Jak przygotować się do pierwszej zimy z pompą ciepła?
Zima zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że już za chwilę konieczne będzie ogrzewanie domowych wnętrz. Jeżeli zdecydowałeś się robić to za pomocą pompy ciepła i jesteś jej nowym użytkownikiem, powinieneś dowiedzieć się, jak przygotować urządzenie do sezonu zimowego. Nie jest to skomplikowane, jednak warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii – po to, by urządzenie działało z maksymalną wydajnością i by wszyscy domownicy cieszyli się komfortem cieplnym od listopada do lutego.
Przygotowanie pompy ciepła do zimy, czyli kontrola i obserwacja
Jeżeli dopiero zainstalowałeś swoją pompę ciepła, jej przegląd prawdopodobnie nie będzie konieczny. Pamiętaj jednak, że już przed drugą zimą będzie to niezbędne – każde urządzenie tego typu wymaga sprawdzenie minimum raz w roku. Dzięki temu zyskasz pewność, że pompa ciepła będzie działała prawidłowo i unikniesz ryzyka utraty gwarancji.
Przed pierwszą zimą z pompą ciepła warto natomiast dowiedzieć się, na jakie parametry jej pracy zwrócić uwagę. Mowa tu zwłaszcza o pewnych objawach nieprawidłowego działania urządzenia, które mogą przyczynić się do powstania niemałych problemów. Po uruchomieniu pompy ciepła i kilku dniach jej pracy, zwróć uwagę zwłaszcza na współczynnik produkcji ciepła, który powinien wynosić około 4 kilowatów ciepła z 1 kilowatu prądu – jeżeli osiąga inne wartości, może być to objaw niewłaściwego doboru urządzenia.
Warto również pamiętać, że choć nowoczesne pompy ciepła pracują efektywnie również podczas największych mrozów, w niektórych modelach może dochodzić do spadku wydajności w wyniku niskich temperatur. Jeżeli więc posiadasz również inne źródło ogrzewania, np. kocioł gazowy albo elektryczny, powinieneś wspomagać się nimi podczas zimowej aury.
Potencjalne problemy z pompą ciepła w sezonie zimowym. Jak ich uniknąć?
Przygotowanie się do pierwszej zimy z pompą ciepła wymaga również pozyskania wiedzy na temat potencjalnych problemów, jakie mogą trapić urządzenie w tym okresie. Tym podstawowym są oczywiście nadmierne opady śniegu, które stanowią spory problem w przypadku pompy ustawionej na zewnątrz. Jej zasypanie grubą warstwą śniegu może doprowadzić do znacznego obniżenia wydajności, co wpłynie na temperatury wewnątrz pomieszczeń. Dlatego warto regularnie go usuwać, dzięki czemu unikniesz zbytniego obciążania urządzenia i będziesz mógł cieszyć się jego maksymalną wydajnością.
Równie dużym zagrożeniem co śnieg, jest lód gromadzący się na pompie ciepła. Może on doprowadzić do nadmiernego obciążenia urządzenia oraz ograniczenia przepływu powietrza, co wpłynie na wysokość rachunków oraz temperaturę w domu. Warto więc regularnie usuwać nie tylko śnieg, ale również lód zalegający na pompie ciepła.
A jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarzaniem? W urządzeniach typu monoblok wykorzystuje się ochronę instalacji wodnej w postaci rur preizolowanych. Warto jednak zastosować dodatkowe zabezpieczenia, zwłaszcza w postaci:
- zaworów spustowych, które umieszcza się na przewodach powrotnym i zasilającym – w przypadku zbyt niskiej temperatury czynnika chłodniczego otworzą się one, co doprowadzi do opróżnienia rur z wody;
- zasilania awaryjnego, w postaci akumulatora UPS, który zapewni pompie ciągłą pracę nawet w przypadku długiej przerwy w zasilaniu (alternatywą może być agregat prądotwórczy).
Zamierzasz kupić pompę ciepła? Postaw na nowoczesne urządzenie!
Jeżeli wciąż zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, teraz jest najlepsza okazja do zainwestowania w urządzenie. Dzięki temu w okresie zimowym skorzystasz z niezwykle oszczędnego i ekologicznego sposobu ogrzewania, który pozwoli Ci nie tylko zyskać codzienny komfort, ale również zmniejszyć rachunki.
W Elektro Masters oferujemy wyłącznie najnowocześniejsze pompy ciepła, które są odpowiednio zabezpieczone i pracują wydajnie nawet w najniższych temperaturach. Zadbamy o wybór odpowiedniego urządzenia i jego prawidłowe podłączenie, dzięki czemu zyskasz pewność, że pompa ciepła będzie efektywnie ogrzewała Twoje domowe wnętrza nawet podczas najbardziej mroźnych zim!