Fotowoltaika na dachach przemysłowych – jak to działa?

Fotowoltaika na dachach przemysłowych – jak to działa?

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązania dedykowane nie tylko inwestorom prywatnym, ale również firmom, które chcą zyskać niezależność energetyczną i cieszyć się znacznymi oszczędnościami. Na ich montaż decydują się np. właściciele przedsiębiorstw z branży przemysłowej. Sprawdźmy, dlaczego warto zamontować panele fotowoltaiczne na dachu fabryki, hali produkcyjnej czy magazynowej!

Duża powierzchnia dachu przemysłowego – idealne miejsce na panele fotowoltaiczne!

Większe firmy, zajmujące się np. produkcją, posiadają bardzo duże zapotrzebowanie na energię. W ich budynkach pracuje bowiem wiele urządzeń, które wymagają stałego zasilania. To wiąże się z dużymi kosztami, zwłaszcza dzisiaj, kiedy ceny prądu nieustannie rosną.

Dlaczego więc nie wykorzystać potencjału odnawialnych źródeł energii, które pozwalają wytwarzać energię np. z promieniowania słonecznego? Jest to świetny pomysł, zwłaszcza jeżeli firma dysponuje dachem przemysłowym o bardzo dużej powierzchni i niewielkim nachyleniu – umożliwia on montaż wielu paneli PV i tym samym produkowanie takiej ilości prądu, która pozwoli w stu procentach spełnić zapotrzebowanie firmy na energię elektryczną.

Dlaczego warto stosować fotowoltaikę w przemyśle?

Głównym powodem są oczywiście oszczędności. Dzięki wytwarzaniu energii bezpośrednio z promieniowania słonecznego, uniezależnisz się od zewnętrznych dostawców i tym samym zmniejszysz koszty energii nawet o kilkadziesiąt, a nawet sto procent. W dobie rosnących cen prądu, które uniemożliwiają płynny rozwój wielu przedsiębiorstwom, jest to kluczowa kwestia.

To jednak nie wszystko. Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu przemysłowym niesie wiele innych korzyści. Mowa tu o:

  • ciągłości pracy – instalacja fotowoltaiczna będzie zasilała Twoje firmowe urządzenia nawet w przypadku awarii sieci energetycznej albo przerw w dostawach prądu, co pozwoli Ci uniknąć zastojów i kosztów z tym związanych;
  • ochronie środowiska – korzystając z odnawialnych źródeł energii, firma redukuje ślad węglowy i przyczynia się do ograniczenia CO2 w powietrzu, a do tego zyskuje status ekologicznej, co bez wątpienia wpłynie pozytywnie na jej wizerunek wśród klientów i partnerów biznesowych;
  • dużych możliwościach – niezależnie od tego, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne firmy i jaką wielkością dachu dysponuje, możliwe jest dopasowanie takiej instalacji PV, która w stu procentach spełni oczekiwania oraz będzie działać niezawodnie na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Warto również pamiętać, że zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej może zostać w dużej części sfinansowany przez odpowiednią dotację. Pomożemy Ci w jej uzyskaniu – wystarczy tylko skontaktować się ze specjalistą Elektro Masters!