Magazyny energii a przepisy prawne – co warto wiedzieć przed inwestycją?
Instalacje fotowoltaiczne cieszą się rosnącą popularnością – zarówno wśród osób prywatnych, jak i właścicieli firm. Coraz więcej inwestorów dostrzega również liczne korzyści, jakie płyną z integracji fotowoltaiki z magazynem energii. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, sprawdź, jakie formalności związane są z montażem i przyłączeniem takiego magazynu. To bardzo istotna kwestia, regulowana przez prawo energetyczne, do którego niestosowanie się może nieść poważne konsekwencje.
Zgłoszenie magazynu energii – co trzeba wiedzieć?
Kluczową kwestią w kontekście zakupu i montażu magazynu energii jest jego przyłączenie do sieci energetycznej. Jest to obowiązek każdego właściciela fotowoltaiki, a wszelkie kwestie związane z tą procedurą znajdują się w przepisach prawa energetycznego oraz regulaminach operatorów sieci.
Obecnie, chcąc przyłączyć magazyn energii do sieci, niezbędne jest zgłoszenie go do OSD, czyli operatora systemu dystrybucyjnego. To właśnie on w kolejnym kroku analizuje taką możliwość i może odrzucić lub zaakceptować wniosek. W tym drugim przypadku wyda warunki przyłączenia, które określają między innymi:
- konieczne prace instalacyjne, jakie należy przeprowadzić;
- koszty inwestycji;
- termin realizacji przyłączenia.
Warto również pamiętać, że montaż i przyłączenie magazynu energii powinny zostać przeprowadzone przez specjalistów, a na koniec niezbędny jest odbiór techniczny.
Co w sytuacji, gdy nie zgłosisz magazynu energii do zakładu energetycznego? Konsekwencją będzie kara finansowa nałożona przez operatora sieci, a w skrajnym przypadku całkowite odłączenie instalacji od sieci, w związku z czym korzystanie z niej będzie niemożliwe.
Moc magazynu energii a przepisy prawne
Inwestorzy, którzy decydują się na integrację fotowoltaiki z magazynem energii muszą pamiętać o jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii – moc instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii sumują się, co może być problematyczne w kontekście zgłoszenia i przyłączenia systemu.
Przykład. Moc Twojej instalacji fotowoltaicznej wynosi 5 kWp, a moc umowna dla budynku wynosi 10 kW. W takiej sytuacji możesz zainwestować w magazyn energii o maksymalnej mocy 5 kW.
Dlaczego to problematyczne? Ponieważ moc umowna dla budynku może być na tyle mała, że niemożliwe okaże się podłączenie do instalacji magazynu energii o większej mocy. Posługując się powyższym przykładem – jeżeli instalacja fotowoltaiczna generuje moc na poziomie 5kWp, a moc umowna dla budynku wynosi 7 kWp, nie będziesz mógł zainstalować magazynu energii o mocy większej niż 2 kW.
Co zrobić w takiej sytuacji? Konieczne jest wystąpienie z wnioskiem do dystrybutora energii o zwiększenie mocy umownej. Przeprowadzenie inwestycji możliwe będzie dopiero wtedy, gdy wyda on pozytywną decyzję.
Magazyn energii bez zgłoszenia, czyli o zmianach w ustawie
Mamy jednak dobrą wiadomość dla inwestorów, którzy planują integrację fotowoltaiki z magazynem energii. Mowa tu o nowelizacji ustawy Prawo budowlane, która znacząco upraszcza procesy inwestycyjne w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Jedną z najważniejszych zmian ma być możliwość instalowania magazynu energii o nominalnej pojemności 20 kWh bez zgłoszenia. Warunkiem jest tylko to, by został on połączony z instalacją fotowoltaiczną.
Nowe przepisy mają na celu przyspieszenie rozwoju sektora magazynowania energii oraz integracji z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak fotowoltaika. Nowelizacja może więc znacząco usprawnić i ułatwić proces instalowania magazynów energii, co pozwoli inwestorom na bezproblemowe przyłączanie ich do sieci. Warto jednak pamiętać, że dla większych instalacji mogą być wymagane dodatkowe formalności lub zgłoszenia, w zależności od konkretnej konfiguracji
Czy warto zainwestować w magazyn energii?
Tak, ponieważ magazyny energii pozwalają gromadzić i wykorzystywać w dowolnym momencie nadwyżki energii wytworzone przez instalację fotowoltaiczną. Zapewniają więc większą niezależność energetyczną, a do tego mogą pełnić awaryjne źródło zasilania – np. podczas przerw w dostawie prądu albo problemów z działaniem sieci.