Jak wybrać najlepsze miejsce na montaż paneli słonecznych?

Jak wybrać najlepsze miejsce na montaż paneli słonecznych?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem – zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm. Ich efektywność oraz użyteczność są niepodważalne, jednak chcąc czerpać wszelkie korzyści ze swoich paneli PV, powinieneś pomyśleć z jednej strony o ich odpowiedniej mocy, a z drugiej o właściwym montażu. Zajmijmy się ta drugą kwestią i sprawdźmy, jak wybrać najlepsze miejsce na montaż instalacji PV.

Panele słoneczne na dachu czy gruncie?

Pierwszą kwestią, jaką należy rozstrzygnąć, jest oczywiście miejsce instalacji paneli. Rozwiązania są dwa – dach budynku albo grunt. Częściej wybierana jest ta pierwsza opcja, a decydując się na nią, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na położenie oraz kąt nachylenia dachu. Najlepsza orientacja paneli to ta południowa, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je również na dachach o niewielkim nachyleniu na wschód lub zachód – co prawda efektywność instalacji fotowoltaicznej będzie wtedy nieco niższa, ale mówimy o bardzo niewielkich wartościach.

A kiedy warto zdecydować się na montaż paneli na gruncie? Przede wszystkim wtedy, gdy na dachu nie ma miejsca. Posiadając odpowiednio dużo niezacienionego terenu, możliwe jest zastosowanie specjalnej konstrukcji wsporczej, dzięki której możliwe będzie ustawienie paneli pod odpowiednim kątem i we właściwym kierunku. Jest to rozwiązanie nieco droższe, ale jak najbardziej zalecane.

Na co zwrócić uwagę, wybierając miejsce montażu paneli PV?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, czy gruncie, powinieneś zadbać o kilka kwestii. Mowa tu przede wszystkim o:

  • odpowiednim kierunku paneli – jak już wspomnieliśmy, optymalny będzie ten południowy, z ewentualnym delikatnym nachyleniem na wschód lub zachód;
  • kącie położenia paneli – w przypadku dachów będzie to 15-35 stopni (również w przypadku płaskich połaci, na których niezbędne okażą się odpowiednie stelaże);
  • braku zacienienia – panele PV można montować w miejscach, które nie są osłonięte przez drzewa, słupy energetyczne albo inne budynki, ponieważ mogłoby to znacząco obniżać ich sprawność.

Oczywiście za montaż instalacji fotowoltaicznej odpowiedzialni są specjaliści, dlatego zostaniesz odciążony od wszelkich obowiązków w tym zakresie. Jeżeli chcesz produkować energię z promieniowania słonecznego efektywnie, skontaktuj się z nami – zadbamy o wszelkie kwestie, łącznie z prawidłowym montażem całej instalacji PV!