Czy warto inwestować w elektrownie słoneczne?

Instalacja fotowoltaiczna na płaskim dachu

Czy warto inwestować w elektrownie słoneczne?

Wprowadzenie do obiektu rozwiązań korzystających z OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) pozwala zmniejszyć wydatki związane ze zużyciem energii elektrycznej. Przygotowywane przez naszą krakowską firmę elektrownie słoneczne oferują systemy pozyskujące energię z promieniowania słonecznego i przekształcają ją na prąd stały, który następnie jest konwertowany (przez specjalne urządzenie – zwane inwerterem) na prąd zmienny, wykorzystywany w gospodarstwach domowych na co dzień.

Czy warto inwestować w elektrownie słoneczne?

Współcześnie jest to najchętniej wykorzystywany przez klientów indywidualnych rodzaj instalacji OZE. Do największych zalet tego rozwiązania należy zaliczyć przede wszystkim:

  • korzystanie z niewyczerpanego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne, które jest całkowicie darmowe,
  • możliwość spożytkowania promieniowania słonecznego na wytworzenie energii elektrycznej bądź cieplnej na potrzeby gospodarstwa domowego,
  • zwiększenie niezależności budynku od dostaw energetycznych od zewnętrznych operatorów,
  • możliwość sprzedaży nadwyżki energetycznej do sieci dystrybucyjnej,
  • działanie proekologiczne, niezwiązane z emisją jakichkolwiek szkodliwych związków do atmosfery.

Ponadto montaż małych i mikro elektrowni słonecznych na potrzeby domowe jest wspierany przez państwo. Jednym z przejawów wsparcia dla osób, decydujących się na instalację takich rozwiązań, jest program Prosument, prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można liczyć na dofinansowanie biorąc w nim udział.

Dowiedz się więcej o dofinansowaniach, w tym o programie Czyste powietrze.

Elektrownie słoneczne