Ładowanie samochodu elektrycznego w domu
[et_pb_section admin_label=”section”]
[et_pb_row admin_label=”row”]
[et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text”]
Samochody elektryczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z faktu, że coraz więcej osób zaczyna interesować się ekologią i stara się dbać o kondycję naszej Planety, a co za tym idzie – o naszą przyszłość. Inwestycja w samochód elektryczny to inwestycja w rozwiązanie ekonomiczne i bezpieczne dla środowiska. Mimo, że nadal jest nam daleko do sytuacji, gdzie wszystkie pojazdy posiadają ekologiczne zasilanie – coraz więcej kierowców właśnie na nie się decyduje.
Źródło energii
Żeby takim elektrycznym samochodem jeździć należy znaleźć miejsce, w którym będzie go można swobodnie ładować. Oczywiście, w miastach z każdym miesiącem przybywa punktów i stacji ładowania pojazdów. Natomiast warto przemyśleć ładowanie naszego samochodu w naszym własnym, prywatnym garażu. Ładowanie samochodu elektrycznego w domu nie jest co prawda konieczne, jednak zdecydowanie bardzo wygodne. Jak taki domowy punkt powinien wyglądać oraz o czym pamiętać przy jego montażu?
Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych
Wiele samochodów elektrycznych ma w pakiecie typową ładowarkę, dzięki której można ładować go z gniazda, prądem o mocy 230 V. Nie jest to najlepsze z możliwych rozwiązań. Podczas takiej próby ładowania pojazdu proces trwa zdecydowanie dłużej i jest kilkukrotnie mniej efektywny, niż w sytuacji posiadania własnej stacji ładowania. Dużo lepszym pomysłem jest więc montaż własnej ładowarki domowej. Oferuje ona wysoką wydajność oraz jakość pracy urządzenia. Pozwoli to na szybsze przygotowanie do jazdy. To innowacyjne rozwiązanie umożliwia pełne ładowanie baterii w krótszym czasie – co jest istotne zwłaszcza dla osób, które codziennie kursują samochodem na trasie dom-praca.
Jak wybierać? Istotne parametry
W przypadku zakupu stacji do ładowania należy dokładnie przemyśleć tę decyzję. Jest to inwestycja na dłuższe lata, podobnie jak samochód ekologiczny. Na jakie parametry urządzenia warto zwracać uwagę? Odpowiednio wybrana stacja szybkiego ładowania samochodów elektrycznych ma gwarantować użytkownikom pojazdu komfort oraz satysfakcję. Trzeba więc porównać i odpowiednio wybrać parametry techniczne, takie jak maksymalny amperaż, typ gniazda, moc ładowania, ilość faz czy napięcie.
Ładowarka – jaka lepsza?
Wszystko jest zależne od naszych preferencji i oczekiwań. Najlepiej oczywiście wybrać takie urządzenie, które zostało już sprawdzone na polskim rynku i jest pewne. Dobrze dobrana stacja ładowania gwarantuje efektywność, niezawodność samochodu, bezpieczną eksploatację.
Prosty i szybki montaż
Jeśli po zakupie ładowarki domowej przez myśl przemknie Ci jego samodzielny montaż – nie rób tego. Działanie to zdecydowanie wymaga odpowiednich narzędzi i wyszkolonego, wykwalifikowanego specjalisty. Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych nie może odbyć się w losowo wybranym miejscu. Pierwszym krokiem montażu jest audyt miejsca oraz instalacji, jakie znajdują się w budynku mieszkalnym. Sprawdzony musi być również stan prawny lokalu, zapotrzebowanie na moc oraz możliwość przekazywania mocy do pojazdu. Dopiero wtedy monter przystępuje kolejno do odpowiedniego ulokowania stacji ładowania, przygotowywania okablowywania, montaż urządzenia, przyłączenie go do prądu i skonfigurowania. Całość może zająć do dwóch dni – jednak warto solidnie przygotować się do instalacji, aby móc bezpiecznie jej używać i cieszyć się z jazdy ekologicznym, elektrycznym samochodem.
Z innego naszego artykułu dowiesz się także ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego.
[/et_pb_text][/et_pb_column]
[/et_pb_row]
[/et_pb_section]