Jak magazyny energii mogą pomóc w redukcji kosztów energii dla przedsiębiorstw?

Jak magazyny energii mogą pomóc w redukcji kosztów energii dla przedsiębiorstw?

Każdy właściciel firmy dąży z jednej strony do rozwoju biznesu, a z drugiej do optymalizacji kosztów. W obu tych kwestiach zdecydowanie pomóc mogą instalacje fotowoltaiczne, których potencjał dostrzega rosnąca liczba przedsiębiorców. Coraz więcej prosumentów decyduje się również na integrację fotowoltaiki z magazynem energii. Z czego to wynika i w jaki sposób urządzenia tego typu mogą przyczynić się do redukcji kosztów oraz rozwoju przedsiębiorstwa? Oto 4 kluczowe kwestie!

Po pierwsze – maksymalne wykorzystanie energii z fotowoltaiki

Nawet odpowiednio dopasowana instalacja fotowoltaiczna może produkować nadwyżki energii, które prosumenci sprzedają lub oddają do sieci (w zależności od systemu rozliczeń). Niestety, rozwiązanie to nie zawsze jest opłacalne, dlatego sposobem na rozwiązanie tego problemu jest magazyn energii.

Urządzenie to pozwala na gromadzenie i przechowywanie wspomnianych nadwyżek energii, a następnie wykorzystywanie ich w dowolnym momencie – np. wtedy, gdy fotowoltaika nie pracuje albo jest mniej efektywna (wieczorem lub podczas niesprzyjających warunków pogodowych). W efekcie nie trzeba oddawać jej lub odsprzedawać do sieci, co z jednej strony wiąże się z oszczędnościami, a z drugiej możliwością optymalnego wykorzystania swoich paneli PV. Mówiąc krótko, dzięki magazynowi energii firma zyskuje stały dostęp do prądu, a jej właściciel nie musi martwić się marnotrawieniem energii, która w dzisiejszych czasach jest na wagę złota.

Po drugie – redukcja kosztów energii

Kluczową kwestią w kontekście redukcji kosztów energii, jakie zapewnić może magazyn energii, jest zmniejszenie opłat za moc szczytową. To dodatkowe obciążenie dla wielu przedsiębiorstw, które może wiązać się z dużo większymi wydatkami za prąd. Korzystając z magazynu energii, problem ten można wyeliminować – urządzenie dostarczy bowiem energię podczas okresów szczytowego zapotrzebowania, zmniejszając ilość energii pobieranej z sieci i tym samym obniżając rachunki.

Inną ważną kwestią jest zmniejszenie kosztów w godzinach szczytu. Jeżeli Twoje firma najwięcej prądu zużywa właśnie wtedy, możesz magazynować prąd w okresach, gdy jest on tańszy, a następnie wykorzystywać go w godzinach, w których ceny są wyższe. Prowadzi to do znaczącej redukcji kosztów.

Po trzecie – unikanie przestojów

Aby przedsiębiorstwo mogło się rozwijać, powinno działać płynnie i bez przestojów. Niestety, często jest to niemożliwe, na co wpływ mają w dużej mierze awarie sieci i przerwy w dostawie prądu. Jego brak nie tylko rzutuje na jakości i płynności firmowych procesów, ale również może doprowadzić go ogromnych strat finansowych.

Również w tym przypadku rozwiązaniem problemu okazuje się magazyn energii, który może pełnić funkcję zasilania awaryjnego. Efekt? W przypadku awarii sieci zyskujesz możliwość pobierania prądu bezpośrednio z magazynu, co pozwoli Tobie oraz Twoim pracownikom realizować zadania bez żadnych przestojów.

Po czwarte – długoterminowe oszczędności

Ostatnie lata przyniosły dużą podwyżkę cen prądu, co doprowadziło do kłopotów wielu przedsiębiorstw. Inwestycja w magazyn energii może pomóc firmie w ograniczeniu negatywnego wpływu przyszłych wzrostów cen, na które niestety wciąż się zanosi. Przechowywanie energii oraz efektywne zarządzanie nią pozwala zmniejszyć zależność od podwyżek cen, a co za tym idzie zyskanie sporych oszczędności.

Pamiętaj! Jako przedsiębiorca masz możliwość zmniejszenia kosztu zakupu oraz montażu magazynu energii dla swojej fotowoltaiki. Wynika to z programów dofinansowań obowiązujących w Polsce, dzięki czemu zapłacisz za całą inwestycję mniej o nawet kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych. Powoduje to, że urządzenia tego typu stają się coraz bardziej opłacalne.

Chcesz wykorzystać potencjał fotowoltaiki i zredukować koszty? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci w wyborze optymalnego magazynu energii dla firmy i zapewnią jego kompleksowy montaż.