Fotowoltaika dla firm: ile kosztuje i jakie niesie ze sobą korzyści?

Fotowoltaika dla firm: ile kosztuje i jakie niesie ze sobą korzyści?

W odnawialne źródła energii inwestuje coraz więcej osób zarówno w celach prywatnych, jak i firmowych. Największą obecnie popularnością cieszą się systemy fotowoltaiczne, które do produkcji energii elektrycznej potrzebują przede wszystkim promieni słonecznych. I nie ma nic dziwnego w tym, że panele słoneczne możemy zobaczyć na terenie wielu polskich przedsiębiorstw, ponieważ wykorzystanie tego systemu pozwala na zwiększenie oszczędności firmowych oraz rozwój przedsiębiorstwa, choć koszty tej inwestycji mogą odstraszyć wielu biznesmenów.

 

Dlaczego więc warto zainwestować w systemy fotowoltaiczne dla firm? Ile dokładnie wynosi inwestycja i jakie niesie korzyści dla naszej firmy? Są to pytania, które padają zawsze podczas rozmów o OZE, a my w poniższym tekście umieściliśmy odpowiedzi, a także kilka cennych rad i wskazówek, które pomogą Ci zrozumieć cel inwestycji systemów fotowoltaicznych w Twojej firmie!

 

Z czego zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna i jak ona działa?

Obecnie możemy zauważyć ciągły wzrost zainteresowania systemami fotowoltaicznymi oraz ekologicznymi rozwiązaniami, dzięki którym możemy przyczynić się do ochrony naszej planety. Mało kto jednak wie, czym tak naprawde jest fotowoltaika i jak działa. Systemy fotowoltaiczne zbudowane są z kilku lub kilkudziesięciu paneli fotowoltaicznych, które odpowiadają za przyjęcie energii w formie promieni słonecznych, a dokładniej mówiąc fotonów, i przekształceniu jej w prąd o stałym natężeniu. Dopiero w następnym etapie, za pomocą falownika, system przekształca prąd stały w prąd zmienny, który może zostać wykorzystany w naszym gospodarstwie domowym lub przedsiębiorstwie.

 

Dlaczego montaż paneli fotowoltaicznych w firmie to dobry pomysł?

Nie tyle dobry, co opłacalny i trzeba o tym mówić głośno! Montaż fotowoltaiki w firmie to możliwość dotarcia do klientów, którzy stawiają na produkty produkowane przez przedsiębiorstwa wykorzystujące OZE i idące w zgodzie z zasadami ekologii i bezpieczeństwa naszej planety. Wielu przedsiębiorców w tej inwestycji oprócz oszczędności i całkowitej niezależności energetycznej, dostrzega sposób na poprawę wizerunku firmy oraz swego rodzaju promocję. Jest to również sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji i zdobycie klientów, którzy chętniej skorzystają z produktów lub usług firmy przyjaznej środowisku, niż innym przedsiębiorstw, które nie korzystają z odnawialnych źródeł energii. Oprócz kwestii czysto marketingowych, inwestycja w fotowoltaikę to dla naszego przedsiębiorstwa kolejna okazja do dalszego rozwoju.

 

Wady i zalety związane z montażem systemów fotowoltaicznych w przedsiębiorstwie

Każda rzecz na tym świecie ma zarówno swoje wady, jak i zalety, o których warto wiedzieć przed dokonaniem inwestycji, zwłaszcza tych, które wymagają od nas wysokich kwot pieniężnych. Tak samo jest również w przypadku fotowoltaiki dla firm, inwestycja ta ma swoje wady i zalety, o których powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca zanim podejmie decyzje o montażu fotowoltaiki w swojej firmie. Do największych wad zalicza się przede wszystkim koszt samej inwestycji, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że większą jej część trzeba zapłacić od razu i zazwyczaj jest to płatność jednorazowa. Dodatkowo, wielu klientów uważa, że wadą fotowoltaiki jest również to, że panele słoneczne nie będą działać w zacienionych i słabo oświetlonych miejscach, przez co nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z tej formy OZE.

 

Jeśli mowa o wadach, to należy wspomnieć również o zaletach, a tych w przypadku fotowoltaiki dla firm jest naprawde wiele! Zalety fotowoltaiki wpływają przede wszystkim na stan środowiska, w którym żyjemy my i nasi najbliżsi, ale mogą mieć one wpływ na sposób funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa! Zaletu, o których mowa to:

  • Oszczędność – dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w naszej firmie, możemy zaoszczędzić na kosztach, które nasza firma ponosi za wykorzystaną energię elektryczną. Dodatkowo, choć wydatek związany z instalacją fotowoltaiki w przedsiębiorstwie jest spory, inwestycja ta bardzo szybko może się zwrócić!
  • Całkowita niezależność – system fotowoltaiki pozwala na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu, dzięki czemu nie straszne nam okresowe podwyżki cen prądu czy przerwy w dostawie energii, które mogłyby powodować przestoje produkcyjne, a to nie ukrywajmy, jest zawsze wielki kłopot dla całej firmy!
  • Bezawaryjne działanie – instalacje fotowoltaiczne po zamontowaniu oprócz oszczędności na rachunkach prądu, pozwalają zaoszczędzić nam na ewentualnych naprawach systemu czy okresowej wymianie poszczególnych elementów instalacji, ponieważ producent gwarantuje bezawaryjne działanie aż do 25 lat!

 

Koszty fotowoltaiki dla firm

Koszty inwestycji to nie tylko cena paneli fotowoltaicznych, ale również falownika, bez którego nie da się wykorzystać przetworzonego prądu stałego w prąd zmienny, koszty konstrukcji, wszelkich łączeń oraz elementów takich jak przewody czy śrubki i oczywiście montażu, który nie wykona się sam! Koszty fotowoltaiki podawane są w przeliczeniu na 1 kilowat mocy, więc w zależności od wielkości i mocy naszej instalacji, będziemy płacić więcej lub mniej. Przyjmuje się, że 1 kWp może kosztować od 4 do 5 tysięcy złotych, więc można przyjąć, że instalacja o mocy np. 5 kWp wyniesie nas około 25 tysięcy złotych.

 

Warto jednak pamiętać, że koszt inwestycji można pomniejszyć o kwotę inwestycji czy ulgi termomodernizacyjnej, które udostępniane są przedsiębiorstwom przez państwo w celu promocji odnawialnych źródeł energii i ekologicznych rozwiązań! Dzięki dotacji możesz zmniejszyć kwotę inwestycji nawet do kilkunastu tysięcy złotych, dlatego nie czekaj i zapoznaj się z ofertą przygotowaną dla Twojego przedsiębiorstwa!