Jak rekuperacja wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach?
Każdy z nas pragnie mieszkać lub pracować w budynku, który z jednej strony zapewnia doskonałe warunki do życia, a z drugiej nie generuje wysokich kosztów eksploatacyjnych. Aby osiągnąć taki efekt, można skorzystać z nowoczesnych urządzeń, wśród których prym w ostatnim czasie wiodą rekuperatory. Co to takiego i w jaki sposób mogą wpływać na zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach?
System rekuperacji, czyli nowoczesna wentylacja z odzyskiem ciepła
Rekuperacja, czyli system wentylacji z odzyskiem ciepła, to jedno z nowoczesnych rozwiązań wdrażanych w energooszczędnych domach. Jej działanie opiera się na procesie odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku, co umożliwia przede wszystkim obniżenie kosztów ogrzewania. Tę kwestię omówimy jednak nieco szerzej za chwilę.
Nowoczesne rekuperatory są powszechnie wybierane również ze względu na fakt, że skutecznie oczyszczają powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń, alergenów, pleśni i grzybów, a także bakterii i wirusów. W efekcie pozwalają cieszyć się świeżym powietrzem i mają nieoceniony wpływ na zdrowie oraz samopoczucie użytkowników. Jeżeli dodamy do tego skuteczne stabilizowanie temperatury w pomieszczeniach, otrzymamy system niezawodny, w który zdecydowanie warto zainwestować.
3 powody, dla których rekuperacja wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania na energię
Wróćmy jednak do kluczowego punktu, a więc zmniejszania zapotrzebowania na energię. Rekuperacja odgrywa w tej kwestii istotną rolę, dlatego stosowana jest tak powszechnie w obiektach energooszczędnych. Powody są co najmniej trzy.
- Oszczędność energii elektrycznej. Dzięki możliwości odzyskiwania ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczenia rekuperatory zmniejszają potrzebę korzystania z dodatkowych źródeł energii – nie tylko służących ogrzewaniu, ale i schładzaniu pomieszczeń. W praktyce oznacza to sporą oszczędność prądu i tym samym obniżenie rachunków latem i zimą.
- Zwiększenie wydajności systemów HVAC. Rekuperacja poprawia efektywność działania całego systemu wentylacyjnego, ponieważ zapobiega stratom ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz.
- Ograniczenie strat ciepła zimą. Odzyskiwane przez rekuperator ciepło może być ponownie wykorzystane i zasilić powietrze wprowadzane do pomieszczeń. Okazuje się to szczególnie funkcjonalne zimą, ponieważ ogranicza straty ciepła i zmniejsza potrzebę ciągłego podgrzewania świeżego powietrza.
Wszystko to sprawia, że nowoczesny system rekuperacji pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i tym samym przyczyni się do ograniczenia kosztów ogrzewania i chłodzenia, a co za tym idzie – oszczędności.
Czy rekuperacja jest opłacalna?
Korzyści wynikające z montażu systemu rekuperacji są oczywiste i coraz powszechniej znane. Niestety, w dalszym ciągu nie są w stanie przekonać niektórych sceptyków, którzy sądzą, że pomimo tego wentylacja z odzyskiem ciepła jest nieopłacalna ze względu na wysokie koszty początkowe. Jak jest w rzeczywistości?
W praktyce system rekuperacji jest jak najbardziej opłacalny, nawet pomimo tego, że za zakup i montaż odpowiedniego urządzenia trzeba zapłacić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wynika to przede wszystkim z ogromnych oszczędności, jakie generuje – to właśnie one zapewniają stosunkowo szybki zwrot z inwestycji (zwykle około 10 lat). Co więcej, jeżeli dodamy do tego możliwość skorzystania z dofinansowań oraz ulg podatkowych związanych z montażem rekuperacji, okaże się, że jej koszty początkowe wcale nie muszą być tak wysokie.
Jeżeli więc zależy Ci na tym, aby Twój dom lub inny budynek był obiektem energooszczędnym, komfortowym i zapewniał doskonały mikroklimat dla wszystkich użytkowników, inwestycja w nowoczesny system rekuperacji to znakomite rozwiązanie. W ofercie Elektro Masters znajdziesz najlepsze rekuperatory i skorzystasz z fachowych porad oraz kompleksowych usług montażu. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!