Fotowoltaika na balkonie – czy to możliwe?

Fotowoltaika na balkonie – czy to możliwe?

Panele fotowoltaiczne najczęściej widzimy na dachach budynków – zwłaszcza domów jednorodzinnych. A co z mieszkańcami bloków? Czy oni również mogą czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii? Jak najbardziej, jednak zwykle na montaż instalacji PV trzeba uzyskać zgodę.

Czy można zainstalować panele fotowoltaiczne na balkonie?

Tak, jest to jak najbardziej możliwe. Co więcej, takie rozwiązanie ma swoją nazwą – balustrada fotowoltaiczna i pod względem technicznym nie różni się od klasycznej instalacji fotowoltaicznej montowanej np. na dachu budynku. Również w tym przypadku składa się z odpowiedniej liczby paneli i falownika, umożliwiając produkcję prądu bezpośrednio z promieniowania słonecznego, a co za tym idzie – zasilanie domowych urządzeń.

Panele fotowoltaiczne to liczne korzyści dla mieszkańców – na czele z obniżeniem rachunków za prąd oraz większą niezależnością energetyczną. Zwykle są też mniej kosztowne niż w przypadku domów jednorodzinnych, ponieważ do zasilenia mieszkania w energię wymagana jest mniejsza liczba modułów. Nieco problematyczne mogą okazać się jednak formalności.

Okazuje się bowiem, że ostateczna decyzja dotycząca tego, czy możesz zamontować panele PV na swoim balkonie, należeć będzie do wspólnoty mieszkaniowej albo zarządu spółdzielni. Niezbędne okaże się więc złożenie stosownego wniosku wraz z projektem instalacji, który stworzą dla Ciebie specjaliści Elektro Masters.

Jaka instalacja PV na balkon?

Na balkonach w blokach najlepiej sprawdzi się instalacja typu off-grid. Wynika to z faktu, że będzie ona produkowała stosunkowo mało prądu i dlatego podpinanie jej do sieci energetycznej (on-grid) mogłoby okazać się dla inwestora nieopłacalne.

Dzięki instalacji fotowoltaicznej off-grid zyskasz możliwość produkowania prądu na własne potrzeby i zużywania energii na bieżąco – po to, by zasilić urządzenia znajdujące się w Twoim mieszkaniu.

Fotowoltaika na balkonie – cena i dotacje

Koszt inwestycji w panele PV na balkonie to kilka tysięcy złotych, przy założeniu, że jeden panel zajmie około 2 m2 powierzchni. Ostateczna cena będzie uzależniona od wielkości balustrady balkonu, Twojego zapotrzebowania energetycznego oraz rodzaju/sprawności wybranych modułów. Co ważne, inwestycję możesz częściowo sfinansować dzięki dofinansowaniu, np. z programu Mój Prąd.

Jeżeli chcesz zakupić wysokiej jakości panele o odpowiedniej mocy, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami Elektro Masters. Pomożemy Ci w wyborze, a także zapewnimy wsparcie w pozyskaniu dofinansowania.