Jak dobrze wybrać system rekuperacji dla Twojego domu?
Istnieje wiele technologii, które wpływają na komfort domowników i dzięki którym łatwiej zadbać o swoje zdrowie oraz samopoczucie. Bez wątpienia jedną z tych najlepszych jest rekuperacja, czyli nowoczesny system wentylacji mechanicznej. Na czym polega i jakie są jego zalety? Jak wybrać odpowiedni system rekuperacji dla domu? Sprawdźmy!
Czym jest rekuperacja i jakie są jej zalety?
System rekuperacji jest nowoczesną technologią, bazującą na wentylacji mechanicznej. Polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza, które jest wywiewane z pomieszczeń, co pozwala z jednej strony ograniczyć straty energii, a z drugiej zadbać o wysoką jakość powietrza w domowych pomieszczeniach.
Najważniejsze zalety, jakie płyną z zainstalowania rekuperacji, to przede wszystkim:
- stały dopływ świeżego powietrza, które zapewnia zdrowie i komfort;
- odpowiednia ilość i wysoka jakość powietrza nawiewanego do pomieszczeń;
- ochrona przed nadmiarem wilgoci w pomieszczeniu i tym samym pleśnią oraz grzybami;
- skuteczne usuwanie nieprzyjemnych zapachów, kurzu czy szkodliwych substancji;
- znaczna oszczędność energii cieplnej, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie;
- efektywna praca bez względu na warunki zewnętrzne;
- wieloletnia trwałość i sprawność systemu.
Kluczem do zyskania wszystkich tych korzyści jest wybór odpowiedniego systemu rekuperacji. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, dlatego warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej.
Jak wybrać system rekuperacji do domu – poradnik
Pierwszą istotną kwestią, jaką warto wziąć pod uwagę, jest rodzaj systemu rekuperacji. Do dyspozycji inwestorów są:
- systemy centralne, które najlepiej sprawdzają się w większych domach, gdzie znajduje się wiele pomieszczeń;
- systemy zlokalizowane i zdecentralizowane, które sprawdzają się w mieszkaniach i mniejszych domach, ale jednocześnie zapewniają lepszą kontrolę temperatury i przepływu powietrza.
Równie ważne jest dopasowanie wymiennika ciepła w rekuperatorze. Możesz wybierać spośród wymienników krzyżowo-przeciwprądowych, obrotowych oraz entalpicznych. Kluczowe są przy tym ich parametry – chcąc mieć pewność, że system rekuperacji będzie wydajny i energooszczędny, weź pod uwagę:
- efektywność wymiennika ciepła;
- koszt zakupu i montażu rekuperatora;
- funkcję odzyskiwania wilgoci przez wymiennik.
Co z wydajnością rekuperatora? To niezwykle istotna kwestia. Im bardziej wydajny jest bowiem system, tym mocniej obniżone zostanie zużycie energii cieplnej i tym samym koszty eksploatacyjne w domu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na wytyczne Unii Europejskiej, które zakładają, że ilość powietrza na każdego mieszkańca powinna wynosić 20-30 m3/h. Przyjmuje się, że dla domów o powierzchni 150-200 m2 najlepszy będzie rekuperator o wydajności 300-400 m3/h.
Podczas wyboru rekuperatora, warto także zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną (polecane są te oznaczone symbolem A+, które uznawane są za najbardziej energooszczędne) oraz poziom generowanego hałasu (im jest niższy, tym mieszkańcy będą mogli liczyć na większy komfort).
Masz pytania? Skorzystaj z pomocy specjalistów Elektromasters!
Wybór odpowiedniego systemu rekuperacji nie jest łatwą decyzją. Należy wziąć pod uwagę powierzchnię domu, liczbę mieszkańców, posiadany budżet oraz indywidualne potrzeby. Dlatego służymy pomocą i chętnie pomagamy w zakupie najlepszego urządzenia. W naszej ofercie znajdziesz rozwiązania najbardziej uznanych na rynku marek, takich jak Thesslagreen, Frapol oraz Ground-Therm, które zapewniają dostęp do urządzeń idealnie odpowiadających potrzebom właścicieli domów jednorodzinnych.
Wystarczy skontaktować się z naszym pracownikiem, który zleci przeprowadzenie bezpłatnego audytu – w oparciu o to będziemy w stanie nie tylko dopasować system rekuperacji, ale również oszacować koszty inwestycji. Zajmujemy się również kompleksowym montażem rekuperacji, odciążając naszych Klientów od wszelkich obowiązków. Zachęcamy do kontaktu i poprawy jakości swojego życia!