Jak przystosować budynek do instalacji fotowoltaicznej – praktyczne porady

Jak przystosować budynek do instalacji fotowoltaicznej – praktyczne porady

Montaż fotowoltaiki możliwy jest nie tylko w budowanym od podstaw domu. Instalacja PV sprawdzi się także w istniejących już budynkach, również tych starszych, jednak przed jej założeniem należy zadbać o kilka kwestii. Sprawdź, jak przystosować dom lub inny budynek do instalacji fotowoltaicznej, aby wydajność paneli była jak najwyższa!

Przygotowanie dachu do instalacji paneli fotowoltaicznych

Jeżeli dysponujesz dużą działką, a jej umiejscowienie pozwala na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, nie będzie problemu z instalacją. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy zechcesz zamontować fotowoltaikę na dachu. To oczywiście świetny pomysł, niezależnie od tego, czy dysponujesz połacią płaską czy pochyłą – odpowiednia konstrukcja wsporcza pozwoli cieszyć się wysoką sprawnością paneli.

Jednak przed pracami montażowymi należy dokładnie sprawdzić stan pokrycia dachowego. Popękane dachówki albo podgniła więźba mogą utrudnić instalację fotowoltaiki albo wiązać się z ryzykiem uszkodzenia całej konstrukcji. Dlatego, w przypadku złego stanu dachu, warto w pierwszej kolejności przeprowadzić jego konserwację.

Pamiętaj! Aby instalacja fotowoltaiczna działała wydajnie i pozwoliła na produkcję odpowiedniej ilości prądu, powinieneś usunąć wszelkie elementy powodujące zacienienie paneli, takie jak drzewa. Oczywiście możliwe jest skierowanie paneli w innym kierunku, ale może wiązać się to z obniżeniem ich sprawności o kilka, a nawet kilkanaście procent.

Fotowoltaika a instalacja elektryczna

Jedną z kwestii, o które trzeba zadbać przed montażem fotowoltaiki, jest także instalacja elektryczna. Jej stan jest bardzo istotny – w końcu to właśnie do niej zostaną podłączone panele i dlatego każdy jej element, od przewodów do bezpieczników, powinien być dobrej jakości. Pozwoli to wytrzymać instalacji spore przeciążenia i cieszyć się możliwością efektywnego, bezawaryjnego działania fotowoltaiki.

Jeżeli więc elektryka w Twoim domu była wymieniana w poprzednim wieku i podejrzewasz, że jej stan nie jest najlepszy, warto przeprowadzić stosowny remont.

Dopasowanie mocy paneli i odpowiedni projekt ich rozmieszczenia to podstawa!

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja instalacja fotowoltaiczna będzie produkowała odpowiednią ilość prądu i będzie wydajna, powinieneś dostosować jej moc do potrzeb gospodarstwa domowego. Oczywiście wszelkimi obliczeniami oraz stworzeniem projektu rozmieszczenia paneli zajmą się specjaliści z Elektro Masters – dzięki temu zyskasz pewność, że skorzystasz z idealnie dopasowanego, wydajnego rozwiązania!