Fotowoltaika czy solary? Porównanie dwóch typów instalacji

fotowoltaika a solary

Fotowoltaika czy solary? Porównanie dwóch typów instalacji

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne (solary) to urządzenia, które goszczą na naszych dachach już od dłuższego czasu. Niestety – wielu inwestorów nadal myli te dwa pojęcia. Panele, kolektory, moduły, solary – czas to wszystko uporządkować. Co możemy zainstalować na dachu budynku?

Jak działa fotowoltaika?

Jedyną rzeczą, która łączy oba systemy, jest źródło energii – promieniowanie słoneczne. W instalacji fotowoltaicznej jest ona przetwarzana na energię elektryczną. Dzieje się to na skutek efektu fotowoltaicznego. W uproszczeniu – zaabsorbowane przez ogniwa krzemowe fotony (cząstki światła) z promieni słonecznych, powodują powstanie w panelu par elektronów, po których rozdzieleniu generowana jest różnica potencjałów – napięcie elektryczne. Wytwarzany jest prąd stały, który falownik przetwarza na prąd zmienny.

Gdzie możemy wykorzystać tą energię? Jest to taki sam prąd jak ten, który kupujemy od dostawcy. Można nim zasilać wszystkie urządzenia: telewizory, komputery, pralki, lodówki itp., a także elektrycznie ogrzewać budynek lub przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Nadmiar może być przekazywany do sieci, a następnie odebrany, dzięki systemowi opustów – dla instalacji do 10 kW za 1 kWh można pobrać 0,8 kWh, 10 do 50 kW – za 1 kWh odebrać można 0,7 kWh.

Fotowoltaika czy solary?

Solary, czyli kolektory słoneczne – do czego służą?

Drugim systemem, wykorzystującym energię słoneczną, są kolektory słoneczne. W tym przypadku zasada działania jest dużo prostsza. Promienie przechwycone przez absorber ogrzewają czynnik roboczy (glikol), który następnie przez sieć rurek transportowany jest do zasobnika, gdzie podgrzewana jest ciepła woda użytkowa.

W tym wypadku zastosowanie jest w zasadzie jedno – przygotowanie c.w.u. na potrzeby mieszkańców. Bardzo istotny jest odpowiedni dobór instalacji – przewymiarowane solary będą się latem przegrzewać, co podnosi ryzyko ich uszkodzenia. Za mała instalacja solarna natomiast w niedostatecznym stopniu wypełni zapotrzebowanie, przez co oszczędności będą dużo mniejsze.

Fotowoltaika czy solary? Co wybrać?

Instalacja solarna jest przede wszystkim tańsza. Zestaw dla domu jednorodzinnego to obecnie koszt 8 – 10 tys. zł. Za to otrzymujemy wysokiej jakości instalację kolektorów, która będzie podgrzewać wodę na pewno z większą efektywnością niż fotowoltaika. Na tym zalety systemu w porównaniu do PV się jednak kończą – gdyż nie może on pełnić innych funkcji.

Droższe rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika, jest za to bardzo wszechstronne. Prądem wytwarzanym w instalacji można zasilać praktycznie każde urządzenie w budynku, a nadmiar energii nie jest marnowany – można go magazynować w sieci. Zwykle nie ma konieczności dużych przeróbek w instalacji – ale to zależy od specyfiki konkretnej inwestycji.

Kolektory słoneczne czy fotowoltaika

Co zatem wybraćfotowoltaikę czy solary? Kolektory będą dobrym rozwiązaniem jeśli zależy Ci tylko na podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej latem. Inwestycja będzie niedroga, a dobrze dobrana cechuje się wysoką efektywnością. W innym wypadku – warto zamontować instalację fotowoltaiczną. Jest wszechstronna i bezobsługowa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub planujesz montaż paneli PV, skorzystaj z wsparcia ekspertów. Wypełnij formularz na stronie fotowoltaika dla domu lub fotowoltaika dla firm, a my chętnie udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania.