Fotowoltaika na gruncie
Z uwagi na stale rosnące ceny prądu i większą dbałość o ekologię, coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie lub dachu. Oba rozwiązania posiadają swoje zalety i wady. W tym artykule postaramy się przybliżyć, jak wygląda instalacja fotowoltaiczna na gruncie i kiedy warto ją zastosować.
Montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi
Panele fotowoltaiczne umieszczone na gruncie dają przede wszystkim możliwość optymalizowania ustawień modułów. Oznacza to, że możemy instalować je w dowolny sposób, tak by osiągnąć jak najlepsze nasłonecznienie, a co za tym idzie – odpowiednią ilość energii. Kolejnym atutem jest brak konieczności ingerowania w poszycie dachowe. Instalacje fotowoltaiczne wymagają stabilnego mocowania, a w przypadku podłoża jest to zazwyczaj o wiele prostsze. Chociaż panele fotowoltaiczne są bezobsługowe i mało awaryjne, to czasem zachodzi potrzeba ich konserwacji, czyszczenia, czy przeglądu. Instalacje gruntowe to bez wątpienia większa dostępność do modułów.
Fotowoltaika na gruncie obejmuje dwa etapy montażu. Pierwszym z nich to budowa konstrukcji. Drugi to montaż paneli fotowoltaicznych i uruchomienie modułów. Podłoże, na którym stanąć ma instalacja, musi spełniać określone warunki. Niemałe znaczenie ma tu rodzaj gleby. Ciężar i opór konstrukcji wyklucza montaż paneli fotowoltaicznych na mało stabilnych gruntach, jakim jest np. piasek. Warto również dobrze przemyśleć orientację paneli fotowoltaicznych. Kierując je w stronę południową osiągniemy najlepszą wydajność.
Panele fotowoltaiczne, zarówno te na dachach, jak i gruntowe, powinny być umieszczane pod odpowiednim kątem, który zwykle wynosi 30 – 40 stopni. W przypadku instalacji fotowoltaicznych montowanych na ziemi, uzyskanie takiego efektu nie stanowi najmniejszego problemu. Kluczowe jest także miejsce na działce, w którym zdecydujemy się umieścić instalację. Nawet bardzo mało ilość cienia powodować będzie mniejszą sprawność paneli fotowoltaicznych, co z kolei przekłada się na mniejszą ilość wytwarzanej energii. Głównym powodem zacienienia są zwykle wysokie drzewa i budynki znajdujące się w bliskiej odległości od instalacji.
Fotowoltaika na gruncie – koszty i wymagania konstrukcyjne
Koszty budowy instalacji fotowoltaicznej na gruncie będą nieco różnić się od tych, montowanych na dachach. Jest to spowodowane koniecznością stworzenia specjalistycznej konstrukcji, utrzymującej panele. Są to stalowe podpory, które pozwalają na stabilne rozmieszczenie modułów pod odpowiednim kątem. Zwykle w przypadku tego typu konstrukcji stosuje się stal ocynkowaną, która jest odporna na korozję i działanie warunków atmosferycznych. Warto także wspomnieć, że zgodnie z ogólną zasadą prawa budowlanego, nie wymaga się żadnego pozwolenia na budowę fotowoltaiki na gruncie, pod warunkiem, że moc instalacji nie przekroczy 50 kW.
Ogólny montaż paneli słonecznych na ziemi jest bardziej rozbudowany i skomplikowany, niż ten związany z instalacjami dachowymi. Konstrukcja może być przytwierdzona do podłoża na dwa sposoby:
- Wkręcanie lub wbijane w grunt – stalowe elementy podstawy umieszcza się około 1,5 m w ziemi, następnie mocuje się uchwyty i szyny podtrzymujące panele.
- Montaż w betonie – słupki konstrukcyjne mocowane są do wcześniej stworzonego fundamentu, bądź zalewane betonem.
Instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncie nie powinna być umieszczana w miejscach, gdzie znajdują się potencjalne źródła zanieczyszczeń. Duża ilość kurzu, czy spadające liście mogą mieć na panele słoneczne tak samo niekorzystny wpływ jak cień. Dodatkową informacją jest także fakt, że od sierpnia 2019 roku, gruntowe instalacje fotowoltaiczne objęte są 8% stawką VAT. Wcześniej podatek ten wynosił 23%.