Instalacje fotowoltaiczne w przedsiębiorstwach gospodarczych: czy warto inwestować w tego typu rozwiązanie?

Instalacje fotowoltaiczne w przedsiębiorstwach gospodarczych: czy warto inwestować w tego typu rozwiązanie?

Przez ostatnie kilka lat mogliśmy na własne oczy zobaczyć i doświadczyć rozwoju technologicznego z zakresu odnawialnych źródeł energii. Choć instalacje fotowoltaiczne zostały dotychczas wykorzystane w większości gospodarstw domowych na terenie całego świata, to nadal możemy zaobserwować stosunkowo małe zainteresowanie fotowoltaiką ze strony przedsiębiorców. Panele fotowoltaiczne mają oczywiście swoje wady i zalety, ponieważ nie da się stworzyć produktu, który spełni oczekiwania wszystkich ludzi żyjących na świecie, jednak obecnie jest to jedna z najlepszych form odnawialnych źródeł energii, które są dostępne do naszej dyspozycji.

 

Czym są instalacje fotowoltaiczne i jak działają?

Instalacje fotowoltaiczne to nowoczesne systemy składające się z paneli fotowoltaicznych, które odpowiadają za przekształcenie energii słonecznej (promieniowania słonecznego) w energię elektryczną, wykorzystywaną w każdym gospodarstwie domowym, ale też przedsiębiorstwie. Głównym elementem odpowiedzialnym za prawidłową pracę całej instalacji fotowoltaicznej są właśnie panele fotowoltaiczne. Zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, do których wykorzystuje się pierwiastki takie jak krzem czy selen, dzięki czemu charakteryzują się właściwościami półprzewodników. Instalacje fotowoltaiczne, a dokładniej mówiąc panele słoneczne, montowane są zazwyczaj na dachach budynków mieszkalnych lub gospodarczych lub na nieużywanym kawałku gruntu, który powinien zlokalizowany być od strony południowej, ze względu na najwyższy poziom nasłonecznienia.

 

Proces, który umożliwia przekształcenie promieni słonecznych w zieloną energię, a końcowym efektem jest uzyskanie prądu o napięciu zmiennym, który wykorzystujemy każdego dnia w przedsiębiorstwach gospodarczych, ale też w naszych domach. Możliwe to jest dzięki zjawisku nazywanym efektem fotowoltaicznym, czyli wprawieniem w ruch elektronów za pomocą pojedynczej cząstki światła i wytworzeniem określonej ilości energii elektrycznej. Na tym etapie możemy mówić o otrzymaniu prądu stałego, który za pomocą falownika (inaczej określanego inwerterem) zostaje zmieniony w prąd zmienny, o którym mówiliśmy powyżej.

Fotowoltaika dla firm: dlaczego warto zainteresować się ofertami tego typu?

Odnawialne źródła energii stają się podstawowym elementem wyposażenia gospodarstwa domowego, ale też coraz więcej biznesmenów decyduje się na montaż systemów fotowoltaicznych, których głównym celem jest dostarczenie prądu o zmiennym natężeniu do przedsiębiorstwa gospodarczego. Wykorzystanie OZE w przedsiębiorstwie jest dla wielu przedsiębiorców dodatkową możliwością rozwoju, a nawet dotarcia do większej grupy klientów, którzy mogliby chcieć skorzystać z ich usług lub produktów.

 

Nie ma nic dziwnego w tym, że coraz więcej właścicieli przedsiębiorstw dostrzega w fotowoltaice coś więcej, niż sposób na zwiększenie oszczędności, choć ten aspekt jest równie ważny co możliwość dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Jeśli więc nadal szukasz aspektów, które mogłyby przekonać Cię do podjęcia pozytywnej decyzji w sprawie instalacji fotowoltaiki w swojej firmie, mamy dla Ciebie kilka cennych rad i wskazówek!

 

Po pierwsze: montaż fotowoltaiki jest opłacalną inwestycją.

Koszty montażu systemów fotowoltaicznych w naszym przedsiębiorstwie, mogą na samym początku być dość przerażające, zwłaszcza dla osób, które nie są do końca przekonane o słuszności wykorzystania energii odnawialnej w przedsiębiorstwie. Warto jednak pamiętać, że choć zakup fotowoltaiki dla firmy oznacza spory i jednorazowy wydatek, jest to opłacalna inwestycja. Fotowoltaika dla Twojej firmy oznacza dostęp do własnego i nieprzerwanego źródła energii, dzięki czemu przez okres kilkunastu lat nie będziesz musiał ponosić dosłownie żadnych kosztów dodatkowych, na które musiałbyś być przygotowany w przypadku wciąż rosnących cen energii elektrycznej, dostarczanej do Twojego przedsiębiorstwa przez firmę zewnętrzną. Dodatkowo, obecnie przedsiębiorcy mogą liczyć na różnego rodzaju dofinansowania, dotacje czy ulgi, które oferuje im państwo na rzecz promowania OZE na szeroką skalę. Brzmi nieźle, prawda?

 

Po drugie: bezawaryjne działanie przez co najmniej 25 lat!

Montaż fotowoltaiki wiąże się z gwarancją producenta, która mówi, że panele fotowoltaiczne powinny działać bez zarzutu przez co najmniej 25 lat! Co to oznacza dla Twojego przedsiębiorstwa? Same plusy takie jak brak przestojów produkcyjnych spowodowanych przerwami w dostawie prądu od zewnętrznego dostawcy, brak konieczności okresowych napraw paneli fotowoltaicznych, co powoduje nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu, a dodatkowo możesz zająć się rozwojem firmy bez obaw o nagłe i niespodziewane wydatki związane z podwyżką cen energii.

 

Po trzecie: ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie dla Ciebie i Twoich bliskich!

Coraz częściej mówi się o tym, że to człowiek prowadzi do rozpadu planety, na której żyjemy my, nasi bliscy i wszyscy, na których nam zależy. Wybierając fotowoltaikę dla swojej firmy przyczyniasz się nie tylko do promocji odnawialnych, ekologicznych i bezpiecznych źródeł energii, ale przyczyniasz się do ochrony środowiska naturalnego i miejsca, w którym żyjemy. Fotowoltaika pozwala na przekształcenie energii słonecznej, czyli naturalnie występującej na świecie energii, dzięki czemu przyczyniamy się do lepszego, czystszego jutra!