Jak wybrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej dla domu?

Jak wybrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej dla domu?

Jeżeli chcesz zainstalować panele fotowoltaiczne i uniezależnić się od rosnących cen prądu, powinieneś dopasować ich moc do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu z jednej strony nie zabraknie Ci energii do zasilenia domowych urządzeń, a z drugiej Twoja inwestycja w fotowoltaikę okaże się rentowna. Jak wybrać odpowiednią moc paneli PV? Sprawdźmy!

Obliczasz moc paneli? Sprawdź roczne zużycie energii!

Jeżeli chcesz, aby moc paneli fotowoltaicznych była optymalna, powinieneś w pierwszej kolejności ustalić zapotrzebowanie swojego gospodarstwa domowego na prąd. Kluczem do sukcesu jest sprawdzenie rocznego zużycia energii. Jest to bardzo proste – wystarczy, że zgromadzisz wszystkie faktury za prąd z ostatnich 12 miesięcy, a następnie zsumujesz ich wartości.

Pamiętaj jednak, by wziąć pod uwagę również wszelkie zmiany, które mogą spowodować obniżenie albo podniesienie ilości zużywanej energii. Mowa tu np. o wymianie sposobu ogrzewania czy zakupie nowych urządzeń, jak zmywarka, pralka albo lodówka.

Jak wyliczyć moc paneli fotowoltaicznych?

Moc instalacji fotowoltaicznej należy dobrać w taki sposób, aby ilość wyprodukowanej w ciągu roku energii nie przekraczała całkowitego zużycia. Dzięki temu unikniesz nadmiarowej produkcji i zyskasz pewność, że wystarczy Ci prądu do zasilenia wszystkich znajdujących się w budynku urządzeń.

Jak obliczyć moc paneli? Wystarczy na każde zużyte 1000 kWh energii rocznie dobrać 1,2 kW mocy instalacji PV. Jeżeli więc w ciągu ostatnich 2 miesięcy zużyłeś 3000 kWh energii, Twoje panele powinny posiadać moc rzędu 3,6 kW. Pamiętaj jednak, że są to wyliczenia szacunkowe – w praktyce podczas ustalania mocy instalacji PV niezbędne jest zwrócenie uwagi na wiele dodatkowych aspektów, takich jak np. system upustów, kierunek położenia paneli czy miejsce ich montażu.

Warto również pamiętać, że powyższa metoda sprawdzi się w przypadku użytkowanych już budynków. Jeżeli więc dopiero budujesz dom, ustalenie rocznego zużycia będzie trudniejsze – aby je obliczyć, należy wziąć pod uwagę między innymi sposób ogrzewania, liczbę domowników, powierzchnię domu czy rodzaj stosowanych urządzeń elektrycznych.

Nie obliczaj samodzielnie – skorzystaj z pomocy specjalistów!

Prawidłowe wyliczenie mocy paneli fotowoltaicznych to bardzo istotna kwestia, dlatego powierz to zadanie specjalistom naszej firmy. Weźmiemy pod uwagę Twoje potrzeby i możliwości, dobierając taką instalację PV, która pozwoli Ci cieszyć się oszczędnościami i która zapewni jak najszybszy zwrot inwestycji.