Jak przygotować pompę ciepła i fotowoltaikę na zimę?
Pompa ciepła oraz instalacja fotowoltaiczna to duet, który pozwala znacząco zmniejszyć rachunki za prąd i ogrzewanie, a także zyskać maksymalny komfort w domowych pomieszczeniach – niezależnie od pory roku. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować oba rozwiązania do zimy, która może negatywnie wpływać na ich wydajność. Czy konieczne jest podejmowanie specjalnych działań? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!
Wydajna pompa ciepła w okresie zimowym? Tylko dzięki regularnym przeglądom!
Pompa ciepła jest urządzeniem, które umożliwia ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody użytkowej bez względu na porę roku czy warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Jednak chcąc mieć pewność, że będzie działała sprawnie i bezproblemowo, należy przeprowadzić jej przegląd przed sezonem grzewczym, czyli zimą. Dzięki niemu możliwe będzie:
- dokładne sprawdzenie wszystkich komponentów pompy ciepła pod kątem zużycia oraz zanieczyszczeń;
- skontrolowanie funkcji związanych z bezpieczną eksploatacją oraz techniką regulacji;
- dostrzeżenie wszelkich nieprawidłowości w działaniu urządzenia, które mogłyby wpłynąć na komfort cieplny domowników.
Pamiętaj! Przegląd należy zlecić specjalistom z odpowiednimi uprawnieniami, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Korzystając z usług takich firm, jak Elektro Masters, zyskujesz pewność, że Twoja pompa ciepła zostanie odpowiednio przygotowana do zimy i zapewni Tobie oraz pozostałym użytkownikom budynku maksymalny komfort cieplny.
A co z opadami śniegu w przypadku posiadania zewnętrznej pompy ciepła? Współcześnie produkowane urządzenia odznaczają się bardzo wysokim stopniem szczelności, dlatego nie trzeba obawiać się jakichkolwiek problemów związanych z działaniem pompy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto umówić się na przegląd, dzięki któremu specjalista określi, czy urządzenie jest odpowiednio przygotowane na sezon zimowy.
Warto również zwrócić uwagę na to, że zasypanie jednostki zewnętrznej śniegiem może doprowadzić do trudności związanych z odpływaniem wody, a także obniżenia wydajności urządzenia. Dlatego bardzo istotne jest regularne odśnieżanie pompy ciepła, a także usuwanie z niej nawarstwiającego się lodu.
Instalacja fotowoltaiczna zimą – czy wymaga konserwacji?
Nieco inaczej wygląda sytuacja właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Panele PV są niezwykle odporne na czynniki zewnętrzne, w tym bardzo niskie temperatury, opady śniegu czy deszczu, w związku z czym nie wymagają specjalnego traktowania przed sezonem zimowym.
A co z regularnymi przeglądami? W tym przypadku również jest to mniej problematyczne niż w przypadku pomp ciepła – instalacja fotowoltaiczna wymaga bowiem regularnego przeglądu, ale tylko raz na kilka lat, w związku z czym przed sezonem zimowym nie ma konieczności korzystania z usług specjalistów.
Sama pokrywa śniegowa, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie jest w stanie spowodować uszkodzenia paneli PV. Co więcej, nie ma konieczności jej regularnego usuwania, ponieważ dzięki odpowiedniemu kątowi nachylenia, śnieg w większości przypadków sam zsuwa się z modułów i spada na ziemię. Odśnieżanie jest wymagane tylko wtedy, gdy warstwa białego puchu jest naprawdę ciężka i gruba. Jednak nawet wtedy wystarczy usunąć go z dolnej części paneli – pozostała pokrywa sama się z nich zsunie.
A jak wygląda kwestia wydajności instalacji fotowoltaicznej zimą? O ile niskie temperatury nie są szkodliwe, a nawet mogą wpływać pozytywnie na sprawność paneli, o tyle zalegający na nich śnieg jest pewnym problemem. Obniża on bowiem wydajność paneli, ponieważ utrudnia dostęp do modułów promieniom słonecznym. Biorąc pod uwagę fakt, że zimą jest ich i tak bardzo niewiele, może to wpłynąć na efektywność systemu. Warto więc regularnie usuwać śnieg zalegający na instalacji fotowoltaicznej, by uniknąć problemów związanych z ich obniżoną wydajnością.