Fotowoltaika na płaskim dachu – co warto wiedzieć?
Podróżując obecnie po Polsce widok kolejnych instalacji fotowoltaicznych na dachach domów, budynków gospodarczych czy w ogrodach, przestaje już być ciekawostką, jak to było kilkanaście lat temu. Z reguły najczęściej widać panele PV na dachach skośnych – montaż jest stosunkowo prosty, chociaż niesie też pewne ograniczenia ze względu na rodzaj dachu czy usytuowanie budynku względem stron świata. A co z montażem fotowoltaiki na dachu płaskim? Jak wygląda i czy jest to równie efektywne rozwiązanie? Co warto wiedzieć o fotowoltaice na dachu płaskim?
Fotowoltaika – dach płaski czy skośny?
Z fotowoltaiką wiążą się dwie główne korzyści – po pierwsze wyprodukowana energia pozwala ograniczyć rachunki za prąd, a po drugie jest rozwiązanie proekologiczne. Korzyści te są łatwo osiągalne poprzez montaż paneli na dachach spadzistych – wykorzystywany jest ich najczęstszy kąt nachylenia względem promieni słonecznych, tj. 30-40 stopni (co w naszym klimacie zapewnia największą efektywność fotowoltaiki). A jak wygląda sytuacja w przypadku dachów płaskich lub z minimalnym kątem nachylenia? Montaż fotowoltaiki na dachu płaskim jest jak najbardziej możliwy z zastosowaniem odpowiednich wsporników zwiększających kąt nachylenia paneli. Co więcej, jeśli dach płaski nie jest zacieniony, to można wykorzystać całą jego powierzchnię, w przeciwieństwie do dachów skośnych, gdzie najbardziej optymalne pod montaż są połacie z południową ekspozycją.
Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu
Odnośnie konstrukcji na dach płaski fotowoltaika wymaga zastosowania modułów, podnoszących kąt nachylenia paneli do ok. 15 stopni. Wyższy kąt jest niewskazany ze względów bezpieczeństwa, bowiem konstrukcja taka mogłaby się nie oprzeć porywistym podmuchom wiatru. Owszem, z pewnością nie będzie to rozwiązanie tak efektywne, jak w przypadku dachów spadzistych, ale za to można wykorzystać większą powierzchnię dachu, a także lepiej usytuować konstrukcję względem stron świata. O czym jeszcze należy pamiętać przy montażu fotowoltaiki na dachu płaskim?
- konieczności zapewnienia szczelności hydroizolacyjnej dachu;
- trwałości konstrukcji nośnej pod panele i zabezpieczeniu instalacji.
Instalacja fotowoltaiczna na płaskim dachu – co warto wiedzieć o montażu?
Z reguły konstrukcja wsporcza pod fotowoltaikę na płaskim dachu wykonuje się z lekkiego, ale i bardzo trwałego aluminium. Montaż jest możliwy niezależnie od materiału jego wykończenia – papą czy membraną EPDM. Natomiast kluczowy dla bezpieczeństwa instalacji oraz zapewnienia szczelności dachu będzie sposób montażu paneli. W branży spotkać się można z dwoma podstawowymi typami montażu PV na płaskim dachu:
- bez balastu (z mocowaniem do stropodachu) – polega na zakotwieniu elementów montażowych w konstrukcji dachu, co wymaga albo wykonania tego na etapie budowy przed hydroizolacją dachu, albo później poprzez przebicie warstwy hydroizolacyjnej. Sposób ten wymaga szczególnej staranności zabezpieczenia szczelności konstrukcji z powodu pracowania całej konstrukcji paneli fotowoltaicznych, choćby pod wpływem wiatru;
- z balastem (z dodatkowym obciążeniem) – bez ingerencji w konstrukcję dachu. Instalacja w postaci połączonych ze sobą specjalnych ram pod panele jest obciążana bloczkami fundamentowymi lub płytami betonowymi z wykorzystaniem gumowych podkładek elastycznych, zabezpieczających dodatkowo papę.
Korzyści płynące z paneli fotowoltaicznych są na tyle ważne dla budżetu domowego, że nawet zmiany w rozliczeniach wyprodukowanej nadwyżki energii nie stanowią przeszkody w chęci choćby częściowego uniezależnienia się od sieci energetycznej. Dzięki specjalistom z Elektro Masters korzyści te są możliwe do osiągnięcia także poprzez montaż fotowoltaiki na dachu płaskim.