Jak zapewnić efektywne chłodzenie w dużych przestrzeniach otwartych?

Jak zapewnić efektywne chłodzenie w dużych przestrzeniach otwartych?

Zapewnienie efektywnego chłodzenia w dużych przestrzeniach otwartych, np. w biurze open space, jest bardzo istotną, ale jednocześnie problematyczną kwestią. Wyzwania, jakim trzeba podołać, to przede wszystkim wybór optymalnej mocy klimatyzatora oraz zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Na co zwrócić uwagę, projektując system chłodzenia w dużych przestrzeniach otwartych? Oto kilka najważniejszych kwestii!

Wybór klimatyzacji do dużych przestrzeni otwartych – na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka istotnych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając system klimatyzacji do dużych przestrzeni otwartych, np. biur typu open space. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci dokonać odpowiedniej inwestycji i zapewnić maksymalny komfort pracownikom.

  1. Moc klimatyzacji

Wybierając klimatyzację do biura typu open space, powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na jej moc. Aby ją określić, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię danej przestrzeni, a także liczbę przebywających w niej osób. System o zbyt małej mocy nie zapewni optymalnych temperatur, zaś o zbyt dużej mocy generować będzie duże koszty eksploatacyjne.

Przyjęło się, że na większych powierzchniach, powyżej 90 m2, najlepsza okaże się klimatyzacja o mocy 10 kW. W przypadku nieco mniejszych przestrzeni, np. 60-90 m2, optymalnym rozwiązaniem będzie natomiast moc 7 kW.

Oczywiście przytoczone wyżej liczby są orientacyjne. Jeżeli chcesz mieć pewność zainwestowania w klimatyzację o optymalnej mocy, skonsultuj się ze specjalistami, którzy stworzą dla Ciebie projekt systemu odpowiadający warunkom panującym w biurze.

  1. Typ klimatyzacji

Obecnie na rynku znaleźć można wiele typów klimatyzacji, które można dowolnie dopasowywać – zarówno do wielkości i rodzaju przestrzeni, jak też potrzeb użytkowników.

Na dużych przestrzeniach otwartych mogą sprawdzić się niezwykle popularne klimatyzatory typu split, które składają się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Jeżeli jednak dysponujesz większą liczbą pomieszczeń, które należy ochłodzić, polecanym rozwiązaniem są klimatyzatory multisplit, dzięki którym do jednej jednostki zewnętrznej podłączysz większą liczbę jednostek wewnętrznych. Może to znacząco ułatwić Ci uzyskanie optymalnych temperatur we wnętrzach.

  1. Umiejscowienie klimatyzatora

W przypadku dużych przestrzeni otwartych duże znaczenie ma miejsce montażu klimatyzatora. Najlepiej, jeżeli znajdzie się on w centralnej części pomieszczenia, ponieważ wtedy chłodne powietrze będzie równomiernie rozprowadzane po całym wnętrzu.

Oczywiście również w tym przypadku warto skorzystać z usług specjalistów, którzy doradzą najlepsze miejsce do montażu urządzenia.

  1. Dopasowanie temperatury

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zaprojektowanie idealnej klimatyzacji dla dużej, otwartej przestrzeni wiąże się z kilkoma wyzwaniami. Tym największym jest zapewnienie optymalnej temperatury, której pracownicy nie mogą ustawiać indywidualnie. Problematyczne może okazać się również utrzymanie wysokiej jakości powietrza, co wynika z problemów z cyrkulacją, jakie występują w otwartych przestrzeniach biurowych.

Na szczęście istnieją sposoby na rozwiązanie tych problemów – istnieje możliwość zainwestowania w klimatyzację, która automatycznie dopasowuje temperatury do warunków panujących na zewnątrz i wewnątrz, a także zakup rozwiązań wyposażonych w specjalne filtry powietrza (HEPA). Dzięki temu możliwe będzie zarówno ustawienie optymalnych temperatur, jak i utrzymanie wysokiej jakości powietrza.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz mieć pewność, że klimatyzacja zaprojektowana dla dużej przestrzeni otwartej będzie działała sprawnie i zapewni doskonałe warunki wszystkim użytkownikom, zadbaj o jej regularne czyszczenie oraz przeglądy!

Szukasz klimatyzatora do biura typu open space? Sprawdź ofertę Elektro Masters!

W naszej firmie zapewniamy dostęp do najnowocześniejszych systemów klimatyzacji, które przeznaczone są nie tylko dla domów, ale również dużych przestrzeni otwartych, np. w biurach czy obiektach użyteczności publicznej.

Pomożemy Ci w wyborze najlepszych urządzeń, a także dopasujemy je do Twoich potrzeb – po to, byś mógł zapewnić najlepsze warunki sobie oraz innym użytkownikom budynku!