Fotowoltaika na dachach z azbestu – jakie są możliwości?

Fotowoltaika na dachach z azbestu – jakie są możliwości?

Od lat 60. aż do końcówki XX wieku w Polsce powszechnie stosowane były płyty azbestowo-cementowe, które znane są także pod handlową nazwą „eternit”. Trafiły one na dachy aż 35% budynków, jednak z czasem dostrzeżono, że ich główny składnik – azbest – jest szkodliwy dla zdrowia i może powodować wiele groźnych chorób, na czele z pylicą i nowotworami. I choć proces usuwania azbestu z naszego kraju trwa, wciąż znajduje się on na wielu obiektach. Czy możliwy jest montaż fotowoltaiki na takim dachu?

Fotowoltaika na dachu z azbestu? Zły pomysł!

W teorii montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z azbestu jest możliwy, jednak specjaliści odradzają takie rozwiązanie. Z jednej strony takie pokrycie cechuje się niewielką odpornością na uszkodzenia, w związku z czym mogłoby nie wytrzymać dużego obciążenia. Z drugiej natomiast, jak wspomnieliśmy wcześniej, azbest jest niebezpieczny i podczas wiercenia w nim otworów montażowych mógłby wydzielać substancje szkodliwe zarówno dla instalatorów, jak i domowników.

W praktyce trudno znaleźć specjalistów, którzy podjęliby się montażu paneli fotowoltaicznych na dachu z azbestu. Dlatego chcąc wykorzystać potencjał fotowoltaiki, powinieneś poszukać innych rozwiązań.

Wymiana dachu z azbestu albo… alternatywne rozwiązanie

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem, które umożliwi Ci bezproblemowy montaż instalacji fotowoltaicznej, jest wymiana dachu azbestowego. Możesz np. skorzystać z taniej blachodachówki, która stanowi dzisiaj bardzo dobre rozwiązanie dla większości inwestorów. Niestety, w przypadku połaci o dużej powierzchni, koszty wymiany dachu wciąż będą spore – zapłacisz nawet kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jeżeli więc planujesz usunąć azbest ze swojego domu w późniejszym okresie, możesz skorzystać z alternatyw. Jedną z tych najlepszych jest montaż fotowoltaiki na gruncie – zwykle wystarczy kilkanaście metrów kwadratowych wolnego miejsca na działce, by usadowić panele w odpowiednią stronę i by ich wydajność była równie wysoka, co po montażu na dachu. I choć koszt takiego rozwiązania, ze względu na konieczność użycie odpowiedniej konstrukcji wsporczej, może być nieco wyższy (o 10-15%), wciąż zapłacisz mniej niż za wymianę dachu.

Inną opcją jest zbudowanie specjalnej wiaty fotowoltaicznej, która z jednej strony będzie odpowiedzialna za produkcję prądu, a z drugiej może pełnić rolę miejsca parkingowego dla samochodu albo swego rodzaju pomieszczenia gospodarczego.

Chcesz wiedzieć więcej i znaleźć rozwiązanie w stu procentach dopasowane do swoich potrzeb? Skontaktuj się z naszą firmą!