Jak zimowa aura wpływa na wydajność paneli słonecznych?

Jak zimowa aura wpływa na wydajność paneli słonecznych?

Na montaż instalacji fotowoltaicznych stawia coraz większa liczba właścicieli domów jednorodzinnych i firm. Istnieje jednak spore grono osób, które wciąż się wahają i odkładają decyzję na później. Powodem jest nie tylko cena fotowoltaiki, ale również jej niższa wydajność w poszczególnych miesiącach – np. w okresie zimowym. Czy rzeczywiście sprawność paneli w tym czasie znacząco spada i uniemożliwia efektywne wytwarzanie energii elektrycznej? Sprawdźmy!

Czy panele fotowoltaiczne produkują prąd zimą?

Tak – panele fotowoltaiczne produkują prąd niezależnie od pory roku. Jeżeli więc boisz się, że długotrwająca w naszym kraju zima będzie przeszkodą do uzyskania odpowiedniej ilości prądu, bez obaw!

W praktyce instalacja fotowoltaiczna nie działa tylko w dwóch przypadkach – nocą, a także wtedy, gdy jest całkowicie pokryta śniegiem. Pora roku może wpłynąć jedynie na sprawność paneli PV, jednak nawet okres od listopada do lutego, gdy w naszym kraju dostęp do promieni słonecznych jest znacznie ograniczony, nie powinien zniechęcać inwestorów do montażu fotowoltaiki. Z czego to wynika?

Sezon zimowy a wydajność fotowoltaiki

Fakt, że fotowoltaika działa również zimą, wynika z jednej istotnej kwestii – panele PV są w stanie wytwarzać energię również w pochmurne dni, gdy dostęp do promieniowania słonecznego jest mocno ograniczony. Oczywiście prawdą jest, że w tym okresie ich sprawność spada, na co dowodem są liczby:

  • latem instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp jest w stanie wytworzyć nawet 180 kWh energii elektrycznej;
  • zimą instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp jest w stanie wytworzyć około 60-80 kWh energii elektrycznej.

Warto jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy – choć zimą na panele fotowoltaiczne pada mniej promieni słonecznych, mogą one pracować z większą efektywnością niż latem. Okazuje się bowiem, że instalacji PV służą niskie temperatury, nie zaś te wysokie, powyżej 25 stopni Celsjusza. W praktyce fotowoltaika może więc działać nawet w trakcie największych mrozów i temperaturach rzędu -40 stopni Celsjusza.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz, aby Twoja instalacja fotowoltaiczna działała efektywnie również zimą, usuwaj z niej zalegający śnieg. Mowa tu jednak o sytuacjach, w których opady są naprawdę bardzo duże. W większości przypadków promienie słoneczne padające na panele będą bowiem w stanie roztopić śnieg, w związku z czym jego usuwanie okaże się zbędne.

Jak zyskać bezpieczeństwo energetyczne zimą?

Wiesz już, że instalacja fotowoltaiczna jest mniej efektywna w okresie zimowym. Czy oznacza to jednak, że trzeba z niej zrezygnować? Absolutnie nie! Pamiętaj, że Twoje panele będą pracowały z mniejszą wydajnością przez zaledwie 2-3 miesiące w roku, a problem ten łatwo rozwiązać – na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest wykorzystywanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanych w okresie letnim. Jako prosument, korzystający z instalacji PV podpiętej do sieci energetycznej, masz możliwość odbierania prądu w czasie jego niedoborów. Drugie rozwiązanie to magazyn energii, w którym możesz gromadzić wytworzony prąd (np. wiosną, latem i jesienią), by później wykorzystać go zimą. W obu przypadkach fotowoltaika pozwoli Ci cieszyć się stałym dostępem do energii elektrycznej, dzięki czemu nie będziesz musiał obawiać się, że w pochmurne dni zabraknie Ci prądu.