Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed warunkami atmosferycznymi?
Nowoczesne instalacja fotowoltaiczne to rozwiązania niezwykle trwałe i działające niezawodnie w najtrudniejszych warunkach. Coraz lepsze komponenty stosowane do ich tworzenia oraz liczne zabezpieczenia wykorzystywane przez producentów sprawiają, że nie musisz obawiać się zmiennych czynników atmosferycznych. Czy jednak powinieneś zabezpieczać swoje panele przed deszczem, śniegiem albo burzą? Sprawdźmy!
Instalacja fotowoltaiczna a deszcz, śnieg i wiatr
Na początku warto zaznaczyć jedną istotną kwestię – instalacja fotowoltaiczna działa nawet podczas deszczu czy śnieżycy. Z czego to wynika? Otóż panele są w stanie pochłaniać zarówno promienie bezpośrednie, jak i te rozproszone przez chmury czy różnego rodzaju opady. W efekcie możesz liczyć na ciągłą produkcję energii bez względu na warunki.
Jeżeli chodzi o zabezpieczanie instalacji fotowoltaicznej przed deszczem, śniegiem czy wiatrem – nie ma takiej konieczności.
- Deszcz nie ma negatywnego wpływu na działanie czy stan paneli fotowoltaicznych. Co więcej, jest on korzystny, ponieważ oczyszcza je z kurzu, smogu oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby obniżać sprawność instalacji.
- Śnieg, nawet ten padający bardzo obicie, nie uszkodzi paneli, jednak jego gruba warstwa może wpłynąć na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Dlatego po dużych opadach warto usunąć go z modułów, by cieszyć się maksymalną sprawnością systemu.
- Wiatr również nie stanowi zagrożenia dla paneli fotowoltaicznych – producenci modułów zapewniają wytrzymałość swoich rozwiązań nawet przy porywach rzędu 130 km/h. Co więcej, specjaliści zajmujący się montażem zapewnią stabilność instalacji oraz jej odpowiednie zabezpieczenie przed najtrudniejszymi warunkami.
W praktyce żaden z powyższych czynników nie jest w stanie zagrozić Twoim panelom fotowoltaicznym – łącznie ze zmiennymi (i bardzo niskimi lub wysokimi) temperaturami czy gradem. Twoim jedynym obowiązkiem jest więc czyszczenie paneli (1-2 razy w roku), a w przypadku bardzo intensywnych opadów śniegu, usuwanie jego warstwy z modułów.
Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed piorunami?
Jedyne zagrożenie dla paneli fotowoltaicznych stanowić mogą przepięcia oraz wyładowania atmosferyczne. Jeżeli więc korzystasz ze starej instalacji elektrycznej, w której brakuje zabezpieczeń przepięciowych albo której przewody nie posiadają odpowiedniego przekroju/są w złym stanie, niezbędna może okazać się jej modernizacja.
O samo zabezpieczenie przed piorunami zadba firma montująca panele fotowoltaiczne. Instalacje odgromowe zapewnią Ci bezpieczeństwo i dadzą pewność, że Twój system PV nie ulegnie uszkodzeniu nawet w przypadku najbardziej intensywnych burz.