Farmy fotowoltaiczne w rolnictwie: jakie korzyści mogą przynieść dla gospodarstw rolnych?

Farmy fotowoltaiczne w rolnictwie: jakie korzyści mogą przynieść dla gospodarstw rolnych?

Fotowoltaika to ogromna szansa na niezależność energetyczną – nie tylko dla osób prywatnych czy firm, ale również właścicieli gospodarstw rolnych. Mogą oni zainwestować w instalacje PV do zasilania w energię posiadanych budynków lub sprzętów, a także… zapewnić sobie dodatkowe zyski, np. z dzierżawy gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Jak to zrobić i czy opcja ta rzeczywiście może być opłacalna w dłuższej perspektywie? Sprawdźmy!

Farma PV – sposób na duże zyski w rolnictwie

Farmy fotowoltaiczne stają się z roku na rok coraz bardziej popularne w naszym kraju – wciąż powstają nowe obszary, na których stawia się duże ilości instalacji fotowoltaicznych i które pozwalają zasilać w prąd wiele budynków prywatnych czy obiektów firm. Jednak do ich budowy potrzebny jest odpowiedni grunt o sporej powierzchni, co może być dla wielu inwestorów niemałym problemem. W jaki sposób wykorzystać to mogą właściciele gospodarstw rolnych, by osiągnąć stałe zyski na przestrzeni wielu lat?

Najlepiej poprzez dzierżawę posiadanych gruntów! Mowa tu przede wszystkim o posiadanych przez gospodarstwo nieużytkach rolnych, np. takich, których gleby posiadają niską produktywność, dlatego ich wykorzystanie do prowadzenia działalności jest niemożliwe. Takie tereny mogą natomiast doskonale sprawdzić się do budowy farmy fotowoltaicznej, co sprawia, że ich właściciel – podpisując stosowną umowę z inwestorem – będzie pobierał czynsz za dzierżawę gruntów. Efekt? Nawet kilkudziesięcioletni przychód z opłacanego przez właściciela farmy PV czynszu i tym samym dodatkowe źródło dochodu.

To jednak nie wszystko. Forma współpracy z właścicielem farmy fotowoltaicznej może opierać się nie tylko na dzierżawie. Możliwe jest np. stworzenie spółki prawa handlowego, w ramach której rolnik i inwestor wnoszą swój wkład, a następnie dzielą się zadaniami przy realizacji inwestycji i osiąganymi zyskami. W takim wypadku jednak warto skorzystać z porady specjalisty, np. Elektromasters, by uniknąć ryzyka inwestycyjnego i zyskać pewność, że osiągnięte zyski zrekompensują w przyszłości poniesione straty, wynikające z wniesionego wkładu własnego.

Jaki grunt pod farmę PV?

Oczywiście chcąc wydzierżawić grunty pod budowę farmy fotowoltaicznej, rolnik powinien w pierwszej kolejności upewnić się, czy dany teren się do tego nadaje. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy:

  • grunty posiadają wystarczająco dużą powierzchnię, by umożliwiły budowę odpowiednio dużej farmy PV;
  • tereny są prawidłowo nasłonecznione, dzięki czemu znajdujące się na nich instalacje PV będą wytwarzały energię z odpowiednią efektywnością;
  • grunty zapewniają łatwą dostępność do niezbędnej infrastruktury (problemem mogą być np. spadki terenu, rosnące na danym terenie drzewa czy znajdujące się budynki).

W praktyce najlepsze grunty pod budowę farmy fotowoltaicznej to takie, które są wyeksponowane na południe i niezacienione, np. wspomnianymi drzewami lub budynkami. Inwestorzy poszukują także dużych terenów, o powierzchni minimum 1,5-2 ha, oraz takich, które dają dostęp do sieci energetycznej. Dzięki niej możliwa będzie sprzedaż wyprodukowanego przez panele PV prądu.

Jeżeli posiadasz działkę, którą chcesz przeznaczyć na dzierżawę pod budowę farmy fotowoltaicznej, możesz czerpać spore zyski na przestrzeni nawet kilkudziesięciu lat. Aby ułatwić sobie zadanie, skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy ocenią przydatność gruntu i pomogą Ci znaleźć klienta! Zapewnimy także wsparcie w całej procedurze i pomożemy Ci podpisać umowę na korzystnych dla Ciebie warunkach.

Fotowoltaika w rolnictwie, czyli szansa na niezależność energetyczną

Oczywiście właściciele gospodarstw rolnych mogą także korzystać z potencjału farm fotowoltaicznych, pobierając z nich energię, a także zainwestować we własne panele PV. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ instalacja fotowoltaiczna zapewni Twojemu gospodarstwu niezależność energetyczną. Nie tylko będziesz mógł produkować własny prąd, ale również zyskasz możliwość zrezygnowania z usług zewnętrznych dostawców, a co za tym idzie – unikniesz ciągłych podwyżek cen energii.

To jednak nie wszystko. Własna instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie rolnym to kilkudziesięcioletnia inwestycja. Panele pozostają sprawne nawet po wielu latach intensywnego użytkowania i zapewnią Twojemu gospodarstwu status ekologicznego, co może mieć niemały wpływ na reputację oraz osiągane zyski. Niezależnie od tego, jaką działalność prowadzisz i ile prądu potrzebujesz, by realizować swoje cele, instalacja PV może zostać dopasowana do Twoich potrzeb.

Jeżeli chcesz zainwestować we własną fotowoltaikę i uniezależnić energetycznie swoje gospodarstwo rolne, zachęcamy do kontaktu. Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązania i zamontujemy je – zarówno na gruncie, jak i dachu, w zależności od Twoich potrzeb oraz możliwości. W Elektromasters od lat wspieramy rolnictwo i pomagamy właścicielom gospodarstw domowych w przechdzeniu na odnawialne źródła energii!