Długoterminowe magazynowanie energii – czy to możliwe?
Przydomowe oraz firmowe magazyny energii dla fotowoltaiki do jeden z najlepszych sposobów na maksymalizację autokonsumpcji prądu wytwarzanego przez OZE, oszczędności oraz bezpieczeństwo energetyczne. Nic więc dziwnego, że w fazie rozwoju są rozwiązania umożliwiające nie tylko krótko-, ale również długoterminowe magazynowanie energii. Dlaczego jest ono tak istotne i czy w ogóle możliwe jest opracowanie takich technologii?
Długoterminowe magazynowanie energii – ważne z kilku powodów
O ile wytwarzanie i magazynowanie energii w sezonie letnim jest bardzo proste, o tyle zimą pojawiają się pewne ograniczenia, które trudno jest pokonać. Wynika to z faktu, że odnawialne źródła energii, w tym energia słoneczna i wiatrowa, uzależnione są od pogody. Dlatego też obecnie produkowane na masową skalę magazyny energii są w stanie przechowywać ją w krótkim terminie – np. ładowane są w dzień, przy dużym nasłonecznieniu, a rozładowywane wieczorem lub nocą, gdy panele PV pracują z mniejszą efektywnością.
Długoterminowe magazynowanie energii to melodia przyszłości, jednak ogromne korzyści, jakie można dzięki niemu zyskać sprawiają, że w pocie czoła opracowywane są nowe technologie, które mogą to umożliwić. Efektem będzie między innymi:
- zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną w okresach, kiedy produkcja jest niska lub niestabilna, np. zimą – wtedy dni są krótsze, a pogoda mniej sprzyjająca produkowaniu dużych ilości prądu z fotowoltaiki;
- ustabilizowanie się cen energii – dzięki długoterminowym magazynom energii możliwe będzie uniknięcie wahania cen prądu, które związane są z sezonowymi zmianami popytu i podaży;
- zwiększenie efektywności OZE – udoskonalone magazyny energii pozwolą wydajniej korzystać z energii wytworzonej np. przez instalacje fotowoltaiczne, co jest kluczowe w kontekście optymalizacji działania systemów opartych na źródłach odnawialnych.
Wszystko to przyczyni się do większej niezależności i bezpieczeństwa energetycznego, pomoże w stabilizacji sieci energetycznej i będzie miało ogromny wpływ na funkcjonowanie gospodarstw domowych oraz firm.
Pamiętaj! Stosowanie obecnie w magazynach energii baterie litowo-jonowe pozwalają na przechowywanie nadwyżek wytworzonego prądu przez kilka-kilkanaście godzin. Kluczowe jest więc jego efektywne wykorzystywanie, co pozwoli Ci nie tylko zyskać większą niezależność energetyczną, ale również niemałe oszczędności.
Czy możliwe jest stworzenie długoterminowych magazynów energii?
Tak, długoterminowe magazynowanie energii jest jak najbardziej możliwe, a obecnie istnieje wiele technologii oraz rozwiązań, które są rozwijane i wdrażane w celu efektywnego przechowywania energii przez dłuższy czas. Mowa tu między innymi o:
- bateriach solid-state, które mają zapewniać większą pojemność oraz o wiele dłuższą żywotność niż tradycyjne, wykorzystywane obecnie baterie litowo-jonowe;
- przechowywaniu energii w postaci syntetycznych paliw, które można wytwarzać z energii odnawialnej i używać np. do napędzania pojazdów czy jako surowca przemysłowego;
- magazynowaniu energii w postaci wodoru, który można produkować poprzez elektrolizę wody z użyciem energii odnawialnej i który potem można wykorzystać w ogniwach paliwowych do generowania energii elektrycznej;
- przechowywaniu energii poprzez sprężanie powietrza w podziemnych magazynach, a następnie uwalnianie w formie rozprężającego powietrza do napędu turbin;
- magazynowanie energii w postaci termicznej, np. ciepła czy stopionych soli, które mogą przez długi czas utrzymywać wysoką temperaturę.
Oczywiście to tylko część technologii, które są udoskonalane i z których w mniejszym lub większym stopniu korzysta się już dzisiaj. Z punktu widzenia użytkowników magazynów energii (aktualnych i przyszłych) najbardziej istotny jest jednak fakt, że długoterminowe magazynowanie energii jest jak najbardziej możliwe. Efekty prowadzonych badań poznamy najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku lat.