Magazyny energii i ochrona środowiska – zmniejszenie śladu węglowego

Magazyny energii i ochrona środowiska – zmniejszenie śladu węglowego

Magazyny energii cieszą się coraz większą popularnością wśród prosumentów, ponieważ zapewniają spore oszczędności oraz niezależność energetyczną. Jednak mówiąc o ich zaletach, często pomija się aspekt ekologii, na który urządzenia te mają ogromny wpływ. Oto 5 powodów, dla których magazyny energii można uznać za ekologiczne i pozwalające zmniejszyć ślad węglowy!

1.    Współpraca z odnawialnymi źródłami energii

Zacznijmy od najważniejszej kwestii – magazyny energii, oparte m.in. na bateriach litowo-jonowych – pozwalają na efektywniejsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Można integrować je zarówno z fotowoltaiką, jak i turbinami wiatrowymi – doskonale współpracują z praktycznie każdą mikroinstalacją.

Efektem jest jeszcze efektywniejsze wykorzystanie OZE, co pozwala na ograniczenie korzystania z paliw kopalnych do absolutnego minimum. A jak powszechnie wiadomo, to właśnie one odpowiadają w największym stopniu za zanieczyszczenie powietrza.

2.    Zwiększenie efektywności energetycznej

Magazyny energii pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie energii elektrycznej, zwłaszcza tej pochodzącej z odnawialnych źródeł. Dają bowiem możliwość gromadzenia nadwyżek prądu wyprodukowanego przez panele PV, a następnie ich wykorzystywania w najbardziej dogodnym momencie. Zmniejsza to potrzebę korzystania przez prosumentów z energii pochodzącej z konwencjonalnych źródeł (elektrowni węglowych), co bezpośrednio redukuje emisję CO2 i wpływ na redukcję śladu węglowego.

Co więcej, transport energii elektrycznej na duże odległości zawsze wiąże się z pewnymi stratami. Integracja instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii pozwala znacząco te straty ograniczyć, co wiąże się z redukcją surowców energetycznych i tym samym niższą emisją CO2.

3.    Poprawa stabilności sieci

W sytuacji, gdy w tym samym czasie wytwarzane są bardzo duże ilości energii, może dochodzić do przeciążenia sieci elektroenergetycznej. Efektem są jej awarie i przerwy w dostawach prądu, które są niekorzystne nie tylko dla odbiorców prywatnych, ale również firm.

Magazyny energii pozwalają znacząco ograniczyć ten problem, ponieważ w godzinach szczytu lub wieczorem prosumenci mogą korzystać z przechowywanego w nich prądu. To z kolei przyczynia się do poprawienia stabilności sieci i wpływa pozytywnie na rozwój OZE, co w konsekwencji zmniejsza emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

4.    Redukcja zanieczyszczeń w transporcie

Lokalna produkcja i magazynowanie energii zmniejsza potrzebę importowania energii oraz paliw kopalnych z innych krajów, co dodatkowo redukuje emisje związane z transportem surowców energetycznych.

Warto również dodać, że magazyny energii wspierają rozwój elektromobilności, zapewniając jeszcze większe możliwości związane z ładowaniem samochodów elektrycznych. Wystarczy integracja magazynu z instalacją fotowoltaiczną oraz montaż ładowarki typu wallbox, by móc „tankować” elektryka praktycznie za darmo. Przyczynia się do popularyzacji takich pojazdów, co może z znaczącym stopniu ograniczyć emisję zanieczyszczeń w transporcie.

5.    Długi cykl życia

Magazyny energii nie wydzielają szkodliwych związków, a do dzięki rozwojowi technologicznemu posiadają coraz bardziej zaawansowane i żywotne baterie. Dzięki temu nie ma potrzeby ich częstej utylizacji, co mogłoby mieć negatywny wpływ na środowisko. Inwestując w wysokiej klasy magazyn energii, możesz mieć pewność, że pozostanie on niezawodny na przestrzeni wielu lat.

Chcesz skorzystać z możliwości, jakie dają magazyny energii i przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego? Zapraszamy do sprawdzenia oferty Elektro Masters – nasza firma wspiera rynek OZE i oferuje najnowocześniejsze urządzenia od cenionych producentów. Pomożemy Ci w wyborze magazynu o odpowiedniej pojemności, a także zintegrujemy go z Twoją instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu zyskasz niezależność i bezpieczeństwo energetyczne na długie lata!