanie właściwego kąta nachylenia nie będzie stanowiło problemu, więc płaski dach nie jest przeszkodą na drodze do inwestycji w efektywną fotowoltaikę.

W Elektro Masters doskonale znamy zasady dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych. Jeszcze przed posadowieniem instalacji dokładnie sprawdzimy warunki panujące na Twojej działce i wybierzemy optymalne miejsce oraz rozwiązania, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się efektywnie działającą instalacją PV na przestrzeni kilkudziesięciu lat!