Magazynowanie energii w małych i średnich przedsiębiorstwach – korzyści i wyzwania

Magazynowanie energii w małych i średnich przedsiębiorstwach – korzyści i wyzwania

Rosnące koszty energii elektrycznej powodują, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wytwarzanie prądu z odnawialnych źródeł, a następnie magazynowanie jego nadwyżek. Dotyczy to nie tylko największych graczy na rynku, ale również małych i średnich firm. Dlaczego to właśnie ich właściciele powinni rozważyć inwestycję w magazyn energii i z jakimi wyzwaniami będą musieli się zmierzyć?

Magazynowanie energii w małych i średnich przedsiębiorstwa – 5 najważniejszych korzyści

Magazyny energii to urządzenia, które pozwalają na gromadzenie i przechowywanie nadwyżek energii wytworzonej przez instalacje fotowoltaiczne lub turbiny wiatrowe. Na taką integrację coraz częściej decydują się właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, co wynika z wielu korzyści, jakie daje. Oto 5 tych najważniejszych.

  1. Redukcja kosztów energii. Magazynowanie energii pozwala na gromadzenie jej nadmiaru w okresach, gdy ceny są niskie (np. w godzinach nocnych lub w wyniku nadwyżek energii z własnych źródeł OZE), a następnie wykorzystanie przechowywanego prądu w momentach szczytowego zapotrzebowania, kiedy ceny są wyższe. Dzięki temu przedsiębiorstwo może znacząco zmniejszyć rachunki za energię elektryczną.
  2. Niezależność energetyczna. Dla MŚP, które są uzależnione od dostaw energii z sieci, magazynowanie może stanowić formę zabezpieczenia na wypadek przerw w dostawie prądu. Posiadanie własnych zasobów energii daje większą elastyczność i możliwość funkcjonowania w każdej, również najbardziej nieprzewidywalnej sytuacji.
  3. Optymalizacja zużycia energii. Dzięki magazynom energii przedsiębiorstwa mogą lepiej zarządzać energią, co jest szczególnie istotne w przypadku tych firm, które posiadają zmienne lub nieregularne zapotrzebowanie na prąd (urządzenia tego typu mogą działać jak bufor, pomagając w równoważeniu zapotrzebowania i podąży w ciągu dnia).
  4. Zwiększenie konkurencyjności. Firmy, które inwestują w technologie magazynowania energii, mogą w dłuższej perspektywie osiągać niższe koszty operacyjne. Efektem tego jest np. możliwość oferowania konkurencyjnych cen i skuteczniejszego rywalizowania z większymi firmami, w tym liderami rynku.
  5. Proekologiczny wizerunek. Zarówno korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jak i zintegrowanych z instalacjami OZE magazynów energii sprawia, że przedsiębiorstwo jest postrzegane jako odpowiedzialne ekologicznie i bardziej innowacyjne. Pozwala to budować pozytywny wizerunek, co również zwiększa rynkową konkurencyjność.

Podsumowując, magazynowanie energii jest korzystne zarówno w kontekście finansów i bezpieczeństwa firmy, jak również wizerunku. Może więc przyczynić się do szybszego rozwoju firmy –zwłaszcza w dłuższej perspektywie.

Jakie wyzwania wiążą się z magazynowaniem energii w firmie?

Warto jednak pamiętać, że choć inwestycja w magazyn energii to dla zdecydowanej większości małych i średnich firm okaże się niezwykle opłacalna, wiąże się z kilkoma wyzwaniami, jakim trzeba podołać.

Tym największym są oczywiście koszty początkowe. Zakup wysokiej jakości magazynu energii to wydatek rzędu kilkunastu, a w przypadku większych potrzeb – nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście, dzięki rosnącej popularności tego rodzaju urządzeń, ich ceny spadają, a przedsiębiorcy mogą korzystać z dofinansowań, które w znacznym stopniu pokrywają koszty zakupu i montażu. Warto również zwrócić uwagę na stosunkowo szybki zwrot z inwestycji w magazyn energii (5-10 lat), dzięki któremu inwestycja w niego jest bardzo opłacalna.

Co więcej, chcąc cieszyć się wszystkimi korzyściami, jakie daje magazynowanie energii, należy zainwestować w system skrojony na miarę potrzeb przedsiębiorstwa. Musi on posiadać odpowiednią moc, pojemność oraz funkcje. Tutaj jednak z pomocą przychodzą specjaliści, np. firmy Elektro Masters, którzy zapewniają kompleksowe wsparcie – zarówno w zakresie wyboru, jak też integracji magazynu energii z istniejącą instalacją OZE.