Kluczowe parametry wpływające na efektywność paneli fotowoltaicznych

Kluczowe parametry wpływające na efektywność paneli fotowoltaicznych

Efektywność paneli fotowoltaicznych to zdolność instalacji do przetwarzania promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Im jest wyższa, tym lepiej, dlatego warto wybierać rozwiązania, które osiągają wysoką sprawność w różnych warunkach. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, sprawdź, co wpływa na efektywność paneli. Dzięki temu ich użytkowanie przyniesie Ci maksymalne korzyści!

Temperatura i czynniki atmosferyczne

Wpływ na efektywność paneli fotowoltaicznych ma przede wszystkim temperatura. Kluczowe znaczenie ma tu wskaźnik Pmax (Maximum Power Point), który informuje o tym, jak bardzo spada sprawność fotowoltaiki, gdy temperatura modułu wzrasta powyżej 25 stopni Celsjusza. W praktyce, strata wynosi około 0,3-0,4% na jeden stopień, co oznacza, że w trakcie upalnego lata, kiedy to temperatura panelu fotowoltaicznego wynosić będzie ponad 70 stopni Celsjusza, efektywność instalacji spadnie o nawet 20-25%. Nie bez powodu mówi się, że fotowoltaika lubi niższe temperatury.

A co z innymi warunkami atmosferycznymi? Negatywny wpływ na efektywność paneli fotowoltaicznych ma przede wszystkim zalegający na ich powierzchni śnieg, który ogranicza dostęp do promieni słonecznych. Wiatr czy deszcz zwykle nie są szkodliwe, a nawet mogą oddziaływać pozytywnie na sprawność fotowoltaiki (wiatr schładza panele PV, zaś deszcz czyści je z różnego rodzaju zabrudzeń).

Kierunek i kąt nachylenia paneli

Panele fotowoltaiczne największą sprawność osiągają wtedy, gdy zostaną skierowane w odpowiednim kierunku (najlepiej na południe) i pod właściwym kątem. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie im dostępu do odpowiedniej ilości promieni słonecznych, co ma kluczowy wpływ na ich efektywność.

Jaki jest optymalny kąt nachylenia paneli w naszej strefie klimatycznej? 35-38 stopni. Nawet delikatnie mniejsze lub większe nachylenie może zmniejszać efektywność instalacji o kilka, a nawet kilkanaście procent. Dlatego w przypadku dachów płaskich albo gruntu montowane są specjalne konstrukcje wsporcze, dzięki którym możliwe jest uzyskanie odpowiedniego kąta nachylenia paneli.

Zacienienie modułów

Cień to największy wróg fotowoltaiki. Nawet w sytuacji, gdy pada tylko na niewielki fragment paneli, może obniżyć ich efektywność o kilkanaście albo kilkadziesiąt procent. Dlatego podczas montażu instalacji kluczowe jest wybranie odpowiedniego miejsca, w którym nie pojawia się zacienienie generowane przez drzewa, słupy energetyczne albo inne budynki.

Sposobem na choćby częściowe poradzenie sobie z tym problemem są optymalizatory mocy, które pozwalają utrzymywać wysoką sprawność paneli nawet przy ich częściowym zacienieniu.

Zanieczyszczenia na panelach

Różnego rodzaju zabrudzenia również mają negatywny wpływ na efektywność paneli fotowoltaicznych. Sadza z kominów, pyłki kwiatów, odchody ptaków, a nawet spadające z drzew liście mogą znacznie ograniczyć dostęp do paneli słonecznych i tym samym obniżyć sprawność instalacji PV.

Dlatego bardzo istotne jest regularne mycie paneli fotowoltaicznych – najlepiej dwa razy w roku (np. w maju i sierpniu), co pozwoli pracować instalacji na najwyższych obrotach.

Wiek paneli fotowoltaicznych

Efektywność paneli fotowoltaicznych spada wraz z upływem czasu. Przyjmuje się, że roczna utrata sprawności wynosi około 0,5%, co oznacza, że po upływie 20 lat moc instalacji może być niższa nawet o 10% względem mocy początkowej. Dlatego chcąc uniknąć problemu, warto inwestować w wysokiej jakości panele fotowoltaiczne, w przypadku których utrata sprawności jest jak najmniejsza. Polecamy również inwestowanie w rozwiązania producentów gwarantujących, że po 25 latach użytkowania instalacji PV jej moc nie spadnie poniżej 80-85% mocy początkowej.

W ofercie Elektro Masters znajdziesz takie instalacje fotowoltaiczne, a także skorzystasz z usług profesjonalnego montażu – dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje panele PV będą efektywne nawet w trakcie niekorzystnych warunków pogodowych i bez względu na porę roku.