Jaka technologia pomp ciepła może pomóc zmniejszyć smog?
Wykorzystanie tradycyjnych paliw kopalnych w ciepłownictwie i energetyce prowadzi do powstawania smogu, czyli zanieczyszczenia powietrza różnego rodzaju spalinami. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla ludzi – może wywoływać bóle głowy, podrażnienie spojówek i krtani, a nawet zwiększać ryzyko zapalenia płuc. Dlatego tak istotne jest jego zmniejszanie – zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jak to zrobić? Odpowiedzią na to pytanie są nowoczesne pompy ciepła.
Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne – duet do walki ze smogiem
Smog najczęściej pojawia się w okresie od listopada do lutego w umiarkowanej strefie klimatycznej, a jego powstawanie związane jest z sezonem grzewczym. Chcąc zapewnić sobie ciepło w domowych pomieszczeniach, wiele osób do ogrzewania wykorzystuje węgiel oraz inne paliwa stałe, których spalanie powoduje wydzielanie się szkodliwych substancji trafiających do atmosfery.
Sposobem na walkę z tym problemem i zmniejszenie smogu jest stosowanie pomp ciepła. Pobierają one energię z takich źródeł, jak powietrze, woda i gleba, nie emitując szkodliwych substancji i tym samym przyczyniając się do ograniczenia zanieczyszczeń w atmosferze. Pompa ciepła jest zasilana energią elektryczną – do jej wytwarzania najlepiej wykorzystać panele fotowoltaiczne, które zamieniają promieniowanie słoneczne na prąd. Takie połączenie to nie tylko sposób na ograniczenie smogu i ochronę środowiska, ale również ogromne oszczędności – zwłaszcza w dobie rosnących cen węgla oraz energii elektrycznej.
Pompy ciepła z funkcją rekuperacji, czyli efektywniejsza walka ze smogiem
Do walki ze smogiem najlepiej sprawdzają się pompy ciepła wyposażone w technologię rekuperacji. Jest to system, który skutecznie zastąpi klasyczną wentylację – pozwala bowiem na kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego oraz usuwanego z pomieszczeń, a także odzyskiwanie ciepła z powietrza już nagrzanego. W efekcie w pomieszczeniach łatwiej o utrzymanie stabilnej temperatury oraz oddychanie świeżym, czystym powietrzem.
I to właśnie ta druga kwestia ma kluczowe znaczenie w kontekście zmniejszania smogu – okazuje się bowiem, że pompy ciepła z funkcją rekuperacji nie tylko skutecznie ogrzewają powietrze, ale również usuwają z niego zanieczyszczenia (w tym dwutlenek węgla), a także pył, który jest jednym z głównych składników smogu (obok zanieczyszczeń chemicznych).
W efekcie powszechne stosowanie pompy ciepła z rekuperacją może rozwiązać problem smogu. Jeżeli chcesz zainwestować w to rozwiązanie i połączyć je z fotowoltaiką, zapraszamy do kontaktu z Elektro Masters!