Jak zintegrować rekuperację z nowoczesnymi systemami zarządzania budynkiem (BMS)?
BMS, czyli system automatyki budynkowej, to nowoczesne rozwiązanie, które daje możliwość efektywnego monitorowania oraz zarządzania różnego rodzaju urządzeniami oraz instalacjami, jakie znajdują się w budynku. Zapewnia tym samym komfort oraz spore oszczędności, dlatego decyduje się na niego coraz więcej inwestorów. Co istotne, taki system można połączyć z rekuperacją. Dlaczego warto i jak to zrobić? Sprawdźmy!
Czym jest BMS?
Jak wspomnieliśmy na początku, BMS (Building Management System) to system zarządzania budynkiem, który służy do monitorowania, kontroli i zarządzania różnymi urządzeniami oraz instalacjami w budynku. BMS integruje wiele systemów, w tym ogrzewania, oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji czy bezpieczeństwa, zapewniając z jednej strony ich optymalną wydajność, a z drugiej komfort użytkowników oraz optymalizację zużycia energii.
W praktyce, dzięki dobrze dopasowanemu systemowi zarządzania budynkiem, możliwe jest między innymi:
- monitorowanie temperatury, wilgotności, poziomu CO2 czy zużycia energii elektrycznej w budynku;
- zdalne sterowanie różnego rodzaju urządzeniami oraz instalacjami, np. oświetleniem czy systemami HVAC;
- zautomatyzowanie działania urządzeń i systemów w budynku dzięki odpowiednim czujnikom, np. dopasowanie pracy klimatyzatora w zależności od zmiany temperatury na zewnątrz;
- zoptymalizowanie zużycia energii, poprzez monitorowanie pracy instalacji i urządzeń.
Co więcej, BMS można zintegrować z systemem bezpieczeństwa budynku, a także innymi nowoczesnymi rozwiązaniami, które mają wpływ na komfort i oszczędności. Zaliczamy do nich np. system rekuperacji.
Rekuperacja a systemy zarządzania budynkiem
Integracja systemu zarządzania budynkiem z rekuperatorem jest możliwa, jeżeli posiada on odpowiedni sterownik. Takie połączenia zapewnia właścicielom i użytkownikom danego obiektu wiele korzyści. Tą podstawową jest oczywiście komfort – dzięki BMS możliwe jest efektywne dopasowanie parametrów pracy rekuperatora oraz zautomatyzowanie jego działania. W efekcie będzie on reagował na zmianę warunków atmosferycznych, co wiąże się z odpowiednią temperaturą czy poziomem wilgotności w pomieszczeniach.
To jednak nie wszystko. Integracja BMS z systemem rekuperacji umożliwia lepszą kontrolę nad wentylacją w budynku i minimalizację zużycia energii, przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższej jakości powietrza we wnętrzach. Pozwala również na zarządzanie wszystkimi aspektami systemu HVAC oraz monitorowanie wydajności i efektywności działania rekuperatora.
Jak zintegrować rekuperację z BMS?
W praktyce integracja systemu rekuperacji z BMS nie jest trudna, jednak wymaga zakupu kompatybilnego sprzętu – rekuperator powinien być wyposażony w odpowiedni sterownik i obsługiwać te same protokoły komunikacyjne.
Co więcej, chcąc połączyć oba systemy, wymagane jest:
- zintegrowanie oprogramowania, dzięki któremu możliwe będzie zdalne sterowanie rekuperacją albo zautomatyzowanie jej pracy;
- skonfigurowanie odpowiednich parametrów w systemie zarządzania budynkiem, by umożliwić monitorowanie i kontrolowanie funkcji systemu rekuperacji (np. prędkość wentylatorów czy temperatura powietrza);
- zautomatyzowanie pracy rekuperatora, np. poprzez ustawienie harmonogramu jego pracy w oparciu o konkretne godziny czy warunki pogodowe.
Wiele kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, sprawia, że integrację systemów BMS i rekuperacji warto powierzyć specjalistom. W Elektro Masters pomożemy Ci połączyć oba rozwiązania w taki sposób, abyś mógł z jednej strony cieszyć się maksymalnym komfortem na co dzień, a z drugiej zmniejszyć zużycie energii i zyskać spore oszczędności. Pomożemy Ci także w wyborze odpowiedniego rekuperatora, który będzie kompatybilny z Twoim systemem zarządzania budynkiem. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszym pracownikiem, który zapewni kompleksowe wsparcie!