Kiedy zdecydować się na serwisowanie lub wymianę pompy ciepła?

Kiedy zdecydować się na serwisowanie lub wymianę pompy ciepła?

Pompy ciepła, choć uznawane są za urządzenia niezawodne na przestrzeni wielu lat, mogą ulegać różnego rodzaju awariom. Które z nich są najbardziej powszechne i jak je zidentyfikować? Warto poznać niepokojące objawy, dzięki którym dowiesz się, czy konieczne będzie wezwanie serwisanta lub wymiana urządzenia na nowe.

Kiedy serwisować pompę ciepła? Zwróć uwagę na niepokojące objawy!

Najczęstszymi problemami, jakie występują w pompach ciepła, są awarie sprężarek. Podzespoły te odgrywają w urządzeniu bardzo istotną rolę – odpowiadają za dostosowywanie mocy grzewczej do zapotrzebowania na ciepło. To właśnie dzięki ich stabilnej i niczym niezakłóconej pracy możesz liczyć na odpowiednio wysoką temperaturę w pomieszczeniach.

Awaria sprężarki może stanowić bardzo duży problem, który wpływa na wydajność pompy ciepła. Jak ją rozpoznać? Najczęstszymi objawami usterki są:

  • problemy z osiągnięciem żądanej temperatury w pomieszczeniach;
  • zużywanie przez pompę ciepła zbyt dużej ilości energii;
  • duży hałas generowany przez urządzenie podczas codziennej pracy.

W przypadku dostrzeżenia choćby jednego z tych symptomów, warto skontaktować się z serwisantem, który określi skalę problemu i podpowie, czy możliwa jest naprawa sprężarki, czy konieczna okaże się jej wymiana.

Użytkownicy pomp ciepła skarżą się niekiedy na obniżoną wydajność urządzenia. Może być ona związana nie tylko z awarią sprężarki, ale również uszkodzeniami mechanicznymi innych podzespołów albo wyciekaniem płyny chłodzącego. Jeżeli zauważysz, że Twoja pompa ciepła nie zapewnia optymalnych temperatur w pomieszczeniach, zgłoś się do specjalistów.

Częstym problemem w przypadku pomp ciepła jest też nadmierny hałas. Może on wynikać ze zużycia łożysk w sprężarce albo innych elementów układu mechanicznego. Problem czasami generuje również niesprawny wentylator albo… niewłaściwa instalacja urządzenia. Niezależnie od przyczyny hałasu, warto zgłosić się do serwisu.

Regularne przeglądy, czyli sposób na uniknięcie problemu!

Pompy ciepła, choć bezobsługowe i z reguły niezawodne, mogą ulegać rozmaitym usterkom. Chcąc ich uniknąć, warto przeprowadzać regularne kontrole oraz konserwacje urządzenia. Zaleca się, by przegląd techniczny miał miejsce przynajmniej raz w roku. Dzięki temu z jednej strony zmniejszysz ryzyko awarii do absolutnego minimum, a z drugiej zyskasz pewność, że w pompie ciepła znajduje się wystarczająca ilość czynnika chłodzącego, którego niedobory mogą powodować liczne problemy.

Kluczem do efektywnego działania pompy ciepła na przestrzeni kilkudziesięciu lat jest również jej odpowiedni montaż. Korzystaj wyłącznie z usług wykwalifikowanych i doświadczonych instalatorów, którzy mają na swoim koncie wiele realizacji i stosują sprawdzone narzędzia. Dzięki temu częsta naprawa albo, co gorsza, wymiana urządzenia, nie będzie konieczna.

W Elektro Masters oferujemy przeglądy techniczne oraz serwisowanie pomp ciepła. Jako doświadczeni specjaliści, zapewniamy najwyższą jakość usług oraz wsparcie w przypadku każdego problemu. Zajmujemy się także fachowym montażem urządzeń oraz podłączaniem ich do instalacji fotowoltaicznych – zgłaszając się do nas, unikniesz wszelkich problemów i będziesz mógł korzystać ze sprawnie działającej pompy ciepła na przestrzeni wielu lat!