Jakie warunki pogodowe wpływają na efektywność magazynów energii?

Jakie warunki pogodowe wpływają na efektywność magazynów energii?

Magazyny energii stanowią dzisiaj najlepszy sposób na zwiększenie autokonsumpcji prądu oraz zyskanie bezpieczeństwa energetycznego. Co więcej, po integracji z fotowoltaiką mogą przynieść Ci jeszcze większe oszczędności, dlatego na ich zakup decyduje się coraz szersze grono prosumentów. Wielu ich użytkowników zadaje sobie jednak ważne pytanie – czy na działanie i efektywność tego rodzaju urządzeń wpływ mają różne zjawiska pogodowe? Oto odpowiedź!

Temperatura a efektywność magazynów energii

Współcześnie produkowane magazyny energii wykonywane są najczęściej w technologii litowo-jonowej. Ich producenci przeprowadzają laboratoryjne testy urządzeń w temperaturze około 25 stopni Celsjusza i to właśnie ona uznawana jest za optymalną. W praktyce jednak magazyny energii mogą efektywnie pracować także w niższych lub wyższych temperaturach – grunt, by nie były one skrajne.

Okazuje się bowiem, że:

  • zbyt niskie temperatury, np. występujące zimą, mogą prowadzić do zmniejszenia pojemności i skrócenia czasu pracy akumulatora;
  • zbyt wysokie temperatury mogą powodować szybszą degradację materiałów akumulatorów i prowadzić do obniżenia ich żywotności oraz ogólnej wydajności.

Na szczęście ryzyko pojawienia się tego rodzaju problemów da się stosunkowo łatwo wyeliminować. Można np. zastosować odpowiednią izolację termiczną, systemy grzewcze lub chłodzące albo po prostu umieścić magazyn energii w odpowiednim miejscu, w którym nie występują skrajne temperatury.

Czy czynniki pogodowe mogą wpływać na działanie magazynów energii?

Wpływ na efektywność magazynów może mieć nie tylko temperatura, ale również zjawiska atmosferyczne. Nie wszystkie jednak stanowią dla nich zagrożenie. Przyjrzyjmy się więc kilku czynnikom pogodowym oraz ich wpływie na działanie magazynów energii.

  • Opady. Intensywny deszcz lub śnieg mogą wpływać na infrastrukturę magazynu energii, zwłaszcza w przypadku umieszczenia go na zewnątrz. W skrajnych przypadkach prowadzi to do przerw w dostępie do energii lub uszkodzenia sprzętu. Jednak zainstalowanie urządzenia w zadaszonym miejscu całkowicie wyeliminuje ten problem.
  • Wiatr. Jego znaczenie jest dwojakie. Z jednej strony silne podmuchy mogą zwiększać produkcję energii z turbin wiatrowych, a dobrze zaprojektowane systemy magazynowania są w stanie skutecznie zarządzać tymi skokami produkcji. Z drugiej zaś strony wiatr czasami prowadzi do przeciążeń, co wpływa na ogólną efektywność urządzenia. Powszechnie są jednak wykorzystywane technologie chroniące przed tym zagrożeniem.
  • Wilgotność. Jej zbyt wysoki poziom może wpływać negatywnie na materiały używane w magazynach energii (korozja), a także na bezpieczeństwo systemów elektrycznych (problemy techniczne). Na szczęście producenci dostrzegają ten problem i stosują w swoich urządzeniach odpowiednie rozwiązania – np. hermetyczne obudowy czy materiały odporne na rdzę.
  • Zjawiska ekstremalne. Mowa tu zwłaszcza o huraganach, burzach czy opadach gradu, które mogą prowadzić do uszkodzeń infrastruktury magazynów energii, co wpływa na ich zdolność do przechowywania i uwalniania energii. Warto jednak zaznaczyć, że w naszym kraju tego typu zjawiska są sporadyczne, a do tego współcześnie produkowane urządzenia są projektowane z myślą o odporności na różne, również te najtrudniejsze warunki pogodowe (wzmocniona konstrukcja czy specjalne systemy zabezpieczeń).

W praktyce więc, inwestując w magazyn energii, nie musisz obawiać się czynników atmosferycznych – zwłaszcza, jeżeli umieścisz urządzenia w zadaszonym, suchym miejscu o stabilnych temperaturach.

Klucz do sukcesu? Wysokiej jakości magazyn energii!

Jeżeli natomiast chcesz wyeliminować wszelkie ryzyko, inwestuj wyłącznie w nowoczesne magazyny energii od najlepszych producentów w branży. W Elektro Masters znajdziesz te najlepsze, które pomożemy Ci wybrać w oparciu o Twoje indywidualne potrzeby oraz moc posiadanej instalacji PV. Zapraszamy do kontaktu i zyskania niezależności oraz bezpieczeństwa energetycznego na długie lata!