Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?
Coraz większa świadomość ekologiczna oraz stale powiększające się rachunki za prąd skłaniają Polaków do inwestowania w fotowoltaikę. Jest to sposób na wytworzenie energii, który przynosi znaczące korzyści. Jako, że inwestycja w panele fotowoltaiczne wymaga sporego nakładu finansowego – często zadawane jest pytanie: jak odliczyć fotowoltaikę od podatku dochodowego.
Dla kogo odliczenie od podatku fotowoltaiki w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Wiele osób zastanawia się, czy ulga termomodernizacyjna przysługuje wszystkim podatnikom. Obejmuje ona te osoby, które są właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Muszą oni rozliczać swoje dochody według skali podatkowej 17% i 23% lub w ramach tzw. jednolitej stawki 19%. Z ulgi na fotowoltaikę mogą skorzystać ci podatnicy, którzy instalację fotowoltaiczną wykorzystują w celu ogrzewania budynku mieszkalnego – same panele mogą być być jednak zamontowane np. na garażu.
Fotowoltaika a podatek dochodowy – który formularz wybrać?
Odliczenie fotowoltaiki od podatku wskazujemy w załączniku PIT-0. Jest to formularz, który dołączamy do naszej deklaracji podatkowej PIT. Samo odliczenie od podatku dokonywane jest w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym zostały poniesione wydatki za fotowoltaikę. Do formularza nie potrzeba włączać faktur i rachunków za zakup, potwierdzających wydatki – nie jest to wymagane. Warto jednak wszystkie dokumenty z tym związane przechowywać do czasu, aż zobowiązanie podatkowe się przedawni, czyli przez kolejne 5 lat. Tyle właśnie wynosi okres przedawnienia podatkowego, które należy liczyć od końca kalendarzowego roku, w którym minął termin wykonana płatności zobowiązania podatkowego.
Odliczenie fotowoltaiki od podatku dla osób korzystających z programu Mój Prąd
W wypełnianym formularzu PIT-0 wpisujemy kwotę poniesionych wydatków. Kwota ta może obejmować materiały budowlane, panele, cały osprzęt, a także montaż instalacji. Z ulgi na fotowoltaikę może skorzystać także osoba, która zdecydowała się na dofinansowanie w ramach dotacji Mój Prąd. Jest to znaczna pomoc – uzyskać można nawet 5 tysięcy złotych dla instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym. W takim przypadku warto jednak pamiętać o tym, że rozliczenia należy dokonywać za faktyczny poniesiony koszt. Zatem – jeśli zakup i montaż fotowoltaiki kosztował 20 tysięcy złotych, a pomoc z programu „Mój Prąd” wyniosła 5 tysięcy złotych – w ramach ulgi termomodernizacyjnej będzie można odliczyć rzeczywistą poniesioną kwotę, tj. 15 tysięcy złotych.
Okres zwrotu takiej inwestycji zależy jednak od wielu czynników – w tym sposobu finansowania, a także codziennych zachowań użytkownika. Najkorzystniejsze jest oczywiście wykorzystywanie produkowanej energii na bieżąco. Naturalnie – oświetlenie używane jest zawsze po zmroku, gdy fotowoltaika nie wytwarza prądu, a lodówka pracuje w trybie ciągłym. Jednak porę uruchamiania urządzeń takich jak pralka, piekarnik czy kuchenka mikrofalowa możemy kontrolować. Prawidłowo zainstalowana i świadomie eksploatowana fotowoltaika dla domu może się zwrócić od 6 – 10 lat.
Kwota, jaką można odliczyć
Podczas wypełniania zeznania podatkowego kwota ulgi na fotowoltaikę nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych. Suma ta dotyczy wszystkich realizacji związanych z termomodernizacją w poszczególnych budynkach, które są własnością podatnika. Jest to jednak kwota, która w przypadku małżeństwa, dotyczy każdej z osób oddzielnie, zatem jako małżonkowie mają możliwość odliczenia maksymalnie 106 tysięcy złotych. W przypadku sytuacji, gdzie budynek mieszkalny jest własnością kilku osób – na każdą z nich przypada wspomniana kwota 53 tysięcy złotych.
Korzyści
Własna instalacja fotowoltaiczna pozwala na znaczną niezależność, to pewne. Z czasem generuje dla nas coraz większe oszczędności. W przypadku korzyści jakie niesie ze sobą fotowoltaika warto zwrócić uwagę na to, że odliczenie od podatku jej kosztów sprawi, że inwestycja może zwrócić się dużo szybciej. Warto więc zdecydować się na skorzystanie tej możliwości.