Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego i gdzie można to zrobić?
Samochody elektryczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Szybko idący postęp technologiczny pozwala na tworzenie wydajnych akumulatorów, dzięki czemu poprawia się komfort jazdy oraz maleją koszty eksploatacji. Elektromobilność staje się najszybciej rosnąca kategorią w motoryzacji. Duże możliwości otwiera tu także fotowoltaika, dzięki której przemieszczanie się samochodem elektrycznym odbywa się bezemisyjnie i praktycznie za darmo.
Jak i gdzie naładować samochód elektryczny?
Mobilność elektryczna jest niezwykle ciekawą technologią, a naładowanie auta napędzanego prądem może odbywać się nawet w przydomowym garażu. Wystarczy, że wyposażymy się w odpowiedni przewód, który umożliwia ładowanie z każdego gniazdka domowej instalacji elektrycznej. Koszty takiego ładowania uzależnione będą od pojemności danego akumulatora i cennika dostawcy energii. Popularnym rozwiązaniem są także stacje Wallbox, czyli gniazda o wysokiej wydajności. Systemy te umożliwiają ładowanie pojazdów elektrycznych z największą dostępną obecnie mocą (do 11 kW).
Poruszanie się pojazdem na prąd jest szczególnie korzystne dla właścicieli paneli fotowoltaicznych. Ładowanie samochodu elektrycznego za pośrednictwem domowej instalacji fotowoltaicznej jest o wiele bardziej opłacalne niż korzystanie z publicznych, czy tradycyjnych ładowarek. Nadwyżki energii można z powodzeniem wykorzystać do zasilania stacji ładowania samochodu elektrycznego.
Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?
Samochód elektryczny porusza się dzięki akumulatorom, które magazynują energię. Ich wielkość i rodzaj uzależniona jest od konkretnego modelu pojazdu. Najszybszą, ale też najdroższą metodą uzupełniania braków energii jest ładowanie auta na publicznych stacjach szybkiego ładowania. Ceny wahają się tu od 1zł do 2zł za 1 kWh. Oznacza to, że naładowanie samochodu wyposażonego w akumulator o pojemności około 35 kWh może kosztować nawet przeszło 70 zł. Akumulator o takiej wielkości zwykle wystarcza na przejechanie ok. 200 km.
Tańszym, ale też wolniejszym rozwiązaniem jest ładowanie za pomocą domowego gniazdka. Aby przyspieszyć proces ładowania można zainwestować we wspomnianą stację Wallbox. Koszty są tu na pewno mniejsze niż w przypadku stacji publicznych, jednak najbardziej dogodną opcją będzie połączenie systemu Wallbox z instalacją fotowoltaiczną.
Ładowanie samochodu elektrycznego z instalacji fotowoltaicznej
Instalacje fotowoltaiczne produkują darmowy prąd, który może zasilać wszelkie urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym. Nadwyżki energii zwykle oddaje się do sieci publicznej, a następnie odbiera, gdy zachodzi taka potrzeba. Warto jednak zaznaczyć, że zakład energetyczny oddaje jedynie 80% tak magazynowanej energii. By zapobiec takim stratom, warto całkowicie wykorzystywać wyprodukowany prąd. Właściciele aut elektrycznych mogą zatem zainwestować w domową stację szybkiego ładowania, dzięki której nadmiar produkowanej energii wysyłany będzie do samochodowych akumulatorów.
Dobór instalacji fotowoltaicznej do samochodu elektrycznego
Planując instalację fotowoltaiczną zawsze warto projektować ją z odpowiednim zapasem wydajności. Dzięki temu będziemy mogli pozwolić sobie na pełne ładowanie akumulatorów samochodowych, bez konieczności wspomagania się płatną energią z sieci. Większość istniejących stacji fotowoltaicznych można bezproblemowo zintegrować ze stacją ładowania samochodów elektrycznych. Czasem wymagane jest jedynie dodatkowe okablowanie i modernizacja przyłącza elektrycznego.
Czas ładowania samochodu elektrycznego zależy od kilku czynników. Oczywiście im wyższa moc, tym szybszy proces ładowania. Korzystanie z systemów Wallbox zdecydowanie przyspiesza cały proces. Ładując pojazdy prądem pochodzącym z paneli fotowoltaicznych mamy do czynienia z najbardziej ekologicznym sposobem zasilania pojazdów. W dobie wciąż rosnących cen paliw, posiadanie samochodów elektrycznych i zasilanie ich darmowym prądem staje się także niezwykle opłacalne.