Jak zintegrować instalację fotowoltaiczną z systemem grzewczym w domu?

Jak zintegrować instalację fotowoltaiczną z systemem grzewczym w domu?

Instalacja fotowoltaiczna, zamontowana na dachu budynku lub gruncie, może zasilać w prąd różne urządzenia czy instalacje. Należą do nich także systemy grzewcze – podłączając do nich fotowoltaikę, zyskujesz ogromne oszczędności i maksymalny komfort ciepły. Oczywiście takie połączenie nie jest możliwe w każdym przypadku, dlatego warto sprawdzić, kiedy i jak można zintegrować instalację PV z systemem grzewczym. Oto najlepsze opcje!

Fotowoltaika i pompa ciepła, czy idealny duet

Pompy ciepła uznawane są obecnie za jedne z najbardziej wydajnych i ekologicznych urządzeń grzewczych, zapewniając spore oszczędności swoim użytkownikom. Zasada ich działania polega na tym, że przekazują ciepło z odnawialnego źródła (gruntu, wody lub powietrza) do wewnętrznej instalacji. Idealnie współpracują też z fotowoltaiką, ponieważ działają na prąd. W efekcie, dzięki panelom PV, możesz zasilać swoją pompę ciepła, co obniża koszty eksploatacyjne systemu grzewczego, zapewnia jego ciągłe działanie oraz zmniejsza emisję CO2.

Jak zintegrować oba rozwiązania? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które będą miały wpływ na efektywność działania i opłacalność takiego układu hybrydowego. Mowa tu zwłaszcza o:

  • ocenie zapotrzebowania energetycznego – warto dowiedzieć się, ile energii będzie potrzebne do zasilenia pompy ciepła w ciągu roku i czy fotowoltaika będzie w stanie pokryć część czy całość tego zapotrzebowania;
  • rodzaju pompy ciepła – z fotowoltaiką mogą współpracować zarówno pompy powietrzne, jak i gruntowe, jednak warto wziąć pod uwagę, że te ostatnie mogą wymagać większej ilości energii;
  • ograniczonej produkcji energii zimą – panele fotowoltaiczne są mniej efektywne w okresie zimowym, co może okazać się problematyczne w kontekście ich integracji z pompą ciepła (pomocny może okazać się system net-metering albo montaż magazynu energii).

Generalnie jednak połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła jest możliwe w zdecydowanej większości przypadków – w Elektro Masters specjalizujemy się w obu tych rozwiązaniach i jesteśmy w stanie pomóc Ci w ich skutecznej integracji.

Połączenie pieca elektrycznego z fotowoltaiką? To możliwe!

Wytwarzana przez panele fotowoltaiczne energia może również służyć do zasilania pieców elektrycznych. Jeżeli więc dysponujesz systemem grzewczym opartym na tym urządzeniu i zdecydujesz się na taką integrację, zyskasz wiele korzyści – od oszczędności, przez ograniczenie emisji CO2, aż do podniesienia wartości nieruchomości.

Warto jednak pamiętać, że również w tym przypadku należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Mowa tu przede wszystkim o mocy pieca elektrycznego, która musi zostać dostosowana do mocy instalacji fotowoltaicznej, by współpraca obu systemów była efektywna. Kluczowe są także sprawność urządzenia (im jest ona wyższa, tym efektywniej wykorzystana zostanie energia wytworzona przez panele PV) oraz kwestie techniczne (czy istnieje możliwość podłączenia pieca do instalacji PV, czy konieczne będzie zaopatrzenie się w dodatkowe urządzenia).

Uwaga! Z fotowoltaiką zintegrować można również ogrzewanie podłogowe – o ile oczywiście jest ono elektryczne.

Z czym jeszcze warto zintegrować instalację fotowoltaiczną?

Oprócz pomp ciepła i pieców elektrycznych istnieją jeszcze inne urządzenia, które można zintegrować z fotowoltaiką. Mowa tu o:

  • grzałkach elektrycznych w zasobnikach wody użytkowej, które podgrzewają wodę – mogą być one zasilane bezpośrednio przez panele fotowoltaiczne, dzięki czemu energia słoneczna wykorzystywana będzie również do produkcji ciepłej wody użytkowej;
  • klimatyzatorach, które choć służą głównie do schładzania powietrza, mogą być wykorzystywane także do jego podgrzewania – połączenie ich z fotowoltaiką zapewni więc dodatkowe źródło ciepła w sezonie zimowym.

Jak więc widać, możliwości w zakresie integracji fotowoltaiki z systemem grzewczym są całkiem spore, dlatego zdecydowanie warto wziąć tę kwestię pod uwagę.